Определение №194 от 1.7.2015 по търг. дело №1865/1865 на 1-во тър. отделение, Търговска колегия на ВКС

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

№ 194

С..01,07,2015 г.

Върховният касационен съд на Република България, Търговска колегия, Първо отделение в закрито заседание на двадесет и четвърти юни две хиляди и петнадесета година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЕЛЕОНОРА ЧАНАЧЕВА
ЧЛЕНОВЕ: РОСИЦА БОЖИЛОВА
ИВО ДИМИТРОВ

изслуша докладваното от съдията Чаначева т. д. № 1865/2015 г.
Производството е по чл. 288 ГПК, образувано по касационна жалба на З. [фирма] – [населено място], чрез процесуалния му представител юрк. П. Д. против решение № 71 от 05.03.2015 г. по в. гр. д. № 994/2014 г. на Пернишки окръжен съд.
Ответникът по касационна жалба – Л. М. Б. от [населено място] е на становище, че жалбата е недопустима поради липса на касационни основания по чл. 280, ал. 1 ГПК. Изложени са съображения и за нейната неоснователност.Претендира разноски.
Върховният касационен съд, състав на първо търговско отделение, за да се произнесе, взе предвид следното:
Касационната жалба е подадена в срока по чл. 283 ГПК, но същата е процесуално недопустима и следва да бъде оставена без разглеждане.
Л. М. Б. е предявил против З. [фирма] иск с правно основание чл. 208 КЗ за заплащане на сумата от 5 955,54 лева, представляваща застрахователно обезщетение по застраховка „Пълно Каско” за настъпило застрахователно събитие – кражба на собствения на ищеца автомобил. Съгласно чл. 280, ал. 2 ГПК не подлежат на касационно обжалване решенията по въззивни дела с цена на иска до 10 000 лева по търговски дела. В случая делото е търговско, тъй като съгласно чл. 1, ал. 1, т. 6 ТЗ търговец е всяко лице, което по занятие извършва застрахователни сделки. Търговският характер на делото се определя от качеството „търговец” на страните или на една от тях и когато сделката е търговска, каквато по смисъла на чл.286, ал.2 ТЗ е разглежданата.
Като съобрази, че предмет на спора е търговска сделка /чл. 286, ал. 2, вр. чл. 1, ал. 1, т. 6 ТЗ/, цената на предявения иск и императивната разпоредба на чл. 280, ал. 2 ГПК, настоящият състав намира, че е налице процесуална пречка за разглеждане на касационната жалба срещу въззивното решение от Върховния касационен съд, Търговска колегия и касационното производство следва да бъде прекратено. Налице е действие на процесуалноправна норма, която засяга всички производства, по които е постановено въззивно решение, с цена на иска под определения от цитираната разпоредба минимум, които са образувани по постъпили след влизането й в сила касационни жалби.
С оглед изложеното, производството по делото следва да бъде прекратено, а касационната жалба оставена без разглеждане.На основание чл.78, ал.4 ГПК на ответника по касация следва да бъдат присъдени направените разноски в размер на 500лв.
По тези съображения Върховният касационен съд, състав на първо отделение, Търговска колегия
ОПРЕДЕЛИ:

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ касационната жалба на З. [фирма] против решение № 71 от 05.03.2015 г. по в. гр. д. № 994/2014 г. на Пернишки окръжен съд.
ОСЪЖДА З. [фирма] – [населено място], да заплати на Л. М. Б. от [населено място] направените пред настоящата инстанция разноски в размер на 500лв.
Определението подлежи на обжалване пред друг състав на Върховния касационен съд, Търговска колегия в едноседмичен срок от съобщенията.

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

ЧЛЕНОВЕ:

Scroll to Top