Определение №1266 от по гр. дело №993/993 на 3-то гр. отделение, Гражданска колегия на ВКС

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е
 
 
№ 1266
 
 
София  20.10.  2009 г.
 
 
 
В   И М Е Т О   НА   Н А Р О Д А
 
 
 
Върховният касационен съд на Република България, Трето гражданско   отделение,  в  закрито  заседание на тридесети септември, две хиляди и девета година в състав:
 
 
 
ПРЕДСЕДАТЕЛ:   Капка Юстиниянова
                         ЧЛЕНОВЕ:   Любка Богданова
                                                 Светла Димитрова
 
 
                    изслуша докладваното от съдията Богданова гр. дело № 993/2009 г.
 
Производството е по чл.288 ГПК.
Образувано е по касационна жалба на ОУ “Д”, гр. П. чрез пълномощника му адв. Асрещу въззивно решение № 238 от 24.01.2009 г. по гр. дело № 18/2009 г. на Плевенския окръжен съд, с което е потвърдено решението от 11.11.2008 г. по гр.д. № 2851/2008 г. на Плевенския районен съд, с което са уважени предявените от Н. Н. В. от гр. П. срещу ОУ “Д” гр. П. искове с правно основание чл.344, ал.1, т.1, т.2 и т.3 КТ.
В изложение за допускане на касационно обжалване се сочи, че в постановеното решение въззивният съд се е произнесъл по съществен процесуалноправен въпрос в противоречие с практиката на Върховния касационен съд, както и че произнасянето по него е от значение за точното прилагане на закона.
Ответникът по касационната жалба Н. Н. В. в писмения отговор изразява становище, че не е налице основание за допускане на касационно обжалване.
Върховният касационен съд, ІІІ г.о., като взе предвид, че решението е въззивно, постановено по искове с правно основание чл.344, ал.1, т.1, т.2 и 3 КТ намира, че касационната жалба е подадена срещу подлежащ на обжалване акт на въззивен съд, в срока по чл.283 ГПК и е допустима.
С обжалваното решение Плевенският окръжен съд е потвърдил решението на първоинстанционния съд, с което са уважени предявените от Н. Н. В. от гр. П. срещу ОУ “Д” гр. П. искове с правно основание чл.344, ал.1, т.1, т.2 и т.3 КТ. Приел е, че заповедта, с която трудовото правоотношение на В. е прекратено на основание чл.328, ал.1, т.2 и 3 КТ е незаконосъобразна, поради нарушение на нормата на чл.329 КТ. Предвид незаконосъобразността на заповедта за уволнение същата е отменена и са уважени трите иска по чл.344, ал.1 т.1-3 КТ.
В изложение за допускане на касационно обжалване жалбоподателят бланкетно се позовава на предпоставките по чл. 280, ал. 1, т. 1 и 3 ГПК и поддържа, че съдът се е произнесъл по процесуалноправен въпрос в противоречие с практиката на Върховния касационен съд, който е и от значение за точното прилагане на закона.
Не е налице основание за допускане на касационно обжалване по чл.280, ал.1, т.1 и т.3 ГПК. Липсва формулиран процесуалноправен въпрос, който да се явява съществен с оглед изхода на настоящото дело, както и да е разрешен от въззивния съд в противоречие с практиката на Върховния касационен съд, или да е от значение за точното прилагане на закона.
На касационно обжалване по чл.280, ал.1, т.1 ГПК подлежат въззивните решения в които съдът се е произнесъл по материалноправен или процесуалноправен въпрос в противоречие с практиката на Върховния касационен съд. За да е налице това основание в случая жалбоподателят трябва да посочи процесуалноправният въпрос по който въззивният съд се е произнесъл, тъй като това е първата предпоставка за допустимостта на касационното обжалване, както и този въпрос да е разрешен в противоречие със задължителната практика на Върховния касационен съд.
Съгласно разпоредбата на чл.280, ал.1, т.3 ГПК на касационно обжалване пред Върховния касационен съд подлежат въззивните решения, в които съдът се е произнесъл по материалноправен или процесуалноправен въпрос, който е от значение за точното прилагане на закона, както и за развитието на правото.
В конкретния случай касаторът бланкетно е посочил хипотезата на чл.280, ал.1, т.1 и т.3 ГПК без да посочи процисуалноправният въпрос, по който въззивният съд се е произнесъл в противоречие със задължителната практика на Върховния касационен съд и без да обоснове наличието на основанието по т.3, а именно относно точното прилагане на кой закон и развитието на правото дължи произнасяне Върховния касационен съд.
Предвид изложеното следва да се приеме, че не са налице предпоставките за разглеждане на касационната жалба по същество и не следва да се допуска касационно обжалване на въззивно решение.
Водим от горното Върховният касационен съд, ІІІ г.о.
 
О П Р Е Д Е Л И :
 
НЕ ДОПУСКА касационно обжалване на въззивно решение № 238 от 21.04.2009 г. по гр.д. № 18/2009 г. на Плевенския окръжен съд.
Определението не подлежи на обжалване.
 
 
ПРЕДСЕДАТЕЛ :
ЧЛЕНОВЕ :
 

Scroll to Top