Определение №313 от 20.6.2012 по ч.пр. дело №289/289 на 1-во гр. отделение, Гражданска колегия на ВКС

2
гр. д. № 289/2012 г. ВКС на РБ, ГК, І г. о.
О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

N 313

София, 20.06.2012 година
Върховният касационен съд на Република България, гражданска колегия, първо отделение в закрито заседание на 15 юни две хиляди и дванадесета година в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЖАНИН СИЛДАРЕВА
ЧЛЕНОВЕ: ДИАНА ЦЕНЕВА
БОНКА ДЕЧЕВА

изслуша докладваната от съдия Ж. Силдарева ч. гр. д. № 289//2012 г.

Производството е по чл. 274, ал. 2 ГПК.
П. А. Е. е подала частна жалба в срока за обжалване на разпореждане от 29 март 2012 г. на Ямболски окръжен съд, с което е върната подадената от касаторката касационна жалба вх. № 1211/22.03.2012 г. срещу въззивно решение по гр. д. № 495/2011 г. на Ямболиски окръжен съд като нередовна.
Ответницата по жалбата не е взела становище.
Касационната жалба е подадена в срока по чл. 275, ал. 1 ГПК от надлежна страна и е допустима. Разгледана по същество е неоснователна.
В частната жалба няма изрично твърдение, че се обжалва това разпореждане. Заявено е, че се обжалва разпореждане от 09.03.2011 г. на Ямболски РС по гр. д. № 660/2011 г. както и „съобщение от 10.03.2011 г. срещу осъждане да заплатя 300 лв. разноски”. С разпореждане от 10.04.2012 г. Ямболски окръжен съд е оставил без движение частната жалба с указание да се посочи кой акт се обжалва и какво е основание за това, както и в какво се състои порока на обжалвания акт. Указанието е съобщено на повереника на страната, която с молба от 24.04.2012 г. е уведомила съда, че няма връзка с клиентката си, поради което не знае нейното становище по решението на въззивния съд. Намира за правилно разпореждането от 29.03.2012 г., с което подадената касационна жалба е върната като просрочена. С молба от 03.05.2012 г. жалбоподателката е посочила, че обжалва актовете по въззивно гр. в. № 495/2011 г. на Ямболски окръжен съд. Не са изложени основанията за обжалване на актовете и какво се иска от съда.
Посочените два акта на районния съд в частната жалба, не подлежат на обжалване пред ВКС. Решението на въззивния съд, в частта за разноските се включват в предмета на касационната жалба, подадена срещу него. Съобщението за изготвеното решение и резултата по него, не е акт, който подлежи на обжалване. Съобразно това, тези актове не са предмет на разглеждане в настоящото производство.
Единственият подлежащ на обжалване съдебен акт на въззивния съд към момента на подаване на частната жалба е разпореждането от 29 март 2012 г., с което е върната подадената от Е. касационна жалба вх. № 1211/22.03.2012 г. срещу въззивно решение по гр. д. № 495/2011 г. на Ямболски окръжен съд. Обосновани са изводите на съда, че същата е нередовна, тъй като в жалбата не е посочено в какво се състои порока на решението, какви са основанията за обжалването му, не е представено изложение по чл. 284, т. 3 ГПК и жалбата не е подписана от адвокат – изисквания за редовност по чл. 284, ал. 1, т. 3, т. 4, ал. 2 и ал. 3, т. 1 ГПК.
При тези данни частната касационна жалба като неоснователна следва да се остави без уважение, а обжалвания въззивен акт да се потвърди.
По изложените съображения Върховният касационен съд, състав на І г.о.

О П Р Е Д Е Л И :

ПОТВЪРЖДАВА разпореждането от 29.03.2012 г. по гр. д. № 495/2011 г. на Ямболски окръжен съд.

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

ЧЛЕНОВЕ:

Scroll to Top