Определение №720 от 21.10.2010 по ч.пр. дело №685/685 на 2-ро тър. отделение, Търговска колегия на ВКС

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

№ 720

[населено място], 21.10.2010 година

ВЪРХОВЕН КАСАЦИОНЕН СЪД на Република БЪЛГАРИЯ, Търговска колегия, Второ отделение в закрито съдебно заседание на петнадесети октомври през две хиляди и десета година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: МАРИО БОБАТИНОВ
ЧЛЕНОВЕ: МАРИЯ СЛАВЧЕВА
БОЯН БАЛЕВСКИ

като изслуша докладваното от съдия Боян БАЛЕВСКИ ч. т. дело № 685 по описа за 2010г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по чл. 274, ал. 1, т. 2 във връзка с ал. 2, изр. 1 ГПК.
Образувано е по частна въззивна жалба на управителя на [фирма] срещу определение №1730 от 07.06.2010 по ч. т. дело №877/2010г. на Варненски окръжен съд, с което е оставена без разглеждане частната жалба на същия срещу определение№ 5735 на В. от 15.04.10 по гр.д. № 954/10 , с което на основание чл.312 от ГПК са приети писмените доказателства на страните и е насрочено делото за разглеждане в открито съдебно заседание. Частният жалбоподател прави оплакване за неправилност на обжалваното определение, доколкото съдът е приел без основание, че така обжалваното първоинстанционно определение е от категорията на необжалваемите.
Ответникът изразява становище, че частната жалба е неоснователна.
Върховният касационен съд, Търговска колегия, състав на Второ отделение, след като обсъди доводите в частната жалба и прецени данните по делото, приема следното:
Частната жалба е процесуално допустима – подадена е от легитимирана страна в предвидения в чл. 275, ал. 1 от ГПК едноседмичен срок и е насочена срещу валиден, допустим и подлежащ на обжалване съдебен акт от кръга на посочените в чл. 274, ал. 1, т. 1 ГПК.
Разгледана по същество, тя е неоснователна.
За да постанови обжалваното определение и да остави без разглеждане частната жалба срещу определението постановено по реда на чл.312 ГПК, с което от ГПК са приети писмените доказателства на страните и е насрочено делото за разглеждане в открито съдебно заседание, решаващият състав е приел, че обжалваното пред него определение е извън кръга на подлежащите на обжалване по чл.274 от ГПК.
Настоящият състав на ВКС счита, че така направеният правен извод е правилен. Съгласно чл.274 ал.1 от ГПК подлежат на обжалване тези определения, с които се прегражда понатъшното развитие на делото или в изрично предвидените в закона случаи. В случая с обжалваното пред ВОС определение на основание чл.312 от ГПК са приети писмените доказателства на страните и е насрочено делото за разглеждане в открито съдебно заседание или в действителност това определение е извън кръга на подлежащите на обжалване по чл.274 от ГПК. Касае се за определение по хода на делото и приемането на доказателства, т.е. материализиращо процесуални действия, срещу пороците на които страната се брани по реда на въззивното обжалване на самото съдебното решение, а не по това на частното обжалване. Следователно, правилно въззивният съд е оставил без разглеждане като недопустима частната жалба срещу така постановеното първоинстанционно определение.
Мотивиран от горното, Върховен касационен съд на Република България, Търговска колегия, състав на Второ отделение като прецени правилността на обжалваното определение

О П Р Е Д Е Л И :

ПОТВЪРЖДАВА определение №1730 от 07.06.2010 по ч. т. дело №877/2010г. на Варненски окръжен съд.
ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване с частна жалба пред друг състав на ВКС в седмодневен срок.

ПРЕДСЕДАТЕЛ:
ЧЛЕНОВЕ:

Scroll to Top