ОПРЕДЕЛЕНИЕ
№ 562
София. 13.10.2009 година
Върховният касационен съд на Република България, Търговска колегия, І т.о., в закрито заседание на 12 октомври две хиляди и девета година, в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ: Никола Хитров
ЧЛЕНОВЕ: Елеонора Чаначева
Емил Марков
при секретар
и с участието на прокурора
изслуша докладваното от съдията Никола Хитров
т. дело № 498 /2009 год.
Производството е по реда на чл.288 ГПК.
Образувано е по касационна жалба на З. Б. инс АД-София против решение от 23.12.2008 г. по гр.д. № 950/2008 г. на СГС, с което се оставя в сила решение от 10.12.2007 г. по гр.д. № 13177/2006 г. на СРС, с което касаторът е осъден да заплати на А. Н. Р. сумата 10 000 лв. на основание чл.407,ал.1-отм. ТЗ обезщетение за неимуществени вреди вследствие ПТП на 17.03.2005 г.
ВКС-І т.о., за да се произнесе, взе предвид следното:
Касационната жалба е подадена в срок.
В изложението по чл.284,ал.3,т.1 ГПК се сочи, че въззивният съд се е произнесъл по следните материалноправни и процесуалноправни въпроси: относно определяне размера на застрахователното обезщетение, като не е спазено диспозитивното начало, в която част решението е недопустимо, защото съдът се е произнесъл по искане, което не е въведено от ищеца, както и въпросът относно задължението на страните да доказват сочените от тях факти, при условията на пълно главно доказване, в която част решението било неправилно.
Твърди се, че произнасянето било в противоречие със закона, решението било недопустимо, не било съобразено с изискването за правилно прилагане на закона и развитие на правото, поради което била налице предпоставката на чл.280,ал.1,т.3 ГПК.
По чл.280,ал.1,т.3 ГПК няма изложение. Бланкетното позоваване на законовия текст не обосновава приложно поле на касационно обжалване.
Точното прилагане на закона е във връзка с развитие на правото-правото не може да се развива при неточно прилагане на закона. Точното прилагане на закона е насочено към отстраняване на противоречива практика, а освен това е един от аспектите на развитие на правото, което може да се реализира единствено при точно прилагане на правните норми. Така например, развитие на правото ще е налице: а/ в случай, при който произнасянето по материалноправен или процесуалноправен въпрос е свързано с тълкуване на закона, което ще доведе до отстраняване на непълнотата, неяснотата или противоречивостта на самия закон-чл.5 ГПК, б/ когато съдилищата изоставят едно тълкуване на закона за да възприемат друго-чл.124,ал.1 ЗСВ. В изложението не е посочен и мотивиран нито един от тези случаи.
Изложените доводи за недопустимост и неправилност на решението биха могли да се квалифицират като основания за касационно обжалване по реда на чл.281,т.2 и 3 ГПК, но не обосновават приложно поле по смисъла на чл.280,ал.1 ГПК.
По изложените съображения, касационната жалба не попада в приложното поле на чл.280,ал.1,т.3 ГПК и затова не следва да се допуска до разглеждане по същество.
Водим от горното, ВКС-І т.о.
О П Р Е Д Е Л И:
Не допуска касационно обжалване на въззивно решение от 23.12.2008 г. по гр.д. № 950/2008 г. на СГС.
Определението не подлежи на обжалване.
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
ЧЛЕНОВЕ: