Определение №760 от 30.12.2009 по ч.пр. дело №873/873 на 2-ро тър. отделение, Търговска колегия на ВКС

                          
О П Р Е Д Е Л Е Н И Е
 
№ 760
 
гр.София, 30.12.2009 година
 
ВЪРХОВНИЯТ КАСАЦИОНЕН СЪД на РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ,  Търговска колегия, ІІ отделение в закрито заседание на двадесет и девети декември  две хиляди и девета година в  състав:
 
                                    ПРЕДСЕДАТЕЛ:   РОСИЦА КОВАЧЕВА
                                              ЧЛЕНОВЕ:   ЛИДИЯ ИВАНОВА
                                                                     ЕМИЛИЯ ВАСИЛЕВА
                                                                                                                                                       
изслуша   докладваното  от   
председателя       (съдията)   ЛИДИЯ ИВАНОВА
ч.търговско  дело под № 873/2009 година
 
Производството е по чл.274, ал.2, изр.второ ГПК.
Образувано е по частна жалба на Е. Д. Н. от гр. В. срещу определението на тричленен състав на Търговска колегия на Върховния касационен съд № 477/02.10.2009 год. по ч.т.дело № 462/2009 год., с което е оставена без разглеждане като процесуално недопустима частната й жалба срещу определението на Варненския апелативен съд № 123/25.03.2009 год. по ч.гр.дело № 95/2009 год.
В частната жалба се правят оплаквания, че обжалваното определение е неправилно поради д опуснати процесуални нарушения. Иска се отмяната му и произнасяне от страна на ВКС по подадената частна жалба срещу определението на въззивния съд, с което е потвърдено определението на Варненския окръжен съд за прекратяване на производството във връзка с обжалване действията на съдебния изпълнител при Варненския районен съд по изп.дело № 93/2008 год.
Ответниците по частната жалба А. Г. И. и Я. Г. Н. от гр. В. не ангажират становище по направените оплаквания.
Върховният касационен съд, състав на второ отделение на Търговска колегия, като взе предвид изложеното в частната жалба и след проверка на данните по делото, констатира следното:
Частната жалба е подадена в срока по чл.275, ал.1 ГПК. Същата е процесуално допустима, но разгледана по същество е неоснователна.
С обжалваното определение, тричленен състав на ВКС-ТК е оставил без разглеждане като процесуално недопустима подадената частна жалба срещу определението на Варненския апелативен съд № 123/25.03.2009 год. по ч.т.дело № 95/2009 год. С това определение въззивният съд е потвърдил определението на Варненския окръжен съд № 263/26.01.2009 год., с което е прекратено производството по в.гр.дело № 25/2009 год., образувано по жалба на Е. Д. Н. от гр. В. срещу действията на държавен съдебен изпълнител при Варненския районен съд по изп.дело № 2* по съображения, че конкретните изпълнителни действия не подлежат на обжалване, тъй като не попадат в хипотезите, изрично предвидени в чл.435, ал.2 и ал.3 ГПК, уреждащи подлежащите на обжалване действия на съдебния изпълнител.
Обжалваното определение на тричленния състав на ВКС-ТК е правилно. Съгласно чл.435 и чл.436 ГПК, действията на съдебния изпълнител по изпълнителното дело могат да бъдат обжалвани пред съответния окръжен съд. Жалбите се разглеждат в закрито заседание и съдът обявява решението си най-късно в едномесечен срок от постъпването на жалбата. Това решение на окръжния съд е окончателно и не подлежи на обжалване. Определението на окръжния съд, с което е оставена без разглеждане подадената жалба по чл.435 ГПК и е прекратено производството по делото подлежи на обжалване с частна жалба. Правилността на така постановения съдебен акт се проверява от функционално по-горния по степен съд на съда, който го е постановил. Съгласно т.2 от ТР № 3/2005 год. на ОС на гражданската и търговската колегии на ВКС /което не е загубило своята актуалност при действието на новия ГПК – в сила от 01.03.2008 год./, функционално компетентен да разгледа частната жалба срещу определението за прекратяване на производството по обжалване действията на съдебния изпълнител е съответния апелативен съд, чието определение е окончателно. Законът не предвижда възможност за осъществяване на касационен контрол върху определението на апелативния съд, с което последният се е произнесъл по съществото на подадената частна жалба, като е оставил същата без уважение, потвърждавайки прекратителното определение на окръжния съд.
Недопустимостта да бъдат обжалвани определенията на апелативния съд в хипотезата, когато този съд е упражнил контрол за законност на постановеното от окръжния съд определение за прекратяване на производството /респ. за оставяне без разглеждане жалбата срещу действията на съдебния изпълнител/ е приета изрично в цитираното ТР № 3/2005 год. на ОСГТК, което предвид принципно непроменения характер на производството по обжалване действията на съдебния изпълнител по новия ГПК е запазило своето значение и понастоящем. В същото е посочено, че производството пред апелативния съд е окончателно контролно производство.
По изложените съображения правилно с обжалваното определение тричленният състав на ВКС е оставил без разглеждане подадената частна жалба, като е приел, че се явява процесуално недопустима.
С оглед на изложеното обжалваното определение следва да бъде потвърдено, поради което съставът на второ отделение на Търговската колегия на Върховния касационен съд
 
О П Р Е Д Е Л И:
 
ПОТВЪРЖДАВА определение № 477/02.10.2009 год., постановено по ч.т.дело № 462/2009 год. по описа на Върховния касационен съд-ТК, първо отделение.
Определението е окончателно.
 
ПРЕДСЕДАТЕЛ: /п/
ЧЛЕНОВЕ: /п/
 
 
 
/СЛ
Вярно с оригинала!
СЕКРЕТАР:
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Scroll to Top