1
О П Р Е Д Е Л Е Н И Е
№ 275
ГР. София, 12.05.2015 г.
Върховният касационен съд на Република България, трето гр. отделение, в закрито заседание на 8.05.2015 г. в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ: МАРИЯ ИВАНОВА
ЧЛЕНОВЕ: ЖИВА ДЕКОВА
ОЛГА КЕРЕЛСКА
Като разгледа докладваното от съдия Иванова ч.гр.д. №2054/15 г., намира следното:
Производството е по чл.274, ал.2 ГПК.
Образувано е пред друг състав на ВКС по частна жалба на [фирма], [населено място], представлявано от М. Д. срещу определение на ВКС, състав на четвърто г.о. от 13.01.15 г. по ч.гр.д. №3936/14 г., с което е допълнено определение по това дело №540/14.07.14 г., като са оставени без разглеждане частните жалби на дружеството срещу определение на ВКС, трето г.о. по ч.гр.д. №1253/14 г. и по ч.гр.д. №1252/14 г.
Частната жалба е подадена в срока по чл.275 ГПК срещу подлежащо на обжалване определение и е допустима.
Особеното искане на касатора частната му жалба да не се разглежда от никой състав на ВКС и да се изпрати преюдициално запитване до Европейския съд за разглеждане на частната жалба от друг равен на ВКС съд е неоснователно. В практиката на ВКС във връзка с такова искане на касатора по друго дело е прието, че: Не съществува правна възможност след като Върховния касационен съд е сезиран, да не се произнесе по направеното пред него искане. Не съществува процедура, по която Съда на Европейския съюз да е компетентен да определя съд в друга държава членка за разглеждане и произнасяне по същество на подадена частна жалба. Съгласно чл.19 параграф 3 б.б от Договора за Европейски съюз и чл.267 от Договора за функциониране на Европейски съюз – предоставената на Съда на Европейския съюз компетентност е за произнасяне относно тълкуването на правото на Съюза и относно валидността на актовете, приети от институциите, органите, службите или агенциите на Съюза – опр. по ч.гр.д. №6903/13 г. на трето г.о. на ВКС.
Разгледана по същество частната жалба е неоснователна: В обжалваното определение по ч.гр.д. №3936/14 г. от 13.01.15 г. съставът на ВКС четвърто г.о. е приел, че частните жалби са недопустими, защото са насочени срещу необжалваеми определения. Този извод е законосъобразен – с постановяване на определенията на ВКС, трето г.о. по ч.гр.д. №1252 и ч.гр.д. №1253/14 г., с които са потвърдени посочените там въззивни определения, е изчерпан редът за инстанционен контрол над тези определения, предвиден в чл.274 ГПК.
Поради изложеното ВКС на РБ, трето гр. отделение
О П Р Е Д Е Л И :
ОСТАВЯ В СИЛА определение на ВКС, четвърто г.о. по ч.гр.д. №3936/14 г. от 13.01.15 г.
Определението е окончателно.
Делото да се докладва на състава на първо г.о. на ВКС, за произнасяне по частната жалба на същия касатор по ч.гр.д. №6902/14 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЧЛЕНОВЕ: