Определение №200 от 18.3.2015 по ч.пр. дело №1366/1366 на 4-то гр. отделение, Гражданска колегия на ВКС

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

№ 200

гр.София,

18.03. 2015г.

Върховен касационен съд на РБ, четвърто гражданско отделение, в закрито заседание на тринадесети март две хиляди и петнадесета година в състав:

Председател:ВЕСКА РАЙЧЕВА
Членове: СВЕТЛА БОЯДЖИЕВА
ЛЮБКА АНДОНОВА

като разгледа докладваното от съдията Райчева ч. гр. д. № 1366 описа за 2015 год. и за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по чл. 274, ал. 2 ГПК.
Образувано е по жалба на П. Х. Н., чрез адв. А. А. срещу определение № 201 от 05.06.2014 г. на ВКС, IV-то Г.О. по гр.д. № 7576/2013 г., с което е върната частна жалба срещу определение № 531 от 11.04.2014 г. по гр.д. № 7576/2013 г. на същия състав, с което не е допуснато касационно обжалване по реда на чл. 288 ГПК на решение на Софийски градски съд по касационна жалба на П. Н..
Частният жалбоподател П. Х. Н. поддържа жалбата по съображения за неправилност и недопустимост на постановеното определение, като моли същото да бъде отменено.
Ответната страна – редовно уведомена, не взема становище по жалбата.
Върховният касационен съд, тричленен състав на четвърто гражданско отделение, като прецени оплакванията в частната жалба и данните по делото, намира следното:
Жалбата е постъпила в срок, изхожда от процесуално легитимирана страна и е подадена срещу акт, преграждащ развитието на делото, поради което е процесуално допустима.
Разгледана по същество, частната жалба е неоснователна.
За да постанови определението, с което е върнал като недопустима частната жалба на П. Х. Н., Върховният касационен съд, състав на четвърто гражданско отделение е намерил, че тя е подадена срещу определение на същия съд, постановено по реда на чл. 288 ГПК, с което не е допуснато касационно обжалване на въззивно решение, поради което същата е недопустима. Този извод съдът е обосновал със съображенията, че определенията в производството по чл. 288 ГПК не попадат в кръга на обжалваемите актове, посочени в чл. 274 ГПК.
Така постановеното определение е правилно. Изводът на касационната инстанция, че определенията по селекция на касационните жалби, постановени в производството по чл. 288 ГПК, не подлежат на съдебен контрол съответства на процесуалната уредба и се споделя от настоящия състав. Определенията от посочената категория нито попадат в кръга на изрично предвидените от процесуалния закон определения, подлежащи на съдебен контрол, нито са преграждащи по смисъла на чл. 274, ал. 1, т. 1 ГПК. Преценката на Върховния касационен съд дали въззивният съд се е произнесъл по процесуалноправен или материалноправен въпрос по чл. 280, ал. 1 ГПК не подлежи на контрол и по аргумент от разпоредбата на чл. 296, т. 3, пр. първо ГПК, според която въззивните решения влизат в сила, когато касационната жалба не е допусната за разглеждане. Обратното разрешение означава да се осъществи повторна преценка за селекция на касационната жалба и да се проведе отново производството по чл. 288 ГПК, което е в противоречие със смисъла и целта на касационното производство.
С оглед на горното, постановеното определение за връщане на частната жалба следва да бъде потвърдено.
Предвид изложените съображения, съдът

О П Р Е Д Е Л И :

ПОТВЪРЖДАВА определение № 201 от 05.06.2014 г. на ВКС, IV-то Г.О. по гр.д. № 7576/2013 г., с което е върната частна жалба на П. Х. Н..

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

ЧЛЕНОВЕ:

Scroll to Top