Определение №738 от 10.9.2012 по гр. дело №347/347 на 1-во гр. отделение, Гражданска колегия на ВКС

3

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

№ 738

София, 10.09.2012 г.

Върховният касационен съд на Република България, Първо гражданско отделение, в закрито заседание на първи август две хиляди и дванадесета година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: КОСТАДИНКА АРСОВА
ЧЛЕНОВЕ: ВАСИЛКА ИЛИЕВА
ДАНИЕЛА СТОЯНОВА

при секретар
и в присъствието на прокурора
изслуша докладваното от съдията ВАСИЛКА ИЛИЕВА
гр.дело № 347/2011 год.

Производството е по чл.288 ГПК.
Образувано е по касационна жалба на адв.В.В.-пълномощник на С. Р. срещу въззивно решение № 313 от 16.12.2010 год.на Ловешки окръжен съд, постановено по гр.д.№ 440/2010 год.,с което е потвърдено решение № 83 от 25.06.2010 год.по гр.д.№ 389/2008 год. на Тетевенски районен съд,с което е съставен и обявен за окончателен разделителен протокол по отношение на недвижимите имоти,останали в наследство от И. М. Р. и Й. К. Р.,за които е допусната съдебна делба,като разделянето на имотите се извърши на пет дяла по колена,съобразно заключението на в.л.инж.К..
В касационната жалба се релевират доводи за неправилност и необоснованост на обжалваното решение – основания за касационно обжалване по чл.281 ал.1 т.3 ГПК.
В изложението по чл.284 ал.3 т.1 ГПК сочи бланкетно основанието на чл.280 ал.1,т.1 ГПК за допускане на касационно обжалване. Твърди се, че решението е постановено в противоречие на т.5,б.”а” от ППВС № 7/1973 г.,тъй като въззивният съд при постановяване на решението си не е обсъдил всички доводи и доказателства,поради което неправилно е съставил разделителен протокол,а не е приложил разпоредбата на чл.292 ГПК/отм./
Ответниците не взимат становище по касационната жалба .
Върховният касационен съд,състав на първо гражданско отделение намира,че не са налице основания за допускане на касационно обжалване на въззивното решение ,поради липсата на сочените предпоставки по чл.280 ал.1 ГПК.
За да потвърди решението на първоинстанционния съд,въззивният съд е приел, че делбата следва да се извърши по реда на чл. 347 и чл. 350 ГПК, тъй като е налице възможност за разделяне на имотите на дялове и извършване на делбата по колена като броя на наследниците, групирани по колена, съответства на броя на имотите, а съсобствеността е възникнала само от наследяване от общите наследодатели,като при разделяне на част от имотите е съобразил изискванията на чл.72 ЗН,ЗСПЗЗ и ЗВСГЗГФ,ЗКИР ,както и новите идентификатори на имотите,въз основа на влязлата в сила кадастрална карта на землището на [населено място].
Релевираното основание за допускане на касационно обжалване по чл.280 ал.1,т.1 ГПК не е налице,тъй като в настоящия случай имотите са достатъчно на брой,могат да се оформят в отделни дялове,съответстващи на квотите на съделителите в съсобствеността и всеки съделител може да получи самостоятелен реален дял.При избора на способ за извършване на делбата съдът се е съобразил с постоянната практика,включително и с даденото в ППВС № 7/73 год. разрешение ,съгласно която следва да се изхожда преди всичко, както от броя на допуснатите до делба имоти и правата на страните, така и да се отчете характерът, видът и стойността на допуснатите до делба недвижими имоти. Основният способ за извършване на делбата е този по чл.287 и чл.291 ГПК/отм./, т.е. съставянето на разделителен протокол и тегленето на жребий, щом допуснатите до делба имоти съответстват на броя на съделителите. Предвидената в чл.292 ГПК(отм.) възможност за ликвидиране на съсобственост без теглене на жребий е едно изключение, което е отразено в самия текст, при което съдът разпределя дяловете без жребие, само в случаите, когато това се окаже невъзможно или много неудобно,поради което не може да се обоснове наличието на противоречие с постоянната практика на ВКС по смисъла на чл.280,ал.1,т.1 ГПК.
С оглед гореизложеното Върховният касационен съд, състав на І г.о.,

О П Р Е Д Е Л И :

НЕ ДОПУСКА касационно обжалване на въззивно решение № 313 от 16.12.2010 год.на Ловешки окръжен съд, постановено по гр.д.№ 440/2010 год.
Определението е окончателно.

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

ЧЛЕНОВЕ :

Scroll to Top