Определение №338 от 17.11.2014 по търг. дело №2861/2861 на 2-ро тър. отделение, Търговска колегия на ВКС

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

№ 338

гр. София, 17.11.2014 год.

В ИМЕТО НА НАРОДА

ВЪРХОВЕН КАСАЦИОНЕН СЪД на Република България, Търговска колегия, Второ отделение, в закрито заседание на тринадесети ноември през две хиляди и четиринадесета година, в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ: РОСИЦА КОВАЧЕВА
ЧЛЕНОВЕ: ЕМИЛИЯ ВАСИЛЕВА
АННА БАЕВА

изслуша докладваното от съдия Анна Баева т.д. № 2861 по описа за 2014г., и за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по чл.288 ГПК.
Постъпила е молба от „И. България” З. – в ликвидация и [фирма], с която е направено искане да бъде допуснато заместване на първото дружество като страна по делото с второто дружество. Искането е обосновано с последиците на прехвърлянето на целия застраховетелен портфейл на една застрахователна компания в хода на висящо съдебно производство, изразяващи се в настъпване на процесуално правоприемство. Молителите поддържат, че установената вече практика на Върховния касационен съд приема, че при прехвърляне на застрахователния портфейл по време на висящността на иска, какъвто е и настоящият случай, е налице частно материално правоприемство, настъпило във връзка с акт на държавен орган, поради което заместващият застраховател замества по право прехвърлящия застраховател, без да е необходимо съгласие за това на страните по делото.
Върховният касационен съд, Търговска колегия, Второ отделение, като обсъди направеното искане, намира следното:
От представените по делото доказателства се установява, че с договор от 29.08.2013г. [фирма] е придобил застрахователния портфейл на „И. България” З., за което на 02.10.2013г. е издадено разрешение по чл.108, ал.1 КЗ на заместник – председателя на КФН, ръководещ управление „Застрахователен надзор”, и договорът е проявил действие. От този момент прехвърлящият застраховател се освобождава от задълженията си по прехвърлените застрахователни договори, които преминават към поемащия застраховател – [фирма], на основание чл.111, ал.1 КЗ, без да е необходимо съгласие за това на застрахованите лица. Прехвърлянето поражда действие спрямо всички лица, които имат права и задължения по застрахователния договор /чл.111, ал.2 КЗ/, включително спрямо третите увредени лица. Като акт на държавен орган, писменото разрешение, от което е обусловено действието на договора, охранява интересите на застрахованите лица, включително и в качеството им на ищци по искове, предявени срещу застрахователното дружество – прехвърлител на застрахователния портфейл. Поради това, когато е извършено в хода на висящо дело срещу прехвърлителя на портфейла, както е в настоящия случай, породеното от договора частно материално правоприемство води до законно процесуално приемство на страната на прехвърлителя и поемащият портфейла застраховател замества по право своя праводател, без за това да се изисква съгласие на страните и без да се прилагат правилата на чл.226 ГПК. В тази хипотеза, макар да произтича пряко от договора между праводателя и приобретателя, частното правоприемство в материалното право води до особен вид законово процесуално приемство на страната на праводателя, което следва да бъде зачетено от съда, без значение в коя инстанция се разглежда делото /в този смисъл е и практиката в решение № 34 от 01.04.2003г. по гр.д. № 247/2002г. на ВКС, 5 членен състав/.
По изложените съображения направеното от И. България” З. – в ликвидация и [фирма] искане е основателно и следва да бъде уважено.
Така мотивиран, Върховен касационен съд на Република България, Търговска колегия, състав на Второ отделение,

О П Р Е Д Е Л И :

КОНСТИТУИРА [фирма] в качеството на ответник по исковете и ответник по касационната жалба на мястото на „И. България” З., като ПРЕКРАТЯВА производството по отношение на „И. България” З..
Определението подлежи на обжалване с частна жалба пред друг тричленен състав на ВКС, ТК в едноседмичен срок от съобщението.

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЧЛЕНОВЕ:

Scroll to Top