ОПРЕДЕЛЕНИЕ
№ 759
София, 02 . юли 2010 г.
Върховният касационен съд, Четвърто гражданско отделение в закрито заседание на двадесет и четвърти юни две хиляди и десета година в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ: Борислав Белазелков
ЧЛЕНОВЕ: Красимира Харизанова
Марио Първанов
като разгледа докладваното от съдията Б. Белазелков гр.д. № 244 по описа за 2010 година, за да се произнесе, взе пред вид следното:
Производство по чл. 288 ГПК.
Обжалвано е решението на Пловдивския окръжен съд от 05.11.2009 г. по гр.д. № 1801/2009, с което е отменено решението на Карловския районен съд от 16.05.2009 г. по гр.д. № 445/2008 и е уважен предявеният иск за признаване на наложено дисциплинарно наказание “забележка” за незаконно.
Недоволен от решението е жалбоподателят ОДЗ “П”, Сопот, представляван от адв. Г от ПАК, който го обжалва в срок, като счита, че въззивният съд се е произнесъл по материалноправния въпрос за извличането на неправомерна облага за себе си или за другиго като елемент от фактическия състав на злоупотребата с доверието на работодателя, който се разрешава противоречиво от съдилищата и има значение за точното прилагане на закона и развитието на правото.
Ответницата по жалбата Т. П. М. не взема становище.
Върховният касационен съд, състав на Четвърто гражданско отделение, като констатира, че обжалваното решение е въззивно, както и че предявеният иск е неоценяем, намира, че то подлежи на касационно обжалване. Касационната жалба е подадена в срок, редовна е и е допустима.
За да постанови обжалваното решение, въззивният съд е приел, че истцата е извършила посоченото в заповедта нарушение като е подала невярна информация за наличието и състава на синдикална секция в предприятието, но това не съставлява злоупотреба с доверието на работодателя, тъй като нарушението не е извършено с цел извличането на неправомерна облага за себе си или за другиго.
Касационното обжалване не следва да бъде допуснато, тъй като повдигнатият материалноправен въпрос няма значение за решението по делото. Дали извършеното от работничката съставлява злоупотреба с доверието на работодателя е без правно значение, тъй като наказанието е наложено за извършеното деяние от работника, както е посочено в обстоятелствената част на заповедта. Без значение е, как работодателят е квалифицирал извършеното. За да провери законността на наложеното наказание, съдът проверява осъществено ли е посоченото в заповедта деяние (действие или бездействие), съставлява ли то нарушение на трудовата дисциплина, извършено ли е виновно и съответства ли наложеното наказание на тежестта на извършеното нарушение. В случая работодателят е поискал от истцата списък на членовете на секцията на КТ Подкрепа и в отговор е получил списък с имената на пет лица, от които в предприятието работят двама, а останалите трима не работят в предприятието. Представеният списък не е документ с невярно съдържание, тъй като не са представени доказателства посочените лица да не членуват в секцията. Съответно извършеното не е нарушение на трудовата дисциплина. Дали в секцията могат да членуват и неработещи при същия работодател и дали може да съществува легитимна секция с по-малко от трима членове са въпроси на право, а не на факти.
Воден от изложеното Върховният касационен съд, състав на Четвърто гражданско отделение
ОПРЕДЕЛИ:
НЕ ДОПУСКА касационното обжалване на решението на Пловдивския окръжен съд от 05.11.2009 г. по гр.д. № 1801/2009.
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
ЧЛЕНОВЕ: 1. 2.