Определение №22 от 19.2.2013 по ч.пр. дело №317/317 на 2-ро нак. отделение, Наказателна колегия на ВКС

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

№ 22

Гр. София, 19.02.2013 г.

ВЪРХОВНИЯТ КАСАЦИОНЕН СЪД НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ, Второ наказателно отделение, в закрито съдебно заседание на осемнадесети февруари през две хиляди и тринадесета година, в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЛИЛЯНА МЕТОДИЕВА
ЧЛЕНОВЕ: 1. ЕЛЕНА АВДЕВА
2. БИСЕР ТРОЯНОВ
разгледа докладваното от съдия Троянов частно наказателно дело № 317 по описа за 2013 г.
Производството е образувано с правно основание по чл. 44 от НПК, по повод разпореждане № 130 от 31.01.2013 г. на съдията-докладчик по н.ч.д. № 70/ 2013 г. на Пловдивския военен съд, с което е повдигнат спор за подсъдност с Пазарджишкия окръжен съд.
Прокурор Ю. П. от Върховната касационна прокуратура дава становище, че молбата на наследниците на осъдения Т. А. Б. за реабилитация следва да бъде разгледана от Пазарджишкия окръжен съд.
Върховният касационен съд, за да се произнесе, взе предвид следното:
С присъда № 1 от 21.02.1945 г. по н.д. № 1/ 1945 г. Трети пловдивски състав на Народния съд, заседавал в гр.Пещера, признал Д. А. И. от с. Л., община Девин, за виновен в престъпление по чл. 2, т. 4 и 7 от Наредба-закон за съдене от Народен съд виновниците за въвличане на България в Световната война срещу съюзените народи и за злодеянията, свързани с нея (отм) за което му наложил наказание доживотен строг тъмничен затвор, глоба в размер на два милиона лева и лишаване завинаги от правата по чл. 30 от наредбата-закон. Осъденият Д. А. И. (Т. А. Б.) починал през 1980 г. Неговите наследници – Б. Т. Г. и С. Т. Р., от гр.Д., поискали с молба от 17.01.2013 г. от Окръжен съд – Пловдив да постанови съдебна реабилитация на осъденото лице. С разпореждане № 125 от 21.01.2013 г. по н.ч.д. № 74/ 2013 г., по описа на Пловдивски окръжен съд, производството било прекратено и изпратено по подсъдност на Окръжен съд – Пазарджик, който от своя страна с разпореждане № 59 от 25.01.2013 г. по н.ч.д. № 38/ 2013 г. също прекратил делото и го изпратил по подсъдност на Военен съд, гр.Пловдив.
Делата за реабилитация се разглеждат от съда, постановил присъдата като първа инстанция, съгласно нормата на чл. 433, ал. 1 от НПК. С молбата се иска постановяването на съдебна реабилитация за осъждане, постановено през 1945 г. от Н. съд. Този съд вече не съществува като част от съдебната система на републиката и няма правоприемник. Следователно, определянето на съвременния компетентен съд, който да реши делото, следва да бъде подчинено на правилата, по които се определя местната подсъдност. Съгласно чл. 36, ал. 1 и 2 от НПК делото е подсъдно на съда, в чийто район е извършено престъплението, а когато изпълнението е продължило в различни райони – в района на който е довършено изпълнителното деяние. Престъплението, по което починалият Т. А. Б. (Д. А. И.) е осъден, било извършено в местността „Гр.”, в землището на гр.П., област Паз.. По сега действащите процесуални правила осъщественото деяние (убийство) би се разгледало от Пазарджишкия окръжен съд. Ето защо, този съд следва да разгледа и молбата на наследниците на осъдения Балкански за съдебна реабилитация на постановеното през 1945 г. осъждане.
Върховният касационен съд, Второ наказателно отделение, на основание чл. 44 от НПК
О П Р Е Д Е Л И :
ИЗПРАЩА н.ч.д. № 70/ 2013 г., по описа на Пловдивски военен съд, за разглеждането му от Пазарджишкия окръжен съд.
Преписи от определението да се изпратят на Пловдивски. военен съд и на Пловдивски окръжен съд – за сведение.
Определението не подлежи на обжалване.

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЧЛЕНОВЕ: 1. 2.

Scroll to Top