О П Р Е Д Е Л Е Н И Е
№ 487
София, 16.07.2009 год.
ВЪРХОВЕН КАСАЦИОНЕН СЪД НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ, Търговска колегия, първо отделение, в закрито заседание на седми юли през две хиляди и девета година в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЛЮБКА ИЛИЕВА
ЧЛЕНОВЕ: РАДОСТИНА КАРАКОЛЕВА
МАРИАНА КОСТОВА
при секретаря и в присъствието на прокурора като изслуша докладваното от съдията Караколева т.д. № 402 по описа за 2009 год., за да се произнесе взе предвид следното:
Производството по реда на чл.288 ГПК.
Образувано е по касационна жалба на “С” О. ч. адвокат Л срещу решение № 271/07.11.2008 г. на Великотърновски апелативен съд /ВТАС/ по в.гр.д. № 417/2008 г., с което е оставено в сила решение № 100/2008 г. на Плевенски окръжен съд /ПОС/ по т.д. № 128/2006 г., отхвърлящо иска на настоящият касатор по чл.26 ал.2 ЗЗД и иск по чл.108 ЗС срещу “О” ЕАД и “Д” ЕООД.
Касаторът поддържа, че решението е незаконосъобразно и необосновано, а като основание за допускане на касационно обжалване визира хипотезите на чл.280 ал.1 т.1 и т.3 ГПК.
Ответната страна не взима становище.
ВКС, ТК, първо отделение, като разгледа касационната жалба и извърши преценка на предпоставките, визирани в чл.280 ал.1 ГПК, констатира следното:
Касационната жалба е редовна – подадена е от надлежна страна, срещу подлежащ на касационно обжалване съдебен акт, в рамките на преклузивния срок по чл.283 ГПК и отговаря по съдържание на изискванията на чл.284 ГПК.
Настоящият състав на ВКС намира, че не следва да се допусне касационно обжалване по касационната жалба срещу решението на ВТАС, поради следните съображения:
Пред ПОС са предявени обективно съединени искове от “С” О. срещу “О” ЕАД и “Д” ЕО. по чл.26 ал.2 ЗЗД и чл.108 ЗС за прогласяване нищожност на договор за покупко-продажба на движими вещи между “О” ЕАД и “Д” ЕО. и връщането им на ищеца.
ПОС е отхвърлил исковете, а ВТАС е оставил в сила решението му.
Допустимостта на касационното обжалване, съгласно чл.280 ал.1 ГПК, предпоставя произнасяне от въззивният съд по материалноправен или процесуалноправен въпрос, по отношение на който е налице някое от основанията по т.1-3 на разпоредбата. Преценката за допустимост се извършва от ВКС въз основа на изложените от касатора доводи и твърдения.
В случая, настоящият касатор твърди, че спорът е решен в противоречие с практиката на ВКС, тъй като “съдът е приел, че не са представени достатъчно доказателства, от които да е видно, че има свързаност между “О” ЕАД и “Д” ЕО. и че е доказана привидността на сделката”. Този въпрос бил решен в противоречие с цитирана задължителна и константна практика на ВКС. По същество, под формата на основание за допускане на касационно обжалване по чл.280 ал.1 ГПК касаторът развива оплакване за необоснованост и неправилност на обжалваното решение по смисъла на чл.281 ал.1 т.3 ГПК, които основания законът разграничава изрично. Независимо от това, доколкото е налице и приета различна фактология по настоящото дело и решенията по цитираната от касатора практика на ВКС, не е налице и противоречиво разрешаване по смисъла на чл.280 ал.1 т.1 ГПК. Не е налице и хипотезата на чл.280 ал.1 т.3 ГПК, тъй като наличието й се свързва само с противоречива практика между решението по настоящото дело и други решения на ВКС, каквато не се установява.
С оглед на изложеното, настоящият състав на ВКС счита, че касационната жалба не попада в приложното поле на чл.280 ал.1 ГПК и не следва да се допуска касационно обжалване по нея на решението на ПАС, поради което и на основание чл.288 ГПК:
О П Р Е Д Е Л И :
НЕ ДОПУСКА касационно обжалване на решение № 271/07.11.2008 г. на Великотърновски апелативен съд по в.гр.д. № 417/2008 г.
ОПРЕДЕЛЕНИЕТО не подлежи на обжалване.
ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЧЛЕНОВЕ: 1. 2.