Определение №471 от 16.11.2018 по ч.пр. дело №2634/2634 на 1-во тър. отделение, Търговска колегия на ВКС

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

№ 471
[населено място], 16.11.2018г.

Върховният касационен съд на Република България, Търговска колегия, Първо отделение в закрито заседание на петнадесети ноември през две хиляди и осемнадесета година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЕЛЕОНОРА ЧАНАЧЕВА
ЧЛЕНОВЕ: РОСИЦА БОЖИЛОВА
ЛЮДМИЛА ЦОЛОВА

като разгледа докладваното от съдия Цолова ч.т.д. № 2634/18 г., за да се произнесе, взе предвид следното:
Производството е по реда на чл. 274 ал. 3 ГПК.
С oпределение №204/22.08.2018 г. по ч.т.д. № 264/18 г. Великотърновски апелативен съд е потвърдил разпореждане от 16.01.2018г., постановено по т.д.№22/17 г. на Габровски окръжен съд, с което е върната подадената от П. Р. Б. и Н. Л. Б. частна жалба вх.№169/16.01.2018г. срещу разпореждане от 21.12.2017г. за връщане на частната им жалба вх.№4648/15.11.17г.
Срещу това въззивно определение е подадена частна касационна жалба от П. Р. Б. и Н. Л. Б. с оплаквания за неправилност на извода за просрочване на частната жалба,като се твърди,че съобщението за постановеното обжалваемо разпореждане от 21.12.20917г. им е връчено не на 04.01.2018г.,както е приел въззивният съд,а на 05.01.2018г.,с което подаването на частната жалба на 12.01.2018г. е станало в рамките на законоустановения срок. Претендира се отмяна на определението на апелативния съд и връщане на делото за администриране на частната жалба.
Ответникът „Банка Пиреос България“АД поддържа становище за липса на предпоставки за допускане на касационното обжалване на определението и за неоснователност на изложените срещу него доводи по същество.
Частната касационна жалба е подадена в срока по чл. 283 ГПК от легитимирани лица и отговаря на изискванията за процесуална допустимост по чл.274 ал.3 вр. чл. 284 ГПК.
Съгласно чл.278 ал.4 от ГПК правилата за касационно обжалване на решенията намират субсидиарно приложение и спрямо определенията. Поради това и на основание чл.274 ал.3 от ГПК следва да бъде извършена преценка за наличието на предпоставките на чл.280 ал.1 от ГПК за достъп до касационен контрол.
За да потвърди обжалваното пред него разпореждане на Габровски окръжен съд въззивният съд е съобразил,че разпореждането от 21.12.2017г. е съобщено на частните жалбоподатели на 04.01.2018г.,като това до Б. му е връчено лично срещу подпис , а изпратеното до съпругата му Б. е прието от него на същата дата със задължение да й го предаде; частната им жалба срещу разпореждането е подадена по пощата с дата на пощенското клеймо от 12.01.2018г. при изтекъл на 11.01.2018г. /работен ден/ срок за обжалване.
Съставът на Върховен касационен съд, Търговска колегия, Първо отделение намира, че не са налице предпоставките за допускане на определението на Великотърновски апелативен съд до касационен контрол. В изложението по чл.284 ал.3 т.1 ГПК частните касатори не са сочили предпоставки за извършване на селекцията при някоя от хипотезите на чл.280 ал.1 ГПК,а са се позовали единствено на основанието по чл.280 ал.2 ГПК.Правната норма само е посочена без да са изложени съответни съображения за приложимостта й. Очевидна неправилност на постановеното от апелативния съд и не се констатира,поради което следва да бъде постановен отказ за допускането му до касационен контрол.
В полза на ответната страна по частната жалба следва да бъде присъдено юрисконсултско възнаграждение в размер на 200 лв.
Така мотивиран, Върховният касационен съд, състав на Първо търговско отделение

О П Р Е Д Е Л И :

НЕ ДОПУСКА касационно обжалване на определение №204/22.08.2018 г. по ч.т.д. № 264/18 г. Великотърновски апелативен съд.
ОСЪЖДА П. Р. Б. с [ЕГН] и Н. Л. Б. с ЕГН [ЕГН] и двамата с адрес [населено място] ул.“Иларион Ловчански“№5 да заплатят на „Банка Периос България“АД с ЕИК[ЕИК] ,седалище и адрес на управление [населено място] бул.“Цариградско шосе“№115Е сграда Е юрисконсултско възнаграждение за производството пред ВКС в размер на 200 лв.
Определението не подлежи на обжалване.

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЧЛЕНОВЕ:1. 2.

Scroll to Top