Определение №220 от по гр. дело №197/197 на 1-во гр. отделение, Гражданска колегия на ВКС

ОПРЕДЕЛЕНИЕ
 
№ 220
 
гр. София, 20.03.2009 г.
 
В ИМЕТО НА НАРОДА
 
            Върховен касационен съд на Република България, първо гражданско отделение, в закрито заседание на ……………………………. през две хиляди и девета година в състав:
 
ПРЕДСЕДАТЕЛ: БРАНИСЛАВА ПАВЛОВА
ЧЛЕНОВЕ: ЛИДИЯ РИКЕВСКА
ТЕОДОРА ГРОЗДЕВА
 
изслуша докладваното от съдия РИКЕВСКА гр. дело № 197 по описа за 2009 година и за да се произнесе, взема предвид следното:
 
Производство по чл. 288 вр. с чл. 280 ал. 1 ГПК.
Постъпила е касационна жалба от Д. И. И. срещу решение № 513 от 13.11.2008 г. по гр. д. № 700/08 г. на Окръжен съд гр. В. Т. Касаторът счита че въззивното решение е неправилно поради нарушение на материалния закон, на съществено нарушение на съдопроизводствените правила и е необосновано.
Ответникът по касация В. Д. К. оспорва жалбата.
ВКС, след като взема предвид доводите в жалбата и извърши проверка на данните по делото, прие за установено следното:
С решение № 77 от 15.05.2008 г. по гр. д. № 1312/07 г. Районен съд гр. Г. е отхвърлил иска за собственост предявен от Д. И. срещу В. К. С обжалваното решение въззивният съд е оставил в сила първоинстанционното решение. Изложил е съображения че процесният имот е бил отчужден през 1987 г. Отчуждителният ефект настъпил по силата на заповедта на органа по чл. 95 ЗТСУ /отм./, а допълнителната заповед по чл. 100 ЗТСУ /отм./ само уточнила обекта който ще бъде даден за обезщетение. С отчуждаването ищецът загубил правото си на собственост по отношение на имота и за възстановяването му е предвиден специален ред, този по ЗВСВНОИ по ЗТСУ, ЗПИНМ, ЗБНМ, ЗДИ и ЗС. Тъй като производство по чл. 4 от закона не е било проведено и заповедта за отчуждаване не е отменена, искът бил неоснователен.
В приложението по чл. 284 ал. 3 т. 1 ГПК се сочи, че същественият материалноправен въпрос по който съдът се е произнесъл с атакуваното решение касае въпроса дали процесния имот е бил отчужден и дали отчуждаването има действие по отношение на ищеца. Излагат се доводи за допустимост на касационното обжалване по чл. 280 ал. 1 т. 3 ГПК.
Същественият въпрос е от значение за точното прилагане на закона и развитието на правото когато по него няма съдебна практика, или когато има такава, но тя не е правилна и трябва да бъде променена. ВКС счита, че не се касае за основополагащ правен въпрос решаван противоречиво от съдилищата поради различно тълкуване на правната норма, а оттук и да е от значение за развитието на правото, още повече че по формулирания основен въпрос има съдебна практика. В случая не се касае за тълкуване на закона по различен начин, а за преценка на конкретни факти.
По изложените съображения касационната жалба не следва да се допуска до разглеждане.
Водим от горното, съдът
 
О П Р Е Д Е Л И :
 
НЕ ДОПУСКА касационно обжалване на решение № 513 от 13.11.2008 г. по гр. д. № 700/08 г. на Окръжен съд гр. В. Т.
Определението е окончателно и не подлежи на обжалване.
 
ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЧЛЕНОВЕ:
 
 

Scroll to Top