Определение №188 от 2.12.2011 по ч.пр. дело №2704/2704 на 2-ро нак. отделение, Наказателна колегия на ВКС

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е
№ 188
град София, 02 декември 2011 година

Върховният касационен съд наказателна колегия и Върховният административен съд на Република България, смесен състав, в закрито заседание на 22 ноември, две хиляди и единадесета година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: Савка Стоянова
ЧЛЕНОВЕ: Юрий Кръстев
Татяна Кънчева
Диана Добрева
Юлия Ковачева
при секретар
и с участието на прокурора от ВКП Ат. Гебрев
изслуша докладваното от председателя (съдията) Ю. Кръстев
частно наказателно дело № 2704/2011 година.

Производството е образувано по реда на чл. 135, ал. 4 АПК, с определение № 887/28.09.2011 г., по кнахд № 459/2011 г., на Окръжен съд гр. Благоевград, с което е повдигнал спор за подсъдност с Административен съд Благоевград.
Представителят на Върховната касационна прокуратура е изразил писмено становище, че делото следва да бъде разгледано от Административен съд Благоевград.
Настоящият смесен съдебен състав, за да се произнесе съобрази следното:
С решение № 1572/21.06.2011 г., постановено по нахд № 349/2011 г., на Районен съд гр. Сандански, нарушителят К. С. С., е бил признат за виновен в извършване на „дребно хулиганство”, по смисъла на чл. 1, ал. 2 УБДХ и му е било наложено административно наказание „задържане в поделение на МВР”, за срок от 15 денонощия.
Решението на първостепенният съд е било обжалвано от К. С., пред Административен съд гр. Благоевград, който с определение № 1343/20.09.2011 г., постановено по кнахд № 385/2011 г. е прекратил производството по делото и го е изпратил по подсъдност на Окръжен съд гр. Благоевград.
С определение № 887/28.09.2011 г., по кнахд № 459/2011 г., Окръжният съд гр. Благоевград е прекратил производството по делото, повдигнал е спор за подсъдност и го е изпратил на Върховния касационен съд за решаване по реда на чл. 135, ал. 4 АПК.
Настоящият съдебен състав счита, че компетентен да се произнесе по касационната жалба на К. С. е Окръжен съд гр. Благоевград.
Както в теорията, така и в практиката е безспорно прието, че воденото производство, в случая срещу К. С., има административно – наказателно – правен характер. Този извод се подкрепя от разпоредбата на чл. 89, ал. 1, т. 1, б. „г”, от Правилника за администрацията на районните, окръжните, административните и апелативните съдилища /Д.в. 66/2009 г./, както и от Тълкувателно решение на ВС № 89, по н. д. № 74/1982 г. и Решение № 38/30.12.1980 г., по н. д. № 53/1980 г., на ОСНК, според които за извършени нарушения по УБДХ, се образуват административно – наказателни дела.
В тези производства, на нарушителя се налага наказание „задържане в поделенията на МВР”, което по тежест е приравнено с правния статус на задържаните под стража и лишените от свобода. В тази насока се е произнесло ОСНК на ВС по посоченото дело. От своя страна Конституционният съд на Р България е дал оценка на характера на деянието „дребно хулиганство”, като е приел, че то представлява „наказателно обвинение” по смисъла на ЕКЗПЧОС, което макар и санкционирано в административно – наказателно производство, поради строгостта и тежестта на предвиденото основно наказание „задържане в поделенията на МВР”, е равнозначно на наказанието „лишаване от свобода”.
С оглед на изложеното се налага извода, че на нарушителя по УБДХ, следва да се даде възможност да се защити срещу обвинението /по същността си наказателно, макар и в проведено административно производство/, ползвайки всички права по НПК, включително и право на защита пред следваща редовна инстанция, както е отбелязано и в конституционно дело № 19/2010 г., за тези производства, т. е. предвидена е двуинстанционност.
Такава въззивна инстанция се явява съответният окръжен съд и решението на районният съд по чл. 6 УБДХ, следва да бъде предмет на въззивен контрол, а не на касационна проверка. В случая, Окръжен съд Благоевград се явява компетентен да разгледа жалбата на К. С. срещу решението на Санданският районен съд по нахд № 349/2011 г.
Водим от изложеното и на основание чл. 135, ал. 4 НПК, смесеният състав на Върховният касационен съд и Върховният административен съд
О П Р Е Д Е Л И :
И З П Р А Щ А жалбата на К. С. С. срещу решение № 1572/21.06.2011 г., постановено по нахд № 349/2011 г., на Районен съд Сандански, за разглеждане и решаване по компетентност, на Окръжен съд гр. Благоевград.
Препис да се изпрати на Административен съд Благоевград за сведение.

Председател:
Членове:

Scroll to Top