2
О П Р Е Д Е Л Е Н И Е
№ 321
София, 16.09.2019 г.
Върховният касационен съд на Република България, четвърто гражданско отделение, в закрито заседание на тридесет и първи юли през две хиляди и деветнадесетата година, в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ: БОЙКА СТОИЛОВА
ЧЛЕНОВЕ: МИМИ ФУРНАДЖИЕВА
ВЕЛИСЛАВ ПАВКОВ
като изслуша докладваното от съдия Фурнаджиева гр.д. № 2932 описа на четвърто гражданско отделение на ВКС за 2019 г., за да се произнесе, взе предвид следното:
Производството е по реда на чл. 307, ал. 1 ГПК.
Образувано е по молбата на И. А. Н., с адрес в [населено място], Софийска област, за отмяна на влязлото в сила решение № 193 от 25 май 2018 г., постановено по в.гр.д. № 213/2018 г. по описа на Софийския окръжен съд, с което се потвърждава решение № 9 от 30 януари 2018 г., постановено по гр.д. № 849/2017 г. по описа на районния съд в [населено място], с което молбата на Н. за защита по Закона за защита срещу домашното насилие срещу С. И. А. и Р. Б. П. за извършени от последните актове на домашно насилие срещу Н. през м. декември 2017 г., е оставена без уважение, и в тежест на молителя са присъдени разноски. В молбата за отмяна се сочат допуснати от първоинстанционния съд нарушения на съдопроизводствените правила. Приложени са множество писмени доказателства.
Ответниците С. И. А. и Р. Б. П., с адрес в [населено място], не представят отговор на молбата.
При проверка допустимостта на производство, Върховният касационен съд, ІV г.о., констатира следното:
Отмяната по реда на чл. 303 и сл. ГПК е средство за извънреден, извънинстанционен контрол на влезли в сила съдебни решения. В процесния случай се иска отмяна на съдебно решение с предмет администриране на спорни отношения и постановяване на мерки по Закона за защита от домашното насилие, във връзка със закрила на субективни права. Според разясненията, дадени в т. 22 на ТР № 6/2012 г., ОСГТК, ВКС, от характеристиките на производството по налагане на мерки за защита от домашното насилие следва, че то не е исково – в него е съчетана съдебна защита по реда на съдебното администриране с налагане на административни мерки. Съдебните актове по ЗЗДН не могат да се атакуват по реда на отмяната на влязло в сила решение по чл. 303 и сл. ГПК. Неприложимостта на производството по Глава X. ГПК в случая се обосновава с негодността им да породят сила на присъдено нещо и възможността да бъдат изменяни или отменяни при наличието на предпоставките за това (в този смисъл са разясненията в т. 4 на ТР № 7/2014 г., ОСГТК, ВКС). Тъй като предмет на производството по отмяна са актове, които се ползват със сила на пресъдено нещо, т.е. които са задължителни за страните, техните правоприемници и наследници, и по които спорните въпроси не могат да бъдат пререшавани, то решенията на съда при администриране на граждански правоотношения не подлежат на отмяна по реда на чл. 303 и сл. ГПК. Отмяната по реда на Глава X. ГПК в случая не е необходима, тъй като съществува друг процесуален способ за защита – предявяване на искане за промяна на съществуващото правно положение въз основа на новооткрити или нововъзникнали факти, имащи правно значение за преценката, която съдът прави по целесъобразност.
При това положение, заради изначалната недопустимост на производството в настоящия случая, и без да разглежда въпроса за спазването на срока по чл. 305 ГПК, молбата следва да се остави без разглеждане.
Мотивиран от изложеното, Върховният касационен съд, състав на ІV г.о.,
О П Р Е Д Е Л И:
ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ молбата на И. А. Н., с адрес в [населено място], Софийска област, за отмяна на влязлото в сила решение № 193 от 25 май 2018 г., постановено по в.гр.д. № 213/2018 г. по описа на Софийския окръжен съд, с което се потвърждава решение № 9 от 30 януари 2018 г., постановено по гр.д. № 849/2017 г. по описа на районния съд в [населено място].
ПРЕКРАТЯВА производството по делото.
Определението може да се обжалва с частна жалба в едноседмичен срок от получаването на препис от него пред друг тричленен състав на гражданската колегия на ВКС.
ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЧЛЕНОВЕ: