Определение №1346 от по ч.пр. дело №1068/1068 на 3-то нак. отделение, Наказателна колегия на ВКС

                                           О П Р Е Д Е Л Е Н И Е
 
№ .1346
 
           София, 08.12.2009 година
 
 
    
          Върховният касационен съд на Република България, Първо гражданско отделение  , в закрито заседание на  втори декември  две хиляди и девета  година, в състав:
 
ПРЕДСЕДАТЕЛ:       БРАНИСЛАВА ПАВЛОВА           
                                                 ЧЛЕНОВЕ:       ЛИДИЯ РИКЕВСКА
                                     ТЕОДОРА ГРОЗДЕВА
                                                               
                                                            
при участието на секретаря
изслуша докладваното от съдията Бранислава Павлова
гражданско дело № 823/2009 година по описа на І г.о.
 
Производството е по чл.288 ГПК.
К. Т. Д. е обжалвал въззивното решение на Пловдивския окръжен съд № 41 от 08.01.2009г. по гр.д. № 1930/2008г. по допускане на делбата.
Касационната жалба е подадена в срок , приподписана е от адвокат и към нея има приложение по чл.284 ал.3 т.1 ГПК, поради което са налице предпоставките на чл.288 ГПК ВКС да се произнесе по допускане на касационното обжалване.
Ответниците Ц. Т. Д. и М. Д. Т. са подали писмен отговор, в който изразяват становище, че не са налице основанията по чл.280 ал.1 ГПК и касационната жалба не следва да бъде разглеждана по същество.
Пловдивският окръжен съд е отменил частично решението на Пловдивския районен съд № 32 от 09.04.2008г. по гр.д. № 1841/2005г. и е отхвърлил иска за делба на северното жилище в първия жилищен етаж от четириетажната жилищна сграда в гр. П., ул.
”Д” № 12, а е допуснал делбата на южното жилище без участието на М. Д. Т. като е определил , че частите на съделителите Ц. Т. А. и К. Т. Д. съответно 5/6 и 1/6, а в останалата част е оставил в сила първоинстанционното решение .
В изложението за допускане на касационното обжалване се поддържа , че съдът не се е съобразил с практиката на ВКС по приложението за правилата на съпружеската имуществена общност , установени със С. кодекс от 1968г. /отм./ и конкретно със задължителните разяснения на ППВС 5/1972 във връзка с тълкуването на чл.13 и 14 СК /отм./. Въпросът е от значение за решаване на делото , тъй като искът за делба на северното жилище е отхвърлен като е прието, че то е било индивидуална собственост на наследодателката Ц, която го е завещала на дъщеря си М. Т. Поради възмездния характер на придобиването на собствеността и пренормирането на отношенията между съпрузите по заварените към влизане в сила на СК бракове, съдът е бил длъжен да изложи и съображения за приложението на разпоредбите на чл.13 и 14 СК от 1968г. /отм./ във връзка със съдебната практика на ВКС по приложението на тези разпоредби и тълкуването, дадено в ППВС 5/1972г. , с оглед на което се налага извода, че са налице основанията по чл.280 ал.1 т.1 и 2 ГПК. По останалите поставени в изложението за допускане на касационното обжалване въпроси за несъобразяване на съдебната практика на ВКС за приложението на чл.19, 76 и 90а ЗН ВКС ще се произнесе при разглеждане на касационната жалба по същество по наведените доводи за неправилност на решението.
Воден от горното Върховният касационен съд, І г.о.
 
О П Р Е Д Е Л И :
ДОПУСКА касационно обжалване на въззивното решение на Пловдивския окръжен съд № 41 от 08.01.2009г. по гр.д. № 1930/2008г. по жалбата на К. Т. Д..
У. на касатора в едноседмичен срок от съобщението да внесе държавна такса за разглеждане на касационната жалба по същество в размер на 50 /петдесет/ лева и да представи вносния документ по делото, в противен случай касационната жалба ще бъде върната.
След внасяне на държавната такса делото да се докладва за насрочване.
ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЧЛЕНОВЕ: