О П Р Е Д Е Л Е Н И Е № 1329
София, 26.11.2012 г.
В ИМЕТО НА НАРОДА
Върховен касационен съд на Република България , Трето гражданско отделение в закрито заседание на деветнадесети ноември две хиляди и дванадесета година, в състав :
ПРЕДСЕДАТЕЛ: НАДЯ ЗЯПКОВА
ЧЛЕНОВЕ: ЖИВА ДЕКОВА
ОЛГА КЕРЕЛСКА
След като изслуша докладваното от съдията КЕРЕЛСКА гр.д.№ 909/2012 год., за да се произнесе, взе предвид следното:
Производството е по чл. 288 ГПК.
Образувано е по касационна жалба на Окръжна прокуратура [населено място] против решение № 1062/21.06.2012 год. на Пловдивския окръжен съд , постановено по въззивно гр.д. № 940/2012 год. , с което е потвърдено решението на Пловдивския районен съд по гр.д. №15429/2011 год. , в частта, в която Прокуратурата на Република България е осъдена да заплати на Д. Н. Н. сумата от 5 000 лв. , представляваща обезщетение за неимуществени вреди претърпени в резултат на образувано срещу него наказателно производство , по което е признат за невинен и оправдан , ведно със законната лихва считано от 31.05.2011 год. до окончателното изплащане.
Касаторът прави оплаквания за неправилност на обжалваното решение поради нарушение на материалния закон и необоснованост.
Моли решението да бъде отменено и вместо него да бъде постановено друго решение, с което предявеният иск да бъде отхвърлен изцяло или да се намали размера на присъденото обезщетение .
С касационната жалба е представено изложение на основанията за допустимост на касационното обжалване съгл. чл.284,ал.3,т.1 ГПК.
Ответникът по касация Д. Н. Н. от [населено място] оспорва наличието на законовите предпоставки за допустимост на касационното обжалване и касационната жалба по същество. Моли решението да не бъде допуснато до касационно обжалване , а ако такова бъде допуснато , решението да бъде потвърдено.
Върховният касационен съд, състав на 3-то г.о. с оглед правомощията по чл. 288 ГПК , приема следното :
Касационната жалба е подадена в законоустановения срок, от надлежна страна и срещу подлежащ на касационно обжалване съдебен акт, поради което е процесуално допустима.
Независимо от процесуалната допустимост на касационната жалба същата не следва да бъде допускана до разглеждане по същество, доколкото не са изпълнени допълнителните изисквания на закона за това. Съображенията са следните:
Касаторът не е формулирал материално – правен или процесуалноправен въпрос, който да е бил предмет на разглеждане във въззивното решение и неговото разрешаване да е обусловило изхода на спора. / виж в тази връзка т.1 ТР №1/ 19.02.2010 год. , постановено по т.д. № 1/2009 год. на ОСГТК на ВКС /. Общо е посочено, че обжалваното въззивно решение е постановено в противоречие с практиката на съдилищата, като в тази връзка са представени две решения на ВКС, които нямат задължителен характер, без обосновка в какво се изразява противоречието.
Формулирането на правен въпрос е основната и обща предпоставка за допустимост на касационното обжалване. Неговата липса е достатъчно основание касационното обжалване да не се допуска. С оглед на това посоченото основание за допустимост по чл. 280,ал.1,т.2 ГПК не следва да се обсъжда .Такова обсъждане при липса на въпрос е и невъзможно, доколкото основанията по чл. 280,ал.1,т.1,2 и 3 ГПК могат да са изпълнени като критерии за допустимост на касационното обжалване само във връзка с конкретен въпрос
По изложените съображения касационното обжалване не следва да се допуска.
Мотивиран от горното , Върховният касационен съд, състав на 3-то г.о.
О П Р Е Д Е Л И :
НЕ ДОПУСКА касационно обжалване на въззивно решение № 1062/21.06.2012 год. на Пловдивския окръжен съд .
Определението е окончателно.
ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЧЛЕНОВЕ: