Определение №369 от 11.6.2009 по ч.пр. дело №384/384 на 2-ро тър. отделение, Търговска колегия на ВКС

ОПРЕДЕЛЕНИЕ
 
№ 369
 
София, 11.06.2009 година
 
Върховният касационен съд на Република България, Търговска колегия, второ отделение в закрито заседание на десети юни две хиляди и девета година в състав:
 
 
      ПРЕДСЕДАТЕЛ: РОСИЦА КОВАЧЕВА
                 ЧЛЕНОВЕ: ЛИДИЯ ИВАНОВА
                                       ЕМИЛИЯ ВАСИЛЕВА
 
при секретар
и с участието  на прокурора
изслуша докладваното от съдията Росица Ковачева 
ч. т. дело № 384/ 2009   год.
 
Производството е по чл. 274 ал. 3 ГПК, образувано по частна жалба на “Т” АД – гр. Р. срещу Определение № 141 от 8.ІV.2009 г. по ч.гр.д. № 277/ 2009 г. на Русенски окръжен съд, с което е потвърдено Определение № 97 от 23.ІІІ.2009 г. по гр.д. № 403/ 2009 г. на Русенски районен съд, с което е прекратено производството по делото, като недопустимо. По съображения, че съдът неправилно е приел, че ищецът няма право да предяви осъдителен иск, а следва да предяви установителен иск, срещу което жалбоподателят възразява, че няма да защити правата си, тъй като този иск няма да доведе до влизане на заповедта за изпълнение в сила, както и няма да може да се издаде изпълнителен лист, жалбоподателят иска определението да се отмени.
С Приложение към частна жалба жалбоподателят излага, че съдът се е произнесъл по съществен процесуалноправен въпрос, който е от значение за точното прилагане на закона и за развитие на правото – за приложението на чл. 415 вр. чл. 422 и чл. 416 ГПК, като е необходимо ВКС да се произнесе по новите разпоредби на заповедното производство, по които липсва утвърдена съдебна практика.
Върховният касационен съд, Търговска колегия, второ отделение, като констатира, че обжалваното определение е въззивно и с него е потвърдено първоинстанционно определение, с което е прекратено производството по делото поради недопустимост на предявения иск, намира, че касационната жалба е допустима на основание чл. 274 ал. 3 т. 1 ГПК, подадена е в срок и е редовна.
За да остави потвърди първоинстанционното определение, с което е прекратено производството по делото поради недопустимост на предявения осъдителен иск, въззивният съд е приел, че съгласно чл. 415 ал. 1 ГПК, когато длъжникът е подал възражение против заповед за изпълнение по чл. 410 ГПК, кредиторът предявява иск, характерът на който е определен в чл. 422 ГПК – за съществуване на вземането, т.е. установителен иск. Съдът е посочил, че за предявяването му ищецът не следва да обосновава правен интерес, нито предпоставките на вземането, които са нормативно определени. Съдът не е възприел довода на ищеца, че правилният иск е осъдителен, по съображения, че е дадена легална законова регламентация, както и с оглед правните последици на влязло в сила решение по този иск – ако искът бъде уважен, ще отпаднат последиците от възражението и заповедното производство ще завърши с издаване на изпълнителен лист, а ако бъде отхвърлен – изпълнителен лист няма да се издаде. Съдът е заключил, че нормата на чл. 422 ГПК е обща, че се отнася до двата вида заповедни производства, че е императивна и не предоставя право на избор и че ако се приеме за основателно искането на кредитора да се разгледа осъдителен иск, при уважаването му ще възникне едновременно със заповедта за изпълнение, второ изпълнително основание за едно и също притезание.
С обжалваното определение съдът се е произнесъл по съществен процесуалнопрвен въпрос за характера на иска по чл. 422 ГПК, който въпрос е съществен, тъй като от разрешаването му зависи изходът на делото и конкретно преценката за допустимост на предявения осъдителен иск. По изложения въпрос няма трайно установена съдебна практика, тъй като институтът на заповедното производство е нов институт, който се прилага от влизане в сила на ГПК (Д.в. бр. 59/ 2007 г.). Затова следва да се допусне касационно обжалване на определението на основание чл. 280 ал. 1 т. 3 ГПК.
Частната жалба е НЕОСНОВАТЕЛНА. Правилно с обжалвано – то определение е прието, че е недопустим осъдителен иск, предявен след подадено от длъжника възражение срещу заповед по чл. 410 ГПК. Характерът на иска – за съществуване на вземането – е определен в закона – чл. 422 ГПК – и се определя и от целта на иска при подадено от длъжника възражение – да се установи вземането, за което е издадена заповедта за изпълнение. Ако искът за съществуване на вземането бъде уважен, съгласно чл. 416 ГПК заповедта за изпълнение влиза в сила и въз основа на нея съдът издава изпълнителен лист, поради което при тази предвидена в закона възможност, ищецът няма правен интерес да предяви осъдителен иск за вземането си. Такъв иск ищецът можеше да предяви преди да подаде заявление за издаване на заповед за изпълнение, по повод на което е издадена заповед за изпълнение и поради постъпилото възражение от длъжника, правният интерес на заявителя е да предяви установителен иск за съществуването на вземането, и липсва правен интерес да предяви осъдителен иск за вземането.
Поради изложеното правилно въззивният съд е потвърдил првоинстанционното определение, с което е прекратено производството по делото, образувано по предявен осъдителен иск по чл. 422 ГПК от заявителя след издаване на заповед за изпълнение и подаване на възражение от длъжника. Частната жалба срещу въззивното определение е неоснователна и следва да се остави без уважение.
Затова Върховният касационен съд, Търговска колегия, второ отделение
 
О П Р Е Д Е Л И:
 
ОСТАВЯ В СИЛА Определение № 141 от 8.ІV.2009 г. по ч.гр.д. № 277/ 2009 г. на Русенски окръжен съд.
Определението е окончателно.
 
 
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
ЧЛЕНОВЕ:
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Scroll to Top