Определение №128 от 7.10.2009 по ч.пр. дело №588/588 на 1-во нак. отделение, Наказателна колегия на ВКС

О   П   Р   Е   Д   Е   Л   Е   Н   И   Е
 
№ 128
 
С  о  ф  и  я, 07 октомври 2009 г.
 
ВЪРХОВНИЯТ КАСАЦИОНЕН СЪД на Република България, ПЪРВО наказателно отделение, в   з а к р и т о  заседание на  06  о к т о м в р и  2009 година в състав:                                 
                                 ПРЕДСЕДАТЕЛ: РУЖЕНА КЕРАНОВА
                                             ЧЛЕНОВЕ: НИКОЛАЙ ДЪРМОНСКИ
                                                                БЛАГА ИВАНОВА
 
изслуша докладваното от съдията Николай Дърмонски
ч.н.дело № 588/2009 година.
 
Производството е по чл.43 т.1 от НПК, образувано по искане на Районен съд – София за промяна в местната подсъдност на образувано по описа на същия съд НЧХД № 8135/2009 г., прекратено и препратено му за разглеждане от Пазарджишкия районен съд.
Писменото становище на прокурор от Върховната касационна прокуратура е за неоснователност на направеното искане.
 
Върховният касационен съд, Първо наказателно отделение, за да се произнесе, взе предвид следното :
Наказателното дело като НЧХД № 1302/2009 г. е образувано по описа на Районен съд-Пазарджик по тъжба на частния тъжител Г. Д. П. от Пещера срещу М. Л. Т. от Пазарджик с обвинение по чл.148 ал.2 вр.ал.1 т.2 и 3 вр.чл.147 ал.1 от НК. След образуване на делото, с разпореждане от 08.07.2009 г. производството е прекратено и то е изпратено по подсъдност за разглеждане и решаване от Софийския районен съд, на основание чл.36 ал.1 от НПК, в чийто район, по данните в тъжбата, е извършено инкриминираното деяние, изхождайки от седалището на редакцията на печатното издание, публикувало клеветническия, според тъжителя, материал срещу него. Постъпвайки в този съд, то е изпратено на ВКС, който да преценял дали на основание чл.43 т.1 от НПК не следва да се разгледа от друг, еднакъв по степен съд заради това, че двете страни по делото, живеещи извън София, щели да бъдат неоправдано натоварени със сериозни разноски и създадени затруднени по осигуряване на ангажираните от тях гласни доказателствени средства, а и до забавяне на разглеждането му.
ВКС намира искането за НЕОСНОВАТЕЛНО.
Хипотезата на чл.43 т.1 от НПК предвижда промяна на местната подсъдност на дадено дело по решение на ВКС в случаите, когато “много обвиняеми или свидетели живеят в района на другия съд”. В случая, обвиняемата е една, а няма посочени каквито и да е лица като свидетели, още повече и при декларацията на тъжителя ангажираните от него гласни доказателствени средства да бъдат осигурени при режим на довеждане, т.е. тази хипотеза е предвидена при налични, а не предполагаеми затруднения по призоваването на значителен брой лица, привлечени като обвиняеми или допуснати като свидетели – обстоятелства, които в случая не са налице. Делото следва да се върне на Районен съд – София за продължаване на съдопроизводствените действия за разглеждането и решаването му по същество.
 
Поради изложените съображения и на основание чл.32 т.3 от НПК, Върховният касационен съд – Първо наказателно отделение
 
О П Р Е Д Е Л И :
 
ВРЪЩА прекратеното по описа на РАЙОНЕН СЪД – СОФИЯ НЧХД № 8135/2009 г. на същия съд за разглеждането и решаването му.
 
 
 
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
 
ЧЛЕНОВЕ:
 

Scroll to Top