Определение №256 от 20.4.2010 по ч.пр. дело №251/251 на 4-то гр. отделение, Гражданска колегия на ВКС

                         О  П  Р  Е  Д  Е  Л  Е  Н  И  Е                                          
 
 
№  256
 
гр.София,  20.04.2010г.
 
в  и м е т о  н а  н а р о д а
 
Върховен касационен съд на РБ, четвърто гражданско отделение, в закрито заседание на шестнадесети април, две хиляди и десета година в състав:
 
                                                                          
                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ: НАДЕЖДА ЗЕКОВА
ЧЛЕНОВЕ: ВЕСКА РАЙЧЕВА
СВЕТЛА БОЯДЖИЕВА
 
като разгледа докладваното от съдията Райчева гр.д.N 251 описа за 2010 год. и за да се произнесе, взе предвид следното:
 
Производството е по чл.274, ал.2 ГПК.
Обжалвано е разпореждане от 11.02.2010г. по гр.д. №251 /2010г., с което Върховният касационен съд е върнал частната жалба на Х. Х. А. срещу определение от 27.10.2009г. по гр.д. №513/2009г. по описа на ВКС-ІV-то г.о.
Жалбоподателят Х. Х. А. поддържа, че обжалваноторазпореждане е неправилно и моли да бъде отменено, като часната му жалба бъде разгледана по същество.
Върховния касационен съд, състав на четвърто г.о. като взе предвид данните по делото, приема за установено следното:
Частната жалба е неоснователна.
С обжалваното разпореждане Върховният касационен съд е върнал частната жалба на Х. Х. А. срещу определение от 27.10.2009г. по гр.д. №513/2009г. по описа на ВКС-ІV-то г.о. Съдът е констатирал, че същото е недопустима, тъй като определението на ВКС, което е обжалвано с нея, е окончателно и не подлежи на последващ съдебен контрол.
При тези данни по делото настоящата инстанция намира, че с обжалваното разпореждане на ВКС правилно е прието, че не са налице предпоставките на чл.274, ал.2, във вр. с ал.1 ГПК, при наличие на които частната жалба на Х. Х. А. определение от 27.10.2009г. по гр.д. №513/2009г. по описа на ВКС-ІV-то г.о би могла да бъде разгледана от ВКС по същество. С постановеното определение от състав на ВКС не се прегражда по-нататъшното развитие на делото, нито е от кръга на изрично посочените като подлежащи на обжалване пред друг състав на ВКС. Постановеното от определение няма характер и на прекратително такова, което да подлежи на касационен контрол, поради което с обжалваното разпореждае правилно е върната подадената частна жалба срещу същото. Ето защо разпореждането за връщането й следва да бъде потвърдено.
Предвид изложените съображения, съдът
 
 
О П Р Е Д Е Л И :
 
 
ПОТВЪРЖДАВА разпореждане от 11.02.2010г. по гр.д. №251 /2010г. на Върховният касационен съд за връщане частната жалба на Х. Х. А. срещу определение от 27.10.2009г. по гр.д. №513/2009г. по описа на ВКС-ІV-то г.о
 
 
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
 
ЧЛЕНОВЕ:
 

Scroll to Top