О П Р Е Д Е Л Е Н И Е
№ 33
София, 11,01,2010 година
Върховният касационен съд на Република България, ТК, първо търговско отделение, в закрито заседание на осми януари две хиляди и десета година, в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ: НИКОЛА ХИТРОВ
ЧЛЕНОВЕ: ЕЛЕОНОРА ЧАНАЧЕВА
ЕМИЛ МАРКОВ
изслуша докладваното от съдията Чаначева ч.т. дело 857/2009 година, за да се произнесе взе предвид следното:
Производството е образувано по частна касационна жалба на “ И. пропъртис / ин- пропъртис/” АДСИЦ – гр. С. срещу определение № 529 от 27.04.2009г. по ч. гр. д. 967/09г. на Софийски апелативен съд.
Върховният касационен съд, състав на първо търговско отделение, след като обсъди данните по делото намира следното:
Частната жалба е процесуално недопустима, поради което следва да бъде оставена без разглеждане.
С определението, предмет на обжалване, постановено в производство по чл.390 ГПК, е отменено частично определение от 06.03.2009г. по гр.д. №1781/09г. на Софийски градски съд и по същество е оставена без уважение молбата на “ Г. ”А. – гр. С. за обезпечение на бъдещ иск с правно основание чл. 134 ЗЗД, чрез налагане на възбрана върху два от имотите, за които е искана такава мярка, в останалата част е оставено в сила определението на първата инстанция, с която същата молба по чл.390 ГПК е била уважена.
Обжалваният съдебен акт не е от категорията съдебни актове, за които е предвидена обжалваемост с частна касационна жалба. Частното касационно обжалване е регламентирано с разпоредбата на чл. 274, ал.3 ГПК, която въвежда изрична лимитивност при изброяване на определенията, подлежащи на касационен контрол. Определенията, с които съдът се произнася по искане за допускане на обезпечение на бъдещ иск по реда на чл. 390 ГПК не попадат в кръга на визираните в т.1 и 2 на текста, тъй като то има привременен, несамостоятелен характер, от което следва, че с него не се прегражда развитието на исковия процес, не се дава разрешение по същество на друго производство, нито се прегражда развитието му. Следователно, това определение подлежи на двуинстанционно разглеждане, поради което след произнасяне на Софийски апелативен съд е изчерпан реда за обжалване и постановения от него акт е влязъл в сила.
Водим от гореизложеното Върховният касационен съд, състав на първо търговско отделение
О П Р Е Д Е Л И :
ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ частната жалба на “ И. пропъртис / ин- пропъртис/” АДСИЦ – гр. С. срещу определение № 529 от 27.04.2009г. по ч. гр. д. 967/09г. на Софийски апелативен съд.
Определението подлежи на обжалване пред друг тричленен състав на ВКС, ТК в седмодневен срок от съобщенията до страните, че е постановено.
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
ЧЛЕНОВЕ: