Определение №464 от по гр. дело №41/41 на 2-ро гр. отделение, Гражданска колегия на ВКС

                          
О П Р Е Д Е Л Е Н И Е
 
№   464
 
гр.София 22.06.2009 година
 
ВЪРХОВНИЯТ КАСАЦИОНЕН СЪД на РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ,  Второ гражданско отделение в закрито заседание на осемнадесети юни  две хиляди и девета година в  състав:
 
                                    ПРЕДСЕДАТЕЛ:   ЕЛСА ТАШЕВА
                                              ЧЛЕНОВЕ:    ЗЛАТКА РУСЕВА
                                                                      КАМЕЛИЯ МАРИНОВА
                                                                                                                                                          
изслуша   докладваното  от   
председателя       (съдията)   ЕЛСА ТАШЕВА
гражданско  дело  под № 41/2009 година
 
Производството е по чл.288 ГПК, образувано по касационната жалба на Й. Д. Д. от с. И., област Ш. и П. П. Д. от с.село срещу решение от 14.08.2008 год. по гр.дело № 933/2008 год. на Варненския окръжен съд, с което е оставено в сила първоинстанционното решение № 3773/20.02.2008 год. по гр.дело № 5512/2005 год. на Варненския районен съд и е допусната делба на процесния недвижим имот. Касаторите се позовават на основанието по чл.280, ал.1, т.1 ГПК, приемайки, защото съдът се бил произнесъл по същественият материалноправен въпрос за изискуемото се съгласие на другия съпруг при разпореждане с общото имущество, придобито по времето на брака на съпрузите, в противоречие с практиката на ВКС. В подкрепа на твърденията си касаторите цитират П. № 5/1975 год. на Пленума на ВС и решение № 413/03.06.2005 год. на ВКС на РБ по гр.дело № 125/2005 год.
Касационният съд счита, че не е налице твърдяното от касаторите основание за допускане на касационно обжалване на въззивното решение, поради отсъствие на предпоставките, регламентирани в хипотезата на чл.280, ал.1, т.1 ГПК.
Решаващият съд е приел за неоснователно възражението на ответниците по иска за делба, имащи качество на касатори в настоящето производство, за нищожност на сделката – с нот.акт № 78/1974 год., с която е извършено разпореждане на идеална част от имот, представляващ семейна имуществена общност, тъй като съпругата е изразила своето съгласие по сделката, съгласно предписаната от чл.13, ал.7 СК/отм./ писмена форма, което обстоятелство е отразено в приложение № 8 към нотариалния акт.
Касае се до обсъждане на доказателствена сила на официален писмен документ, който е диспозитивен, защото материализира правна сделка, обективирана в съставения от нотариуса нотариален акт. Практиката на касационния съд, относно доказателствената сила на нотариалния акт, която е формална и обхваща констатациите на нотариуса, че нотариалният акт е издаден на посоченото в него време и място, от посочения нотариус и в присъствието на указаните в него лица, както и констатациите, че при съставянето на акта са били представени посочените в акта документи /а в случая „Декларация по чл.13 от СК рег. № 10511/1974 год.”/ е единна и решаващият съд се е съобразил с нея, като приел за доказано отразеното в нотариалния акт съгласие на съпругата, тъй като формалната доказателствена сила на документа не е опровергана, т.е. не е доказана неавтентичността на официалния писмен документ, представляващ приложения по делото и обсъждан от съда нотариален акт № 78/1974 год., защото отсъстват възражения от касаторите в този смисъл и не са събирани доказателства. Затова съдът е приел, че нот.акт е автентичен.
В тази връзка позоваването на касаторите на съдебна практика в П. № 5/31.10.1975 год. на Пленума на ВС е голословно, тъй като такова постановление, с цитирания номер, дата и година не е издавано, а позоваването на практика на състав на ВКС по гр.дело № 125/2005 год. е неотносима към поставения от касаторите съществен материалноправен въпрос, тъй като разрешеният от касационния съд съществен материалноправен въпрос е различен – констатирано е отсъствие на декларирано съгласие в съответната писмена форма, с нотариално заверен подпис, каквото е било изискването, установено с императивната норма на чл.13, ал.7 СК от 1968 год./отм./, което изискване е прието за спазено от решаващия съд, с оглед на извършеното отбелязване в приложенията към нотариалния акт № 78/1974 год.
Водим от горните съображения, ВКС на РБ, ІІ-ро г.о. счита, че не е налице основанието по чл.280, ал.1, т.1 ГПК за допускане на касационно обжалване на въззивното решение, затова
О П Р Е Д Е Л И:
 
НЕ ДОПУСКА КАСАЦИОННО ОБЖАЛВАНЕ на въззивно решение № 975/14.08.2008 год. по гр.дело № 944/2008 год. на Варненския окръжен съд, по касационната жалба на Й. Д. Д. и П. П. Д., и двамата от с. И., област Ш. , с вх. № 37964/24.09.2009 год.
ОПРЕДЕЛЕНИЕТО е окончателно и не подлежи на обжалване.
 
 
 
ПРЕДСЕДАТЕЛ: /п/
ЧЛЕНОВЕ: /п/
 
 
 
/СЛ
Вярно с оригинала!
СЕКРЕТАР:
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Scroll to Top