О П Р Е Д Е Л Е Н И Е
№ 482
[населено място], 08.11.2016 г.
ВЪРХОВНИЯТ КАСАЦИОНЕН СЪД, Търговска колегия, Първо отделение в закрито заседание на трети ноември през две хиляди и четиринадесета година в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ: РАДОСТИНА КАРАКОЛЕВА
ЧЛЕНОВЕ: МАРИАНА КОСТОВА
КОСТАДИНКА НЕДКОВА
след като разгледа, докладваното от съдията Костова ч.т.д. №1900 /2016 год. по описа на съда, приема за установено следното:
Производството е по чл. 274, ал.2 от ГПК.
Образувано по частна жалба на [фирма] за отмяна на определение № 125/25.05.2016г., постановено по т.дело № 1806/2015г. на ВКС, ТК, ІІ т.о. С определението е оставена без разглеждане касационната жалба на дружеството против решение № 2149/13.12.2014г. по в.гр.д. №3768/2013г. на Пловдивския окръжен съд, ГК, постановено в производство по чл.247, ал.1 ГПК. Жалбоподателят счита решението на Пловдивския окръжен съд за неправилно. Счита, че въззивният съд неправилно е възприел фактите по делото, неправилно е ценил доказателствата по делото, с което е допуснал съществено процесуално нарушение, което се е отразило на правилността на решението. Молбата му е за отмяна на определението на ВКС, ТК като неправилно и допускане на решението на Пловдивския окръжен съд до касационно обжалване в обжалваната част.
В отговор на частната жалба [фирма] излага съображения за потвърждаване на обжалваното определение. Не се прави искане за присъждане на разноски.
Върховният касационен съд, ТК, състав на първо отделение, за да се произнесе, взе предвид следното:
Частната жалба е подадена в срока по чл. 275, ал.1 от ГПК и е процесуално допустима.
Разгледана по същество тя е неоснователна. Изложените в частната жалба оплаквания не могат да обосноват извод за отмяна на обжалвания съдебен акт.
За да остави без разглеждане жалбата на касатора, състав на ВКС, ТК, ІІ т.о. е приел, че след като не подлежи на касационно обжалване решението на Пловдивския окръжен съд № 504/12.03.2014г., по гр.д. №3768/2013г./в какъвто смисъл има постановено определение по т.д. №2598/2014г. на ВКС, ТК, първо отделение/, не подлежи на касационен контрол и решението за поправка на очевидна грешка на това решение.
Определението е правилно.
Настоящият състав на ВКС, ТК споделя изцяло изводът в обжалваното определение, че решението за поправка на очевидна фактическа грешка, макар и самостоятелен съдебен акт, няма самостоятелно значение и служи за проявление в правния мир на основното решение, поради което при необжалваемост на решението, чиято поправка се иска, не подлежи на обжалване и решението, с което се допуска или отказва поправка на очевидна фактическа грешка. Доводите на жалбоподателя, че основното решение на въззивния съд е неправилно, поради неправилно възприемане на фактите по делото, не обоснова извод за допустимост на касационното обжалване на решението по чл.247, ал.`1 ГПК. Независимо, че е сезирал окръжния съд с молба за поправка на очевидна фактическа грешка на решението, в жалбата си жалбоподателят изрично поддържа, че няма несъответствие между изразената от съда воля в мотивите и диспозитива на решението. Влязлото в сила неправилно решение може да бъде поправено единствено по реда на инстанционния контрол, с оглед на забраната на чл. 246 ГПК. Ако касационната жалба е недопустима поради необжалваемост пред ВКС на въззивното решение на основанията по чл. 280, ал. 2 ГПК, недопустимо би било произнасянето по касационната жалба срещу решението на Пловдивския окръжен съд по чл.247, ал.1 ГПК.
В заключение съставът на ВКС, ТК, ІІ т.о. правилно е приложил разпоредбите на чл.247, ал.4 във връзка с чл. 280, ал. 2 ГПК. Обжалваното определение е правилно, затова Върховният касационен съд, Търговска колегия, първо отделение
О П Р Е Д Е Л И :
ПОТВЪРЖДАВА определение №125/25.05.2016г., постановено т. дело № 1806/2015г. на Върховния касационен съд, ТК, ІІ т.о.
Определението е окончателно.
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
ЧЛЕНОВЕ: