Определение №278 от 7.5.2009 по ч.пр. дело №243/243 на 2-ро тър. отделение, Търговска колегия на ВКС

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  Е  Н  И  Е
 
№ 278
 
гр. София, 07.05.2009 година
 
 
            ВЪРХОВЕН КАСАЦИОНЕН СЪД на Република БЪЛГАРИЯ, Търговска колегия, Второ отделение в закрито съдебно заседание на осми май през две хиляди и девета година в състав:
 
                                                ПРЕДСЕДАТЕЛ:   РОСИЦА КОВАЧЕВА
                                                         ЧЛЕНОВЕ:  ЛИДИЯ ИВАНОВА
                                                                                 ЕМИЛИЯ ВАСИЛЕВА
 
като изслуша докладваното от съдия Емилия Василева ч. т. дело № 243 по описа за 2009г. и за да се произнесе, взе предвид следното:
 
Производството е по чл. 274, ал. 2, предл. 2 от ГПК.
Образувано е по частна жалба на „Г” Е. , гр. П. срещу определение № 13 от 02.02.2009г. по т. дело № 62/2009г. на Върховен касационен съд на Република България, Търговска колегия, Второ отделение, с което е оставена без разглеждане подадената от „Г” Е. , гр. П. като правоприемник на ЕТ „Г”, гр. П. молба за отмяна по чл. 303, ал. 1, т. 1, 2 и 5 от ГПК на влязло в сила решение от 22.11.2006г. по в. гр. д. № 1170/2006г. на Великотърновски окръжен съд, с което на основание чл. 334 и сл. от ГПК /отм./ са отменени извършените от съдебния изпълнител по изп. дело № 84/2004г. по описа на СИС при Павликенски районен съд действия – спиране на изпълнителните действия по посоченото изпълнително дело на основание чл. 182, б. „д” от ГПК /отм./, постановено с разпореждане от 15.10.2004г.
Частният жалбоподател релевира доводи за неправилност на обжалваното оределение. Излага съображения, че с „касационната жалба” от 13.11.2008г. до ВКС е поискал отмяна на влязло в сила решение от 22.11.2006г. по в. гр. д. № 1170/2006г. на Великотърновски окръжен съд, а не решаване на материалноправния спор, тъй като веднага след получаване на призовката за доброволно изпълнение от 08.09.2004г. по изп. дело № 84/2004г. е уведомил съдебния изпълнител при Районен съд Павликени и Районна прокуратура Павликени, че издаденият изпълнителен лист от РС Ловеч в полза на А. Х. А. е без правно основание, въз основа на престъпни действия. Поддържа становище, че молбата за отмяна на влязлото в сила решение подлежи на разглеждане поради това, че на 10.02.2009г. частният жалбоподател е подал до ВКС жалба против определение № 17 от 16.01.2009г. по ч. гр. д. № 13/2009г. на Ловешки окръжен съд, с което е оставена без уважение частната му жалба за отмяна на издадения изпълнителен лист на 23.06.2004г.
Ответникът А. Х. А. от гр. Л. не изразява становище по частната жалба.
Върховният касационен съд, Търговска колегия, състав на Второ отделение, след като обсъди доводите в частната жалба и прецени данните по делото, приема следното:
Частната жалба е процесуално допустима – подадена е от легитимирана страна в предвидения в чл. 275, ал. 1 от ГПК преклузивен едноседмичен срок и е насочена срещу подлежащ на обжалване съдебен акт, постановен от състав на ВКС, с който е оставена без разглеждане молба за отмяна.
С обжалваното определение ВКС на РБ, ТК, състав на Второ отделение е оставил без разглеждане молбата на „Г” Е. , гр. П. като правоприемник на ЕТ „Г”, гр. П. за отмяна на влязло в сила решение от 22.11.2006г. по в. гр. д. № 1170/2006г. на Великотърновски окръжен съд, с което на основание чл. 334 и сл. от ГПК /отм./ са отменени извършените от съдебния изпълнител по изп. дело № 84/2004г. по описа на СИС при Павликенски районен съд действия – спиране на изпълнителните действия по посоченото изпълнително дело на основание чл. 182, б. „д” от ГПК /отм./, постановено с разпореждане от 15.10.2004г. За да направи извод за недопустимост на молбата за отмяна на посоченото решение, съдът е приел, че атакуваното решение не подлежи на отмяна по реда на чл. 231 от ГПК /отм./, тъй като съдържа произнасяне единствено по процесуален въпрос – налице ли са предпоставките за спиране на изпълнителното производство, предвидени в специалната норма на чл. 329 от ГПК /отм./, но не и произнасяне по въпроси, касаещи самото материално правоотношение между страните.
Определението е правилно. Решенията, постановени по обжалване на действията на съдия – изпълнител на основание чл. 332 и следващите от ГПК /отм./, с които съдът се произнася по изложените процесуалноправни въпроси и не преценява въпроси, отнасящи се до материалното правоотношение между страните, не подлежат на отмяна посредством извънредните способи по чл. 303 и сл. от ГПК /чл. 231 и сл. от отменения ГПК/. Съгласно т. 2 от ППВС № 2/29.09.1997г. на отмяна подлежат само влезлите в сила съдебни актове, които се ползват със сила на пресъдено нещо и по които спорните въпроси не могат да бъдат пререшавани, както и съдебни актове, които поради даденото с тях разрешение на материалноправни въпроси, са приравнени по правни последици на влезлите в сила решения и за които законът не предвижда защита по друг ред. Решението на Великотърновски окръжен съд, чиято отмяна се иска, е постановено по жалба срещу действия на съдия – изпълнител и не съставлява влязъл в законна сила съдебен акт, с който със сила на пресъдено нещо да е разрешен спор между страните. Посоченото решение не е и от категорията на съдебните актове, приравнени по правни последици на влезлите в сила решения, които подлежат на отмяна. Великотърновски окръжен съд законосъобразно е оставил без разглеждане молбата за отмяна поради нейната недопустимост.
Въз основа на изложените съображения настоящият съдебен състав счита, че обжалваното определение е правилно, поради което следва да бъде потвърдено.
Мотивиран от горното, Върховен касационен съд на Република България, Търговска колегия, състав на Второ отделение
 
О П Р Е Д Е Л И :
 
ПОТВЪРЖДАВА определение № 13 от 02.02.2009г. по т. дело № 62/2009г. на Върховен касационен съд на Република България, Търговска колегия, Второ отделение
ОПРЕДЕЛЕНИЕТО не подлежи на обжалване.
 
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
 
ЧЛЕНОВЕ: 1.
 
2.
 

Scroll to Top