О П Р Е Д Е Л Е Н И Е
Nо 173
София, 22.05.2014 година
В И М Е Т О Н А Н А Р О Д А
Върховен касационен съд,състав на второ отделение на гражданската колегия , в закрито съдебно заседание на деветнадесети май две хиляди и четиринадесета година , в състав
ПРЕДСЕДАТЕЛ:КРАСИМИР ВЛАХОВ
ЧЛЕНОВЕ:ЕМАНУЕЛА БАЛЕВСКА
СНЕЖАНКА НИКОЛОВА
Разгледа докладваното от съдията БАЛЕВСКА
ч.гр.д.Nо 2587 / 2014 година,и за да се произнесе , взе предвид следното:
Производството е по чл.274 ал.2 ГПК.
Търговско дружество [фирма] [населено място] обжалва и иска да се отмени Определение Nо 62 от 21.02.2014 г. по гр.д. Nо 6057/2013 година на ВКС- IV отд., с което е оставена без разглеждане молба за допълване по реда на чл. 250 ГПК на Определение Nо 1436 от 12. 12.2013 година по чл. 288 ГПК по гр.д.Nо 6057/2013 год. на ВКС-IV год. за недопускане на касационното обжалване.
Поддържа се, че обжалваното определение е неправилно, незаконосъобразно. Неправилно, тъй като тезата, че е недопустимо производство по реда на чл. 250 ГПК относно определението за недопускане на касационно обжалване не може да се приеме. Поддържа се теза, че в определението по чл. 288 ГПК съдът е длъжен да отговори на всички поставени правни въпроси.
В срока по чл. 276 ал.1 ГПК не е постъпил отговор от противната страна.
Върховният касационен съд, състав на второ отделение на гражданската колегия, намира:
Частната жалба е процесуално допустима от гл.т. на спазения срок за обжалване. Разгледана по същество тя е неоснователна.
Определянията на касационния съд, постановени на основание чл. 274 ал.1 т.2 ГПК са обжалваеми- арг. чл. 250 ал.3 ГПК, като с оглед на постановилия ги компетентен съд, редът за тяхното обжалване е установен в разпоредбата на чл. 274 ал.2 ГПК.
С действащият ГПК правилата за допълване на съдебното решение са уредени от чл. 250 ГПК. Настоящият съдебен състав намира, че на допълване „ако съдът не се е произнесъл по цялото искане” принципно подлежи и определението по чл. 288 ГПК .
Молбата за „допълване” по реда на чл. 250 ГПК на определение по чл. 288 ГПК се отнася до хипотези, при които касаторът счита, че ВКС не се е произнесъл по цялото му искане – т.е. по всички въведени от него основания за допускане на касационното обжалване, искания и възражения. За съставите от ВКС няма съмнения относно допустимостта на производството и по чл. 250 ГПК, но само и доколкото може да бъде констатирано непроизнасяне по всички основания за допускане на касационното обжалване в рамката на обжалваните части на въззивното решение, имащи отношение към предмета на делото, разбиран като предмет на производството по чл. 280 -288 ГПК.
Становището, че „на допълване по реда на чл. 250 ГПК подлежи диспозитивът, в който е обективирана волята на съда, а не аргументацията на решаващия съд, изложена в мотивите на съдебния акт” т.е. на определението по чл. 288 ГПК, изразено с Определение Nо 219 от 23.03.2011 година по ч.т.д. Nо 886/2010 год. на ВКС-ТК-I отд. се споделя напълно от настоящия състав. Или, когато искането за допълване касае искане за промяна на мотивите с допълнително произнасяне на конкретни доводи, то очевидно молбата не може да бъде уважена, а определението по чл. 288 ГПК да бъде допълнено, тъй като вече произнесеният диспозитив не може да бъде изменен. Допълване на определение по чл. 288 ГПК е допустимо само доколкото липсва произнасяне, касаещо обжалвана част от съдебното решение, в която не е налице произнасяне с определението по чл. 288 ГПК за недопускане на касационното обжалване. След като с въведените доводи по искането по чл. 250 ГПК не се иска произнасяне на допълнителен диспозитив, а искането касае вече произнесен такъв по искане на касатора по чл. 288 ГПК, то не може да се приеме, че са налице предпоставите за ново произнасяне с други мотиви.
С оглед на горното, като приема, че изложените мотиви на ВКС по обжалваното определение са именно в тази насока, приема, че същото не страда от порок, релевиран по частната жалба и следва да бъде потвърдено.
По изложените съображения, състав на ВКС- второ отделение на гражданска колегия
О П Р Е Д Е Л И :
ПОТВЪРЖДАВА Определение Nо 62 от 21.02.2014 г. по гр.д. Nо 6057/2013 година на ВКС- IV отд., с което е оставена без разглеждане молба за допълване по реда на чл. 250 ГПК на Определение Nо 1436 от 12. 12.2013 година по чл. 288 ГПК по гр.д.Nо 6057/2013 год. на ВКС-IV год. за недопускане на касационното обжалване.
Определението е окончателно.
ПРЕДСЕДАТЕЛ :
ЧЛЕНОВЕ :