Определение №15 от 6.2.2020 по ч.пр. дело №1220/1220 на 3-то нак. отделение, Наказателна колегия на ВКС

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е
№ 15
София, 06 февруари 2020 година

ВЪРХОВЕН КАСАЦИОНЕН СЪД на Република България, трето наказателно отделение, в закрито съдебно заседание на трети февруари две хиляди и двадесета година, в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДАНИЕЛА АТАНАСОВА
ЧЛЕНОВЕ: АНТОАНЕТА ДАНОВА
ЛАДА ПАУНОВА
при секретаря
при становището на прокурора от ВКП Калин Софиянски
като изслуша докладваното от съдия Д. Атанасова н.ч.д. № 1220/2019 г., за да се произнесе, взе предвид следното:
Производството е образувано по реда на чл. 351, ал. 6 от НПК във връзка с депозирана частна жалба от А. В. К. срещу разпореждане от 28.11.2019 г. на съдията-докладчик по в.н.ч.х.д. №272/2019г. по описа на Окръжен съд – Кюстендил.
Прокурорът от Върховна касационна прокуратура е изразил становище, че частната жалба е неоснователна и следва да бъде оставена без уважение.
ВЪРХОВНИЯТ КАСАЦИОНЕН СЪД, трето наказателно отделение, намери следното:
С разпореждане от 28.11.2019 г., постановено по в.н.ч.х.д. №272/2019 г. по описа на Окръжен съд – Кюстендил, съдията-докладчик е върнал касационната жалба на тъжителя А. К. срещу въззивно решение № 116/30.10.2019г., постановено по горното дело. С последното е изменена първоинстанционната присъда № 25/18.04.2019 г. по н.ч.х.д. № 1430/2018 г. на Районен съд –Кюстендил в гражданската част и в частта за разноските. В останалата й част присъдата е потвърдена. Основание за връщане на касационната жалба е, че въззивното решение не е от категорията съдебни актове, които подлежат на касационно обжалване.
Частната жалба, по повод на която е образувано настоящото производство е допустима, но неоснователна.
Атакуваният съдебен акт, с който е била върната жалбата на А. К., е правилен и законосъобразен, тъй като са налице основанията на чл. 351, ал. 5, т. 3 от НПК. Решението на ОС-Кюстендил, с което е изменена първоинстанционната присъда на РС-Кюстендил, не е от кръга актове, които могат да бъдат обжалвани пред касационната инстанция, тъй като е постановено по дело от частен характер. Разпоредбата на чл.346, т.2 от НПК ясно и недвусмислено сочи, че предмет на касационно обжалване могат да бъдат само новите присъди, постановени от окръжния съд като въззивна инстанция по дела от общ характер, освен тези, с които деецът е бил освободен от наказателна отговорност с налагане на административно наказание на основание чл.78а от НК.
Възраженията в частната жалба за несъобразяване на обстоятелства и доказателства от страна на въззивния съд, имащи отношение към касационното основание по чл. 348, ал.1, т.3 от НПК- явна несправедливост на наложеното наказание, са неотносими при преценката на съдията-докладчик за допустимостта на касационната жалба.
Неоснователно е твърдението в частната жалба, че атакуваното разпореждане е от категорията актове, които преграждат пътя на наказателното производство, поради което и на основание чл.346, т.4 от НПК подлежат на касационен контрол. В тази връзка е необходимо да се посочи, че производството по обжалване на разпореждане за връщане на касационна жалба по чл. 351, ал.6 от НПК и производството по обжалване на акт по чл.346, т.4 от НПК, подлежащ на касационна проверка, са две различни и самостоятелни производства и не могат да бъдат смесвани, както е сторено в частната жалба.
Предвид изложеното, касационната инстанция намери, че частната жалба следва да бъде оставена без уважение.
Водим от горното, Върховният касационен съд, трето наказателно отделение
О П Р Е Д Е Л И :

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ частната жалба на А. В. К. срещу разпореждане от 28.11.2019г., постановено по в.н.ч.х.д. №272/2019 г. по описа на Окръжен съд – Кюстендил.
Определението не подлежи на обжалване.

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

ЧЛЕНОВЕ: 1.

2.

Scroll to Top