Определение №402 от 18.5.2010 по ч.пр. дело №288/288 на 1-во тър. отделение, Търговска колегия на ВКС

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е
 
№  402
 
 
София, 18,05,2010 година
 
 
 
Върховният касационен съд на Република България, ТК, първо търговско отделение, в закрито заседание на единадесети май две хиляди и десета  година, в състав:
 
ПРЕДСЕДАТЕЛ: НИКОЛА ХИТРОВ
           ЧЛЕНОВЕ: ЕЛЕОНОРА ЧАНАЧЕВА
                                        ЕМИЛ МАРКОВ
  
изслуша докладваното от съдията Чаначева ч.т.дело №288/10  година, за да се произнесе взе предвид следното:
 
Производството е по чл.274, ал.2 ГПК, образувано по частна жалба на Б. Ш. и Н. Ш. срещу определение №12 от 11.02.10г. по ч.гр.д.557/09г. на Варненски апелативен съд.
Върховният касационен съд, състав на първо търговско отделение, след като прецени данните по делото, приема следното :
Частната жалба е подадена в срока по чл.275, ал.1 ГПК и е процесуално допустима, но разгледана по същество е неоснователна.
С определението, предмет на обжалване, състав на Варненски апелативен съд е прекратил производството, образувано пред него по частна жалба на Б. Ш. ов срещу решение №1084/21.07.2009г. по гр.д. 971/09г. на Варненски окръжен съд, с което е било отменено разпределение от 14.02.2007г. по изп.д. 10078070400014/07г. на ЧСИ, рег. № 807 с район на действие ВОС, като е изпратил делото на ВОС за преценка на искането за допълване на решението. За да постанови този резултат, съдът е приел, че с обжалваното решение искането на жалбоподателя е уважено и тъй като сумите, подлежащи на разпределение не са налични, поради отмяна на извършената продан, то не е налице произнасяне и по начина им на разпределение. Направен е извод, че за страната не е налице правен интерес от обжалване на мотивите на съдебния акт.
Частната жалба е неоснователна.
Производството пред Варненски окръжен съд е било образувано по жалба на Б. Ш. ов, с искане за отмяна на извършеното от ЧСИ Н. Д. разпределение на суми от продажба на недвижим имот от 14.02.2007г. по изп.д. 10078070400014/07г. Варненски окръжен съд, с решението предмет на обжалване пред въззивния съд- Варненски апелативен съд е уважил това искане, като е отменил обжалваното определение. При тези фактически данни правилна е констатацията на въззивния съд, че за страната липсва правен интерес от обжалване на постановения резултат, който е в съответствие с исканията й към съда. В този смисъл изрично с т.18 ТРОСГК на ВКС на РБ №1/2000г. е прието, че страната не може да обжалва само мотивите на решението, когато то я удолетворява като резултат.
Правно необосновано жалбоподателите сочат като оплакване за допуснато нарушение от въззивния съд непълнотата на произнасянето на ВОС, тъй като редът за отстраняването на такава непълнота на решението е различен от инстанционния контрол и съответно ирелевантен към него. Освен това, въззивният съд е приел, че е налице и искане за допълване на решението и е върнал делото за произнасяне по него. Без правно значение за повдигнатия процесуален спор са и доводите свързани със съществото на претендираното материално право, тъй като в случая въззивната инстанция е прекратила производството по жалбата, с която е била сезирана т.е. извършила е преценка за недопустимост на обжалването, която винаги предхожда разглеждането на спора по същество.
С оглед изложеното, обжалваното определение следва да бъде потвърдено.
По тези съображения Върховният касационен съд, състав на първо търговско отделение
О П Р Е Д Е Л И:
 
ПОТВЪРЖДАВА определение №12 от 11.02.10г. по ч.гр.д.557/09г. на Варненски апелативен съд.
 
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
 
ЧЛЕНОВЕ:
 

Scroll to Top