1
О П Р Е Д Е Л Е Н И Е
№ 814
гр. София, 28.11.2013 година
ВЪРХОВЕН КАСАЦИОНЕН СЪД на Република БЪЛГАРИЯ, Търговска колегия, Второ отделение в закрито съдебно заседание на двадесет и втори ноември през две хиляди и тринадесета година в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ: РОСИЦА КОВАЧЕВА
ЧЛЕНОВЕ: ЛИДИЯ ИВАНОВА
ЕМИЛИЯ ВАСИЛЕВА
като изслуша докладваното от съдия Емилия Василева ч. т. дело № 4202 по описа за 2013г.
Производството е по чл. 274, ал. 3, т. 2 ГПК.
Образувано е по частна касационна жалба на ищеца С. Г. Р. от [населено място] чрез процесуален представител адв. Д. С. срещу решение № 1308 от 27.06.2013г. по в. гр. дело № 4726/2012г. на Софийски апелативен съд, гражданско отделение, 10 състав в частта, с която въззивният съд е приел за неоснователна частната жалба на С. Р. против определение № 15571 от 17.09.2012г. по гр. дело № 5766/2010г. на Софийски градски съд, І гражданско отделение, 11 състав, постановено по реда на чл. 248 ГПК.
Частният жалбоподател прави оплакване за неправилност на въззивното решение в обжалваната му част поради противоречие с чл. 36, ал. 4 ЗА и чл. 78 ГПК. Релевира доводи за допускане на касационно обжалване на въззивния съдебен акт на основание чл. 280, ал. 1, т. 1 и т. 2 ГПК, тъй като въззивният съд се е произнесъл по релевантни процесуалноправни въпроси в противоречие с практиката на ВКС и които се решават противоречиво от съдилищата.
Ответникът [фирма], [населено място] оспорва частната жалба и поддържа становище за липса на основания за допускане на касационно обжалване на обжалвания съдебен акт, евентуално за неговата правилност и респективно неоснователност на частната жалба.
Преди да се произнесе по допускане на касационното обжалване на въззивното решение, което в обжалваната си част има характер на въззивно определение /чл. 274, ал. 1, т. 2 във връзка с чл. 248, ал. 3 ГПК/, настоящият съдебен състав на Върховния касационен съд, Търговска колегия, Второ отделение констатира, че въззивният съд се е произнесъл в мотивите на решението по частната жалба на ищеца срещу определение № 15571 от 17.09.2012г. по гр. дело № 5766/2010г. на Софийски градски съд, І гражданско отделение, 11 състав, постановено по реда на чл. 248 ГПК, формирал е правните си изводи, но е допуснал фактическа грешка в диспозитива на въззивното решение. Предвид изложените съображения производството следва да се прекрати и делото да се изпрати на Софийски апелативен съд за отстраняване на допуснатата фактическа грешка.
Мотивиран от горното, Върховен касационен съд на Република България, Търговска колегия, състав на Второ отделение
О П Р Е Д Е Л И :
ПРЕКРАТЯВА производството по ч. т. дело № 4202/2013г. на ВКС, Търговска колегия, Второ отделение.
ВРЪЩА делото на Софийски апелативен съд, гражданско отделение за отстраняване на допуснатата очевидна фактическа грешка, след което делото да се изпрати обратно на ВКС за произнасяне по частната касационна жалба.
ОПРЕДЕЛЕНИЕТО не подлежи на обжалване.
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
ЧЛЕНОВЕ: 1.
2.