Определение №242 от 22.4.2009 по ч.пр. дело №271/271 на 2-ро тър. отделение, Търговска колегия на ВКС

                          
 
 
О П Р Е Д Е Л Е Н И Е
 
№ 242
 
гр.София, 22.04.2009 година
 
ВЪРХОВНИЯТ КАСАЦИОНЕН СЪД на РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ,  Търговска колегия, ІІ отделение в закрито заседание на петнадесети април  две хиляди и девета година в  състав:
 
                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ:   РОСИЦА КОВАЧЕВА
                                            ЧЛЕНОВЕ:   ЛИДИЯ ИВАНОВА
                                                                     ЕМИЛИЯ ВАСИЛЕВА
                                                                                                                                                          
изслуша   докладваното  от   
председателя       (съдията)   ЛИДИЯ ИВАНОВА
ч.пр.търговско  дело     №    271/2009 година
 
Производството е по чл.274, ал.2, изр.второ във вр. с ал.1 ГПК.
Образувано е по частна жалба на Л. Г. П. от гр. К. чрез процесуалния й представител адвокат Е. Станкулова от АК-Видин срещу определение на тричленен състав на първо отделение на Търговска колегия на Върховния касационен съд № 120/06.03.2009 год., постановено по ч.т.дело № 91/2009 год. С това определение е оставена без разглеждане като процесуално недопустима подадената от нея частна жалба срещу определението на Видинския окръжен съд № 2/06.01.2009 год. по ч.гр.дело № 593/2008 год., с което е обезсилено определението на първоинстанционния районен съд в гр. К. № 54/10.11.2008 год. по ч.гр.дело № 53/2008 год. за спиране на изпълнението по образуваното изп.дело № 00080/2006 год. на СИС при РС-Кула по съображения, че възражението е подадено след изтичане на седемдневния срок по чл.250 ГПК/отм./.
Частният жалбоподател счита, че обжалваното определение е неправилно по изложени в жалбата съображения. Моли същото да бъде отменено, като ВКС се произнесе по съществото на направените в жалбата оплаквания.
Ответникът по частната жалба А. за д. в. гр. С. не ангажира становище в законоустановения срок.
Върховният касационен съд състав на второ отделение на Търговска колегия, като взе предвид изложеното в частната жалба и след проверка на данните по делото, констатира следното:
Подадената частна жалба е процесуално допустима, но разгледани по същество направените в нея оплаквания са неоснователни.
Правилно с обжалваното определение съставът ВКС-ТК, І-во отделение е оставил без разглеждане частната жалба срещу определението на Видинския окръжен съд № 2/06.01.2009 год. по ч.гр.дело № 54/10.11.2008 год., с което е обезсилено първоинстанционното определение на Районен съд гр. К. за спиране на изпълнението на изпълнително дело № 00080/2006 год. по описа на СИС при същия съд. Законосъобразен се явява направеният извод, че подадената частна касационна жалба се явява процесуално недопустима, тъй като обжалваното определение не подлежи на касационен контрол.
Молбата на Л. П. е подадена за спиране на изпълнението по чл.250 ГПК/отм./ по изп.дело № 00080/2006 год. на СИС при РС-Кула образувано по изп.лист, издаден преди 01.03.2008 год., поради което съгласно пар.2, ал.9 от сега действуващия ГПК, същата подлежи на разглеждане по реда предвиден в отменения ГПК. Съгласно чл.218а, ал.1, б.”в” ГПК/отм./ на обжалване пред ВКС подлежат определенията на въззивните съдилища, когато преграждат по-нататъшното развитие на делото. Обжалваното определение е акт на въззивен съд, но с него не се прегражда по-нататъшното развитие на делото по смисъла на цитирания текст, който има предвид исковото производство, пред каквото в случая не се намират страните. Според чл.250 ГПК/отм./ определението на съда по молбата за спиране на изпълнението подлежи на еднократно обжалване с частна жалба по реда на чл.213-218 ГПК/отм./ пред по-горния по степен съд. В случая данните по делото сочат, че определението на районния съд, с което е спряно изпълнителното производство на основание чл.250, ал.2 ГПК/отм./ е било обжалвано пред Видинския окръжен съд, който е обезсилил определението за спиране на производството, тъй като възражението за спиране е подадено след изтичането на предвидения в закона седемдневен срок по чл.250, ал.1 ГПК/отм./. Така постановеното определение на въззивния съд е окончателно. С него въпросът поставен в частната жалба е решен по същество, поради което същото не подлежи на касационно обжалване, тъй като не попада в категорията съдебни актове, подлежащи на касационен контрол. В този смисъл е и задължителната съдебна практика по приложението на отменения ГПК, отразена в т.6 от ТР № 1/17.07.2001 год. на ОСГК на ВКС.
С обжалваното определение тричленният състав на първо отделение на ТК на ВКС е приложил точно процесуалния закон, поради което същото следва да бъде потвърдено.
Водим от горното, Върховният касационен съд, състав на второ отделение на Търговска колегия
О П Р Е Д Е Л И:
 
ПОТВЪРЖДАВА определение № 120/06.03.2009 год., постановено по ч.т.дело № 91/2009 год. по описа на ВКС-ТК, първо отделение.
Определението е окончателно.
 
 
ПРЕДСЕДАТЕЛ: /п/
ЧЛЕНОВЕ: /п/
 
 
 
/СЛ
Вярно с оригинала!
СЕКРЕТАР: