РЕШЕНИЕ
№ 554
София, 15. юли 2010 г.
В ИМЕТО НА НАРОДА
Върховният касационен съд, Четвърто гражданско отделение в публично заседание на десети юни две хиляди и десета година в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ: Борислав Белазелков
ЧЛЕНОВЕ: Красимира Харизанова
Марио Първанов
при участието на секретаря Р. Пенкова като разгледа докладваното от съдията Б. Белазелков гр.д. № 1774 по описа за 2009 година, за да се произнесе, взе пред вид следното:
Производство по чл. 290 ГПК.
Допуснато е касационното обжалване на решението на Пазарджишкия окръжен съд от 30.06.2009 г. по гр.д. № 411/2009, с което е отменено решението на Пазарджишкия районен съд от 26.03.2009 г. по гр.д. № 20/2009, като е разпределено ползването на семейното жилище. Обжалването е допуснато поради противоречивото разрешаване на материалноправния въпрос за възможността и начина на разпределяне на ползването на семейното жилище.
По повдигнатия въпрос Върховният касационен съд намира, че когато семейното жилище е общо на първо място се преценява възможността то да се ползва поотделно от двамата съпрузи. Когато това е невъзможно, ползването се предоставя на единия от тях (по искане на единия съпруг, а когато от брака има ненавършили пълнолетие деца – служебно). Ако жилището е обременено от вещно право на ползване, то се счита на този, който притежава правото на ползване. Когато семейното жилище е на единия от съпрузите, ползването (на цялото жилище или на част от него) може да бъде предоставено на другия само докато упражнява родителските права върху родените от брака деца. При действието на СК от 2009 г. е изключено предоставянето на ползването на съпруга несобственик в други случаи (разпоредбата на чл. 107, ал. 2 СК от 1985 г. не е възпроизведена в новия СК). Когато семейното жилище е на близки на единия от съпрузите, ползването (на цялото жилище или на част от него) може да бъде предоставено на упражняващия родителските права друг съпруг само за срок до една година.
За да се произнесе по мерките относно ползването на семейното жилище, съдът установява кой е негов собственик (или притежава вещното право на ползване) и от кои помещения се състои то. Семейно жилище са тези помещения, които се ползват от съпрузите и ненавършилите пълнолетие деца. Не са част от семейното жилище помещенията, които се ползват самостоятелно от пълнолетни низходящи на съпрузите. Не са част от семейното жилище и помещенията, които се ползват самостоятелно от близки на съпрузите, освен когато семейното жилище е общо. В последния случай самостоятелно ползваните помещения от близък на единия от съпрузите са част от семейното жилище. (Като се произнася по мерките относно ползването на семейното жилище съдът не разглежда и не се произнася по оспорвания на правото на собственост). На следващо място съдът преценява възможността за обособяване на самостоятелни реални части от семейното жилище (без общо ползване на помещения). Ако това е възможно, ползването на семейното жилище се разпределя, независимо от това какви са отношенията между съпрузите – търпими или нетърпими. Когато в семейното жилище може да бъдат обособени отделни помещения за самостоятелно ползване от единия съпруг (заедно с децата, върху които той упражнява родителски права) и от другия съпруг (заедно с децата, върху които той упражнява родителски права), а други помещения трябва да останат за общо ползване, разпределението може да бъде осъществено само ако отношенията между съпрузите са търпими. В този случай в разпределението съдът изрично посочва кои помещения от кой съпруг (заедно с децата, върху които той упражнява родителски права) се ползват самостоятелно и кои помещения остават за общо ползване.
Върховният касационен съд, състав на Четвърто гражданско отделение, като разгледа жалбата и провери обжалваното решение с оглед изискванията на чл. 290, ал. 2 ГПК, я намира основателна поради следните съображения:
За да постанови обжалваното решение, въззивният съд е приел, че семейното жилище е общо и се обитава от съпрузите и едно от пълнолетните им деца. То е с площ 116 кв.м. и е достатъчно голямо, за да осигури нормално съжителство на двама души, така че да не си пречат.
В нарушение на материалния закон въззивният съд не е установил обема на семейното жилище, не е посочил как да бъде разпределено неговото ползване – кои помещения от кой съпруг да се ползват и кои помещения да се ползват общо. Степента на търпимост в отношенията между съпрузите се преценява с оглед това колко и кои помещения остават за общо ползване.
Воден от изложеното Върховният касационен съд, състав на Четвърто гражданско отделение
РЕШИ:
ОТМЕНЯ решението на Пазарджишкия окръжен съд от 30.06.2009 г. по гр.д. № 411/2009 в частта по мерките относно ползването на семейното жилище.
ВРЪЩА делото за ново разглеждане в отменената част от друг състав на Пазарджишкия окръжен съд.
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
ЧЛЕНОВЕ: 1. 2.