О П Р Е Д Е Л Е Н И Е
№ 199
София, 04.08.2017 година
Върховният касационен съд на Република България,ТК, първо търговско отделение, в закрито заседание на трети август две хиляди и седемнадесета година, в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЕЛЕОНОРА ЧАНАЧЕВА
ЧЛЕНОВЕ:РОСИЦА БОЖИЛОВА
ЛЮДМИЛА ЦОЛОВА
изслуша докладваното от съдията Ел. Чаначева т.дело № 2311/16 година, за да се произнесе взе предвид следното:
Производството е образувано по молба на Д. А. Б. от [населено място] за отмяна на основание чл.303, ал.1, т.5 ГПК на определение №683/15.12.2015г. по ч. гр.д. №693/15 на Пловдивски апелативен съд и на оставеното с него в сила определение на Пловдивски окръжен съд, с което е оставена без разглеждане частна жалба на Д. Бормалийска срещу определение №6645/10.06.2015г. по гр.д. 5574/15 на Пловдивски районен съд за връщане на исковата молба на [фирма], [населено място] против Д. Б..
Върховният касационен съд, състав на първо търговско отделение, след като прецени данните по делото приема следното:
С определение от 14.12.2016г. на основание чл.292 ГПК производството по ч. т. д. №2311/16 г. по описа на ВКС, І т.о. е било спряно до постановяване на решение по тълкувателно дело № 7 /2014г. След обявяването на това ТР на 01.08.2017г. производството следва да бъде възобновено.
Молбата за отмяна е процесуално недопустима, поради което следва да бъде оставена без разглеждане.
С определение №6645/15г. състав на Пловдивски районен съд е върнал исковата молба на [фирма], [населено място] по иск по чл.422, ал.1 ГПК . Частната жалба срещу това определение на ответницата по исковете- Д. Б. е била оставена без разглеждане от състав на Пловдивски окръжен съд, като този резултат е потвърден с определение №683/15.12.2015г. по ч. гр.д. №693/15 на Пловдивски апелативен съд. При тези фактически данни се налага извод, че предмет на търсената отмяна по реда на чл. 303 ГПК са били преграждащи определения, с оглед очертания от молителката предмет на производството- а именно разгледаните по-горе съдебни актове.
С т.6 на ТР ОСГТК №7/14г. е прието, че не подлежат отмяна по реда на чл.307 ГПК влезлите в сила определения, преграждащи по-нататъшното развитие на делото, с изключение на определенията за прекратяване на делото поради отказ от иска.Следователно, определенията, предмет на исканата отмята, като не попадащи в изключението на т.6 от разглежданата тълкувателна практика са изключени от контрол по реда на извънинстанционното производство по чл.307 ГПК, поради което подадената молба за отмяна е процесуално недопустима и следва да бъде оставена без разглеждане.
Водим от гореизложеното Върховният касационен съд, състав на първо търговско отделение
О П Р Е Д Е Л И :
ВЪЗОБНОВЯВА производството по ч.т.д. №2311/16г. по описа на Върховен касационен съд, І т.о.
ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ молбата на Д. А. Б. от [населено място] за отмяна на основание чл.303, ал.1, т.5 ГПК на определение №683/15.12.2015г. по ч. гр.д. №693/15 на Пловдивски апелативен съд и на оставеното с него в сила определение на Пловдивски окръжен съд, с което е оставена без разглеждане частна жалба на Д. Б. срещу определение №6645/10.06.2015г. по гр.д. 5574/15 на Пловдивски районен съд за връщане на исковата молба на [фирма], [населено място] против Д. Б..
Определението подлежи на обжалване пред друг тричленен състав на ВКС, ТК в седмичен срок от съобщенията до страните.
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
ЧЛЕНОВЕ: