3
О П Р Е Д Е Л Е Н И Е
N 210
гр. София 22. 04. 2013 г.
Върховният касационен съд на Република България, Първо гражданско отделение в закрито заседание на седемнадесети април две хиляди и тринадесета година в състав
ПРЕДСЕДАТЕЛ: БРАНИСЛАВА ПАВЛОВА
ЧЛЕНОВЕ: ТЕОДОРА ГРОЗДЕВА
ВЛАДИМИР ЙОРДАНОВ
като разгледа докладваното от съдията Бранислава Павлова
гражданско дело N 2108/ 2013 г. по описа на ВКС, за да се произнесе съобрази:
Производството е по чл.288 ГПК.
П. Я. М., Д. Я. М. , С. Я. М. и С. С. М. са обжалвали въззивното решение на Варненския окръжен съд № 1871 от 23.10.2012г. по гр.д.№ 2270/2012г. по извършване на делбата.
Касационната жалба е подадена в срок, отговаря на изискванията а чл.284ГПК и не е налице изключението на чл.280 ал.2 ГПК, поради което е процесуално допустима.
Ответниците не са подали отговор на касационната жалба.
Варненският окръжен съд е потвърдил решението на Варненския районен съд, 8-ми състав от 13.04.2012 г. по гр.д. № 1388/2008 г., с което е извършена делбата като съсобствените имоти са разпределени по реда на чл. 353 ГПК.
Въззивният съд, пред когото делото е образувано по жалба на П. Я. М., Д. Я. М. , С. Я. М. и С. С. М. е приел, че жребието като способ за извършване на делбата е приложимо, когато делбените имоти са равни на броя на съделителите и квотите им също са еднакви. При неравенство в дяловете и разлика стойността на имотите, делбата следва да се извърши чрез разпределяне на делбените имоти от съда на основание чл.353 ГПК.
В изложението за допускане на касационното обжалване, инкорпорирано в касационната жалба , се поставя правният въпрос за съотношението между разпоредбите на чл. 352 и 353 ГПК и конкретно в кои случаи следва да се приеме, че при делба на множество еднородни имоти, при възможност за формиране на дялове за всеки съделител или за всяко коляно съделители, тегленето на жребие е много неудобно, за да има право решаващия съд да извърши разпределение на имотите по своя преценка .
Въпросът няма пряко значение за делото, защото в случая се касае не до неудобство, а до невъзможност за тегленето на жребие . Както е прието в ППВС 7/73, а това следва и от математическата логика, жребието , при което предварително се съставя проект за разделителен протокол, е възможно само когато е допусната делба на имоти, от които могат да се съставят дялове, съответстващи на броя на съделителите, а същевременно квотите им са равни. Само в този случай отнапред, при съставянето на разделителния протокол ще могат да се определят и сумите за уравнение на дяловете. Това задължително тълкуване е съобразено от въззивния съд, не са налице поддържаните основания на чл.280 ал.1 т.1 и 3 ГПК и касационната жалба не следва да се допуска за разглеждане по същество.
Воден от горното Върховният касационен съд, първо гражданско отделение
О П Р Е Д Е Л И :
НЕ ДОПУСКА касационно обжалване на въззивното решение на Варненския окръжен съд № 1871 от 23.10.2012г. по гр.д.№ 2270/2012г. по извършване на делбата.
Определението не подлежи на обжалване.
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
ЧЛЕНОВЕ: