2
О П Р Е Д Е Л Е Н И Е
№ 196
гр.София, 17.02.2011 г.
Върховният касационен съд на РБ, ГК, ІІІ г.о., в закрито заседание на шестнадесети февруари две хиляди и единадесета година в състав:
Председател: Капка Юстиниянова
Членове: ЛЮБКА БОГДАНОВА
СВЕТЛА ДИМИТРОВА
като разгледа докладваното от съдията Б. гр.д.N 919 описа за 2010 год. и за да се произнесе, взе предвид следното:
Производството е по чл.288 ГПК.
Образувано е по касационна жалба на [фирма],[населено място], подадена от процесуалния му представител- адв. В. В. срещу въззивно решение от 12.04.2010 г. по гр.д.№ 3262/2008г. на Софийски градски съд, с което е потвърдено решението от 7.07.2008г. по гр. д. № 771/2008г. на Софийски районен съд, с което са уважени предявените от Е. Б. А. срещу [фирма],[населено място] обективно съединени искове по чл.344, ал.1, т.1, 2 и 3 КТ за отмяна на заповедта за прекратяване на трудовото правоотношение по чл. 328, ал.1, т.3 КТ като незаконосъобразна, за възстановяване на заеманата до незаконното уволнение длъжност “ценовик” и за заплащане на обезщетение по чл.225, ал.1 КТ в размер на 2 390.23 лв.
В писмения отговор на касационната жалба ответницата Е. Б. А., чрез процесуалния си представител-адв. П. Т., изразява становище, че не е налице основание за допускането й до касационен контрол.
Върховния касационен съд, състав на ІІІ г.о., като взе предвид, че касационната жалба е подадена в срока по чл.283 ГПК, срещу подлежащ на обжалване акт на въззивен съд, намира същата за процесуално допустима.
За да потвърди решението на Софийски районен съд, с което са уважени исковете по чл.344, ал.1, т.1-3 КТ въззивният съд е приел, че към момента на прекратяване на трудовото правоотношение[населено място]- 15.11.2007 г. не е било налице основанието, посочено от работодателя за това прекратяване- намаляване на обема на работа. Издадената на това основание заповед за уволнение като незаконна е отменена и са уважени исковете за възстановяване на заеманата до незаконното уволнение длъжност и заплащане на обезщетение по чл.225, ал.1 КТ.
В изложение за допускане на касационно обжалване като основание се сочи разпоредбата на чл. 280, ал. 1 ГПК. Твърди се, че са налице предпоставките за допускане на касационно обжалване, като твърдението се обосновава с необоснованост на изводите на въззивния съд относно липсата на основанието по чл.328, ал.1, т.3 КТ за прекратяване на трудовото правоотношение, както и на основанието по чл.280, ал.1, т.3 ГПК относно допуснати от въззивния съд нарушения на съдопроизводствените правила при формиране на вътрешното му убеждение за основателността на предявените искове. Представени са две решения на ВКС.
Не е налице основание за допускане на касационно обжалване.
Допускането на обжалваното решение до касационен контрол е в зависимост от наличието на основания по чл. 280, ал. 1 ГПК. За да е налице соченото основание изложението трябва да съдържа ясна и точна формулировка на правния въпрос от значение за изхода по конкретното дело, разрешен в обжалваното решение. Въпросът трябва да е от значение за решаващата воля на съда, но не и за правилността на съдебното решение, за възприемането на фактическата обстановка или обсъждане на събраните доказателства. Основанията за допускане на касационно обжалване са различни от общите основания за неправилност на въззивното решение по чл. 281, т. 3 ГПК. В разглеждания случай посоченото от жалбоподателката в изложението по чл. 284, ал. 3, т. 1 ГПК не е формулиран по смисъла на чл. 280, ал. 1 ГПК и ТР на ОСГТК № 1/2010 г. правен въпрос. Освен това не е обосновано приложното поле на чл. 280, ал. 1, т.3 ГПК, а именно че разгледания от въззивният съд правен въпрос е от значение за точното прилагане на закона, както и за развитието на правото, т. е. за еднообразното тълкуване на закона и отстраняване на непоследователната и противоречива съдебна практика, или пък създаване на нова, поради липса на разрешение на този въпрос. Доводите на жалбоподателя сочат необоснованост на съдебния акт и неправилна преценка на доказателствата по делото. Необосноваността на въззивното решение не е самостоятелно основание за допускане касационно обжалване в предварителното производството по селекция на жалбите по реда на чл. 288 ГПК. Формалното позоваване на разпоредбата на чл.280, ал.1, т.3 ГПК не е основание за допускане на касационно обжалване. Поддържаното нарушение на съдопроизводствените правила, изразяващо се в неправилна преценка на всички относими и допустими доказателства при формиране на вътрешното убеждение на съда за основателност на предявените искове касае правилността на решението.
Предвид изложеното, не следва да се допуска касационен контрол на обжалваното въззивно решение.
Водим от горното Върховният касационен съд, състав на ІІІ г.о.
О п р е д е л и :
НЕ ДОПУСКА касационно обжалване на въззивно решение от 12.04.2010 г. по гр.д.№ 3262/2008г. на Софийски градски съд.
Определението не подлежи на обжалване.
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
ЧЛЕНОВЕ: