Определение №878 от 5.10.2012 по ч.пр. дело №698/698 на 2-ро тър. отделение, Търговска колегия на ВКС

1

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

№ 878

гр. София, 05.10.2012 година

ВЪРХОВЕН КАСАЦИОНЕН СЪД на Република БЪЛГАРИЯ, Търговска колегия, Второ отделение в закрито съдебно заседание на двадесет и пети септември през две хиляди и дванадесета година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: РОСИЦА КОВАЧЕВА
ЧЛЕНОВЕ: ЛИДИЯ ИВАНОВА
ЕМИЛИЯ ВАСИЛЕВА

като изслуша докладваното от съдия Емилия Василева ч. т. дело № 698 по описа за 2012г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по чл. 274, ал. 2, изр. 2 във връзка с ал. 1, т. 1 ГПК.
Образувано е по частна жалба на Н. П. Иванова от [населено място] чрез процесуалния й представител адв. Н. Г. срещу определение № 218 от 11.07.2012г. по т. дело № 568/2012г. на Върховен касационен съд на Република България, Търговска колегия, Второ отделение, с което е оставена без разглеждане подадената от Н. П. Иванова молба за отмяна на влязло в сила определение № 7436 от 02.05.2012г. по ч. гр. дело № 5176/2012г. на Софийски градски съд.
Частната жалбоподателка прави оплакване за неправилност на обжалваното определение. Излага доводи, че неправилно ВКС е направил извод, че отмяната по реда на чл. 303 ГПК е средство за извънинстанционен съдебен контрол на актове, ползващи се със сила на пресъдено нещо или този способ за отмяна касае само съдебни актове, постановени в състезателно производство, с които се разрешава материалноправен спор между страните. Поддържа становище, че въззивният съд е следвало да даде ход на делото и едва след събиране на доказателства и запознаване на ответника с тях е следвало да направи извод дали искът е допустим и дали е подаден в срока по чл. 424, ал. 2 ГПК. Частната жалбоподателка моли определението на ВКС да бъде отменено и делото да бъде върнато на СРС за разглеждане на спора.
Ответникът [фирма], [населено място] не изразява становище по частната жалба.
Частната жалба е процесуално допустима – подадена е от легитимирана страна в предвидения в чл. 275, ал. 1, ГПК едноседмичен срок и е насочена срещу валиден, допустим и подлежащ на обжалване съдебен акт от категорията на визираните в чл. 274, ал. 1, т. 1 ГПК.
Върховният касационен съд, Търговска колегия, състав на Второ отделение, като обсъди доводите на частната жалбоподателка и провери данните по делото, приема следното:
За да остави без разглеждане молбата за отмяна на влязло в сила определение № 7436 от 02.05.2012г. по ч. гр. дело № 5176/2012г. на Софийски градски съд, с което е потвърдено определение от 03.02.2012г. по гр. дело № 59965/2011г. на Софийски районен съд, 118 състав за връщане на исковата молба, подадена от Н. П. Иванова, и прекратяване на производството по предявените искове поради тяхната недопустимост, ВКС на РБ, ТК, състав на Второ отделение е приел, че същата е процесуално недопустима. Изложил е съображения, че отмяната по реда на чл. 303 ГПК предвставлява средство за извънинстанционен контрол на актове, ползващи се със сила на пресъдено нещо, срещу чиято незаконосъобразност не съществува друг ред за защита, т. е. предмет на отмяна могат да бъдат само онези съдебни актове, постановени в състезателно производство, с което се разрешава материалноправен спор между страните. Доколкото предмет на молбата за отмяна е акт, с който се разрешава процесуално-правен, а не материално-правен спор, е направен извод за недопустимост на молбата за отмяна.
Определението е правилно. Отмяната по чл. 303 ГПК /аналогична разпоредба на чл. 231 от отменения ГПК/ е способ за извънинстанционен контрол само по отношение на актове, които се ползват със сила на присъдено нещо, т. е. които са задължителни за страните, техните правоприемници и наследници и по които спорните въпроси не могат да бъдат пререшавани. Отмяната е средство за защита срещу неправилни решения, когато неправилността се състои в несъответствие между решението и действителното положение. Тя има за цел да обезпечи прилагането на принципа за дирене на обективната истина и по отношение на влезлите в сила решения, които се ползват със сила на пресъдено нещо. По реда на цитираната разпоредба съгласно Постановление № 2/29.09.1977г. по гр. дело № 1/1977г. на Пленума на ВС на отмяна подлежат и съдебните актове, които поради даденото с тях разрешение по материалноправни въпроси са приравнени по правни последици на влезлите в сила решения и за които законът не предвижда защита по друг ред. Определението, с което се връща исковата молба и се прекратява исковото производство по предявените искове поради тяхната недопустимост, респективно определението на въззивната инстанция, с което първоинстанционното определение се потвърждава, не разрешават възникнал материално-правен спор, нито могат да бъдат приравнени по правни последици на влязло в сила решение.
Поради това, че обжалваното определение на ВКС е правилно, същото следва да бъде потвърдено.
Мотивиран от горното, Върховен касационен съд на Република България, Търговска колегия, състав на Второ отделение

О П Р Е Д Е Л И :

ПОТВЪРЖДАВА определение № 218 от 11.07.2012г. по т. дело № 568/2012г. на Върховен касационен съд на Република България, Търговска колегия, Второ отделение.
ОПРЕДЕЛЕНИЕТО не подлежи на обжалване.

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

ЧЛЕНОВЕ: 1.

2.

Оценете статията

Вашият коментар