Определение №72 от 11.2.2013 по нак. дело №1967/1967 на 1-во нак. отделение, Наказателна колегия на ВКС

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

Р № 72

София, 11 февруари 2013 година

Върховният касационен съд на Република България, първо наказателно отделение, в открито заседание на четвърти февруари, двехиляди и тринадесета година, в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: КАПКА КОСТОВА
ЧЛЕНОВЕ: БЛАГА ИВАНОВА
ПЛАМЕН ПЕТКОВ

при участието на секретаря Аврора Караджова
и в присъствието на прокурора Димитър Генчев
изслуша докладваното от съдия Пламен Петков
касационно наказателно дело № 1967 по описа за 2012 година.

С решение № 119 от 28. 05. 2012 год. постановено по ВНОХД № 188 / 2012 год., по описа на Апелативен съд – гр. София, била потвърдена присъда от 03. 02. 2012 год., постановена по НОХД № 4663 / 2011 год. по описа на Софийският градски съд, с която подсъдимият Н. Ц. В. бил признат за виновен в извършване на престъпление по чл. 199, ал. 1, т. 3 във вр. с чл. 198, ал. 1 във вр. с чл. 20, ал. 2 във вр. с ал. 1 от НК, като при условията на чл. 55, ал. 1, т. 1 от НК му било наложено наказание „лишаване от свобода” за срок от три години, което да изтърпи при първоначален „строг” режим, в затвор. Със същата присъда, на основание чл. 68, ал. 1 от НК било приведено в изпълнение, предходно наложено на подс. В. наказание „лишаване от свобода” за срок от една година.
Срещу въззивното решение е постъпила касационна жалба защитника на подсъдимия, с която се възразява, че „е нарушен закона, има допуснато съществено нарушение на процесуалните правила и наложеното наказание е явно несправедливо“, като се иска ВКС да отмени съдебния акт като незаконосъобразен. Изрично е отразено, че съображения ще бъдат изложени в „допълнителна касационна жалба” /най-вероятно се има предвид допълнение към жалбата по смисъла на чл. 351, ал. 3 от НПК/, каквито не са представени по делото.
Подсъдимият Н. Ц. В. не се явява и не се представлява в съдебно заседание пред настоящата инстанция.
Прокурорът при Върховната касационна прокуратура изразява становище за бланкетност на жалбата и счита, че същата следва да бъде оставена без разглеждане.
Като съобрази горното, доводите на страните и след проверка на делото, ВКС, първо наказателно отделение установи:

Касационната жалба е недопустима и не може да бъде разгледана по същество по следните съображения:

Поначало пределите на касационната проверка включват само обжалваната част на атакувания съдебен акт и по отношение само на обжалвалите го лица – чл. 347, ал. 1 от НПК. Тези предели се очертават от жалбоподателя чрез посочване в подадената жалба на касационните основания и доводите, които ги подкрепят.
В чл. 351, ал. 1 от НПК е предвидено, че страните следва да посочат частта от решението, което обжалват, в какво се състои касационното основание и данните, които го подкрепят, както и искането, което се прави, т.е. да се очертаят пределите на проверката по реда на Глава двадесет и трета от НПК. Предвидена е още една възможност за допълнение към жалбата с доводи в подкрепа на вече релевираните в тях касационни основания, което следва да се направи писмено до даване ход на делото.
В конкретният случай в касационната жалба са заявени формално процесуална и материална незаконосъобразност и явна несправедливост на наложеното наказание. До даване ход на делото пред третата инстанция не е представено допълнение към жалбата във вида и със съдържанието, регламентирано в чл. 351, ал. 3 от НПК.
Когато жалбоподателят не е посочил в касационната си жалба, както е в настоящия случай, данните в подкрепа на декларативно заявените отменителни основания, както по реда на чл. 351, ал.1 от НПК, така и по реда на ал. 3 на същата норма, за касационната инстанция става невъзможно да изпълни задълженията си по чл. 354 от НПК, защото не може да отговори на оплаквания и доводи в тяхна подкрепа, които обективно липсват.
При липса на съответна на закона касационна жалба, очертаваща пределите на касационната проверка, ВКС не е надлежно сезиран и е лишен от възможност да изпълни задълженията си за проверка на атакувания пред него съдебен акт.
Служебната намеса на касационния съд е допустима само при условията на чл. 347, ал. 2 от НПК или при констатиране наличието на някое от абсолютните нарушения на процесуалните правила – по чл. 348, ал. 3, т.т. 2 – 4 от НПК, респективно, нарушение на материалния закон, което съществено да е увредило правата и интересите на подсъдимия. В случая не се установява да е налице някое от посочените основания за служебна намеса на ВКС, поради което настоящият състав прие, че подадената жалба следва да бъде оставена без разглеждане, а образуваното касационно производство, прекратено.
Водим от горното ВКС, първо наказателно отделение

О П Р Е Д Е Л И :

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалбата защитника на подсъдимия Н. Ц. В., против въззивно решение № 119 от 28. 05. 2012 год. постановено по ВНОХД № 188 / 2012 год., по описа на Апелативен съд – гр. София и ПРЕКРАТЯВА производството по касационно наказателно дело № 1967 по описа за 2012 год. на ВКС, първо наказателно отделение.

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

ЧЛЕНОВЕ: 1.

2.

Scroll to Top