Определение №235 от 24.4.2014 по ч.пр. дело №1958/1958 на 1-во гр. отделение, Гражданска колегия на ВКС

2
гр. д. № 1958/2014 г. на ВКС, І г. о.

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

N 235

София, 24.04.2014 година

Върховният касационен съд на Република България, гражданска колегия, първо отделение в закрито заседание на 22 април две хиляди и четиринадесета година, в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЖАНИН СИЛДАРЕВА
ЧЛЕНОВЕ: ДИЯНА ЦЕНЕВА
БОНКА ДЕЧЕВА

изслуша докладваното от председателя Ж. Силдарева частно гражданско дело N 1958/2014 година.

Производството е по чл. 274, ал. 2, т. 3 ГПК.
Образувано е по частна касационна жалба подадена от Р. М. М. от [населено място], срещу определение от 29.01.2014 г. по в. ч. гр. д. № 2/2014 г. на Великотърновски окръжен съд, с което е потвърдено решение от 20.11.2013 г. по гр. д. № 458/2013 г. на районен съд П. в частта, с която на основание чл. 344, ал. 2 ГПК временно е разпределено ползването на допуснатия до делба имот. Допускането до касационна проверка на определението се иска на основание чл. 280, ал. 3 ГПК по разрешения от съда въпрос дали жилищната нужда на съделителите е относимо обстоятелство при разрешаване на въпроса за временно разпределение ползването на имота.
Ответникът по жалбата Е. Н. не е взел становище по основателността й.
Касационната жалба е подадена в срока по чл. 275, ал. 1 ГПК от надлежна страна и е допустима.
За да се произнесе по жалбата съдът взе предвид следното:
С решение от 20.11.2013 г. по гр. д. № 458/2013 г. районен съд П. е допуснал да се извърши делба на съсобствен недвижим имот, представляващ УПИ VІ-430”Б”, в кв. 36 по ПУП на [населено място] с площ от 510 кв. м. и построените в него масивна жилищна страда и полумасивна жилищна сграда, между съсобствениците Е. Н. и Р. М. при равни права. С решението е разпределил временно ползването на съсобствения имот като на Н. е определил да ползва масивната жилищна сграда в южната част на дворното място, а на М. – полумасивната жилищна сграда (нова сграда) в северната част на дворното място. При разглеждане на искането за разпределяне на ползването е намерил за неотносими обстоятелствата дали съделителите имат жилищна нужда, тъй като допуснатите до делба имоти представляват две самостоятелни жилищни сгради, а съделителите са двама и правата им в съсобствеността са равни.
Разпоредбата на чл. 344, ал. 2 ГПК създава правна възможност съдът, сезиран с иска за делба, да разпредели ползването на съсобствените имоти съобразно правата на страните в съсобствеността, когато някои от тях не ги ползват. Съдът е определил начина на ползване като е съобразил относимите обстоятелства, които в случая са броя на съделителите, правата им в съсобствеността и броя на жилищните сгради, построени в дворното място. При наличие на възможност всеки съсобственик да се ползва от съсобствения имот в съответствие с правата си в него, обосновано съдът не е обсъждал други установени обстоятелства като лошите отношения между съсобствениците.
Разрешеният от съда въпрос е обусловен от конкретния правен спор и спецификата на съсобствеността, включваща две жилищни сгради, поради което не е от значение за развитието на правото и точното прилагане на закона и не обуславя поддържаното основание за допускане на касационна проверка по него.
По изложените съображения Върховният касационен съд, състав на І г.о.

О П Р Е Д Е Л И :

НЕ ДОПУСКА касационна проверка на определение от 29.01.2014 г. по в. ч. гр. д. № 2/2014 г. на Великотърновски окръжен съд.

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

ЧЛЕНОВЕ:

Оценете статията

Вашият коментар