О П Р Е Д Е Л Е Н И Е
№ 65
София, 02 април 2012 година
Върховният касационен съд на Република България, трето наказателно отделение, в закрито заседание на втори април, през две хиляди и дванадесета година, в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ:КРАСИМИР ХАРАЛАМПИЕВ
ЧЛЕНОВЕ:КЕТИ МАРКОВА
ЦВЕТИНКА ПАШКУНОВА
при участието на секретаря
и в присъствието на прокурора
изслуша докладваното от съдията ЦВЕТИНКА ПАШКУНОВА
ч.н. дело № 585/2012 година.
Производството е образувано по искане на председателя на Великотърновски апелативен /АС/ от 09.03.2012г. за преценка на основанията за промяна на функционалната подсъдност, по чл.43, т.3 НПК. Изложени са съображения, сочещи на обстоятелството, че с оглед отвеждането на съдиите при условията на чл.29, ал.2 от НПК е изчерпан щатният състав на компетентния орган, създаващо процесуална пречка за формиране на състав за разглеждане по делото.
В писмено становище представител на Върховната касационна прокуратура обосновава позиция за наличие на предпоставките по чл.43, т.3 от НПК за определяне на друг съд.
Върховният касационен съд на РБ, трето наказателно отделение, за да се произнесе, взе предвид следното:
Съдебното производство по внохд №38/2012г. на АС-Велико Търново е образувано по жалба на подсъдимите И. Г. и Т. Г. против присъда №57 от 21.12.2011г., постановена по нохд №273/2011г. на Русенски окръжен съд /ОС/.
В хода на подготвителните действия, предхождащи провеждането на открито заседание определените съдии-докладчици, с изключение на магистратите И. П. и А. Ц. са се отвели с аргументацията, че подсъдимият Г. е вещо лице и в това му качество са контактували с него в своята правораздавателна дейност, като същият е и баща на съдия от ОС-Велико Търново, който познават.
Видно от приложения съдебен акт от 09.03.2012г. реализираните процедурни действия са създали невъзможност за формиране на въззивен състав по делото, което мотивирало председателя на оправомощения орган да сезира ВКС, с искане за промяна на подсъдността по чл.43, т.3 от НПК.
Настоящият касационен състав намира искането за основателно.
Фактологията, базираща се на материалите по делото обосновава недопустимост за разглеждане на делото от АС – Велико Търново.
За обезпечаване на нужната обективност в наказателното правораздаване и на гарантираното от чл.6, ал.1 от ЕКЗПЧОС право на независим съд, в контекста на очертаните констатации, съдиите от Великотърновски АС, при съблюдаване на предписанията на чл.29, ал.2 от НПК, са се отвели от разглеждане на конкретното въззивно дело. Логическа последица от визираната съдопроизводствена дейност, която поради естеството и характеристиките на субективна преценка не може да бъде контролирана, са възникнали процесуални пречки за формиране на изискуемия се от чл.28, ал.2 на НПК въззивен съдебен състав. Последното обуславя заключение за необходимост от промяна на лимитираната по чл.43, т.3 от НПК функционална подсъдност по внохд №38/2012г., като предвид териториалната близост, и с оглед месторазположението на съдебните райони, за бързото и ефективно осъществяване на предстоящите процесуално-следствени действия, като компетентен да разгледа делото, ВКС определя АС – Варна.
По изложените съображения, Върховният касационен съд, трето наказателно отделение счита, че са налице условията на чл.43, т.3 от НПК за разглеждане на делото от друг, еднакъв по степен съд, поради което
О П Р Е Д Е Л И :
ИЗПРАЩА по подсъдност материалите по внохд №38/2012г., по описа на АС-Велико Търново, за разглеждане на Варненски АС.
Препис от определението да се изпрати на Великотърновски АС.
Определението не подлежи на обжалване.
ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЧЛЕНОВЕ:1. 2.