Определение №355 от по търг. дело №687/687 на 2-ро тър. отделение, Търговска колегия на ВКС

                              
 
                            
О П Р Е Д Е Л Е Н И Е
 
N 355
 
София, 29.06.2009 година
 
 
            Върховният касационен съд на Република България, Търговска колегия, второ отделение в закрито заседание на двадесет и шести юни две хиляди и девета година в състав:
                            
                             ПРЕДСЕДАТЕЛ:   МАРИО БОБАТИНОВ
                                        ЧЛЕНОВЕ:   ВАНЯ АЛЕКСИЕВА
                                                                 МАРИЯ СЛАВЧЕВА 
при секретаря 
в присъствието на прокурора
изслуша докладваното от  съдията М.Славчева 
т.дело N 687/2008  година
 
Производство по чл.288 ГПК.
Образувано е по касационна жалба на З. “Д” срещу въззивно решение № 112 от 28.05.2008 г. по гр. д. № 2281/2007 г. на Софийския апелативен съд в частта, с която на Б. С. Г. и на М. В. Г. е присъдено обезщетение над сумата 30 000 лв. за претърпените от тях неимуществени вреди на основание чл.407 ТЗ (отм.) поради смъртта на непълнолетната им дъщеря В. Б. С. , настъпила при ПТП, в частта, с която на Б. С. Г. и на Д. Е. Г. са присъдени обезщетения за неимуществени вреди, претърпени от тях при същото ПТП над размера от 5 000 лв. за първия и над сумата 10 000 лв. за втория от тях и в частта, с която на ищеца С. Г. С. е присъдено обезщетение над сумата 5 000 лв..
В касационната жалба са изложени твърдения за произнасяне в решението по съществен материалноправен въпрос, който е решаван противоречиво от съдилищата – основание за допускане на касационно обжалване по чл. 280, ал. 1, т. 2 ГПК. Обезщетението според касатора следва да се определи в съответствие с разпоредбата на чл. 52 ЗЗД по справедливост с оглед претърпените вреди. В случая счита, че то е завишено и не е съобразено с трайната съдебна практика и съществуващите в страната икономически условия и стандарт на живот.
Ответниците по касация Б. С. Г., М. В. Г., С. Г. С. и Д. Е. Г. процесуалния им представител а. С излагат становище в подадения писмен отговор, че липсват основания за допускане на касационно обжалване, а по същество намират направените оплаквания за неоснователни.
Върховният касационен съд, състав на второ отделение на Търговска колегия, като взе предвид изложените основания за касационно обжалване и след проверка на данните по делото, констатира следното:
Касационната жалба е подадена от надлежна страна, срещу подлежащ на обжалване акт на въззивен съд в срока по чл. 283 ГПК, но въпреки процесуалната й редовност, настоящият състав счита, че не са налице основания за допускане на касационно обжалване.
Съгласно разпоредбата на чл. 280, ал. 1, т. 2 ГПК на касационно обжалване пред Върховния касационен съд подлежат въззивните решения, в които съдът се е произнесъл по съществен материалноправен или процесуалноправен въпрос, който е решаван противоречиво от съдилищата. Въпросът за точното приложение на разпоредбата на чл. 52 ЗЗД е съществен, но не може да се приеме, че даденото разрешение в обжалваното решение е в противоречие на утвърдената съдебна практика. Съгласно ППВС № 4/1968 г. при определяне обезщетението за неимуществените вреди следва да се вземат под внимание всички обстоятелства, които обуславят тези вреди. Размерът на обезщетението се определя от съда по справедливост, като се извършва преценка на редица конкретни обективно съществуващи обстоятелства – характерът и степента на увреждането, обстоятелствата, при които е извършено то, а при причиняване на смърт от значение са и възрастта на увредения, отношенията между пострадалия и близките, който търсят обезщетение. За всеки отделен случай обаче съдът прави преценка на установените по делото факти и обстоятелства във връзка с увреждането и вредите и изхожда от страданията, отчитайки съществуващата между тях духовна връзка. Както бе посочено установената съдебна практика дава разяснения за критериите, по които при всеки отделен случай се определя размера на обезщетението. Разликата в присъжданите от съдилищата размери на обезщетенията за неимуществени вреди произтича от различните факти при всеки отделен случай, а не от неточното прилагане на разпоредбата на чл. 52 ЗЗД, която установява справедливостта като единствен критерий за определяне на обезщетението за неимуществени вреди. Въпрос на фактическа преценка на решаващия съд е определянето на обезщетението по чл. 52 ЗЗД при спазване на тези критерии.
По изложените съображения настоящият състав приема, че не са налице предпоставките за разглеждане на касационната жалба по същество и не следва да се допуска касационно обжалване на въззивното решение.
Водим от горното Върховният касационен съд, състав на Второ отделение при Търговска колегия
 
О П Р Е Д Е Л И:
 
НЕ ДОПУСКА касационно обжалване на решение № 112 от 28.05.2008 г. по гр.д. № 2281/2007 г. на Софийски апелативен съд.
Определението не подлежи на обжалване.
 
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
ЧЛЕНОВЕ:
 
 

1/5

Вашият коментар