O П Р Е Д Е Л Е Н И Е
№ 190
София, 25.10.2010 година
В И М Е Т О Н А Н А Р О Д А
Върховният касационен съд на Република България, състав на второ отделение на гражданска колегия, в закрито съдебно заседание на деветнадесети октомври две хиляди и десета година, в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЕМАНУЕЛА БАЛЕВСКА
ЧЛЕНОВЕ: СНЕЖАНКА НИКОЛОВА
ВЕЛИСЛАВ ПАВКОВ
при участието на секретар
изслуша докладваното от съдията БАЛЕВСКА
гр.дело № 1107/2010 година и за да се произнесе, взе предвид:
Производството е по чл.303 ал.1 т.1 /2/ ГПК, образувано по молбата на В. В. В. и И. С. В., и двамата от[населено място] с искане за отмяна на влязло в сила Решение No 333 от 05.09.1995 година по гр.д. Nо 131/1985 година на Тутраканския районен съд по извършване на делбата. Поддържа се, че посоченото решение е неправилно, постановено въз основа на неверни свидетелски показания и „прекалена близост” и „пристрастеност” на съдията П. Б. по делото към опонента- противна страна по делото, сам признал пред телевизия BТV, че е „най-корумпирания съдия”.
По подадената молба за отмяна и на основание чл. 307 ал. 1 ГПК , състав на първо отделение на ВКС- гражданска колегия, намира :
Съгласно нормативната уредба – чл. 303 -309 ГПК, отменителното производство е уредено като двуфазно , като разглеждането на молбата за отмяна по същество, се предшества от постановяване на нарочно определение по допустимостта на молбата за отмяна.
При липсата на законоустановени условия за допустимост на самото отменително производство, каквито законодателят е въвел за касационното обжалване с разпоредбата на чл. 280 ал. 1 ГПК, настоящият състав на ВКС намира , че проверката на допустимостта на молбата за отмяна , следва да се ограничи в рамката на надлежното упражняване на правото да се иска отмяна от гл.т. спазване на установените в чл. 305 ГПК процесуално преклузивни срокове за предявяване на молбата за отмяна и упражняване на правото на отмяна , както и от гл.т. на наличие на точно и коректно формулирани основания за отмяна по см. на чл. 303 ал. 1 /2/ ГПК.
При данните по заявената молба за отмяна , настоящият състав на ВКС- второ отделение на гражданската колегия намира , че молбата за отмяна е процесуално недопустима.
Посочените основания , на който се иска отмяна не са от категорията на тези, изрично установени от закона. Производството по отмяна на влезли в сила решение е извънреден съдебен способ за контрол по-отношение на „неправилни” съдебни актове/ решение/, поради което и неговата допустимост като възможност да се упражни едно установено и гарантирано от закона процесуално право е обусловена от определение условия- т.е. от основанията , изброени лимитативно в чл. 303 ал.1 ГПК. Признанията на един съдия по националния телевизионен ефир за неговата корумпираност и субективната преценка на молителите , че съденият акт , чиято отмяна се иска, е повлиян то това обстоятелство и/или че изводите на съдията са изградени и на невери свидетелки показания, не са основания от категорията не тези, визирани в т.1 и т.2 на чл. 303 ГПК. Нови обстоятелства или нови писмени доказателства по см. на чл.303 т.1 ГПК, касаят установяване на факти от обективната действителност, който касаят спорните правоотношения т.е. имат пряко отношение към предмета на спора/ в случая за наличието или липса на съсобственост в делбения процес/ , съществували са по време на делото, но не са могли по обективни причини да бъдат приобщени към доказателствения материал. Релевираните доводи на молителите не включват твърдения за факти или нови писмени доказателства, поради което , въпреки цитираното основание по чл. 303 ал.1 т.1 ГПК, такова няма формулирано.
Не може да се приеме , че правото на отмяна се упражнява в рамките на чл. 303 ал.1 т.2 ГПК, тъй като съществуващите съмнения за пристрастност на съдията , за неговата „корумпираност” или за „неверни показания на свидетели”, без сочените престъпни обстоятелства да са установени по указания в закона начин и да са удостоверение с молбата за отмяна , не могат да се квалифицират като отменителни основания по см. на закона.
По изложените съображения и на основание чл. 307 ал. 1 ГПК , състав на второ отделение на Върховния касационен съд- гражданска колегия
О П Р Е Д Е Л И :
ОСТАВЯ БЕЗ РАГЛЕЖДАНЕ молбата на В. В. В. и И. С. В., и двамата от[населено място] за отмяна на влязло в сила Решение No 333 от 05.09.1995 година по гр.д. Nо 131/1985 година на Тутраканския районен съд по извършване на делбата, на основание чл. 303 ал.1 т.1 / 2/ ГПК.
ОПРЕДЕЛЕНИЕТО може да се обжалва от молителите по реда и в сроковете на чл. 274 ал. 2 ГПК.
На основание чл. 7 ал.2 ГПК да се връчи препис от настоящото определение.
ПРЕДСЕДАТЕЛ :
ЧЛЕНОВЕ: