Определение №1164 от по гр. дело №975/975 на 3-то гр. отделение, Гражданска колегия на ВКС

                                    О   П  Р  Е  Д  Е Л  Е  Н  И  Е
                                                            №     1164
 
                                    София, 25.09.2009г.
 
                                            В ИМЕТО НА НАРОДА
 
            Върховният касационен съд на Република България, трето   гражданско отделение, в закрито  заседание на седемнадесети септември    , две хиляди и девета   година в състав:
                                    Председател :  ТАНЯ МИТОВА      
                                             Членове :  ЕМИЛ ТОМОВ
                                                                                       ВЛАДИМИР ЙОРДАНОВ
изслуша докладваното от съдията Емил Томов
 гр. дело №975/2008 г.
            Производството е по допускане на касационно обжалване, по чл. 288 от ГПК .
Образувано е по касационна жалба на И. С. И. чрез адв. Н срещу решение №51 от 14.03.2009г. по гр.дело № 32/2009г. на Смолянски окръжен съд , с което е оставено в сила решението от 03.12.2008г по гр.д. 376/2008г на Районен съд гр. С. по отхвърлен иск на основание чл. 45 от ЗЗД . В изложението по допускане на касационно обжалване посочват основания по чл. 280 ал.1 т.1 и т.3 от ГПК. По първото основание са цитирани ППВС № 7 от 1959г , решение 131 от 01.11.1967г на ОСГК , Тълкувателне решения №88 от 1962г на ОСГК , №59 от 1974г на ОСГК , както и решения на отделни състави на ВС на РБ и ВКС с довод ,че при обжалвания акт е нарушено понятието за деликт ,което е относимо към наказателните дейния , в частност състава на чл. 286 ал.1 от НК във вр. с 146 , чл. 148 и сл. от НК, за вреди ,причинени от частен тъжител във връзка с образувано и водено н.ч.х.д ,приключило с оправдателна присъда. Този въпрос е изведен като основание по чл. 280 ал.1 т.3 от ГПК – завеждане на частен характер наказателно дело за престъпление по чл. 148 и сл. от НК ,приключило с оправдателна присъда , ,сочи на изпълнен фактически състав на чл. 286 ал.1НК от страна на тъжителя и съставлява граждански деликт .
В отговор защитата на ответника А оспорва наличието на основания за допускане до обжалване и претендира разноски .
След преценка Върховен касационен съд ,ІІІ гр. о. счита , че не е налице основание за допускане на касационно обжалване .
В изложението по чл. 284 ал.3 т.1 от ГПК защитата на касатора не извежда конкретния правен въпрос ,който счита за разрешен в противоречие с цитираните решения от задължителната и константна практика на ВС на РБ и ВКС, в рамките на института на деликтната отговорност,а изведените в ППВС № 7 от 1959г , решение 131 от 01.11.1967г на ОСГК , Тълкувателне решения №88 от 1962г на ОСГК , №59 от 1974г на ОСГК задължителни указания нямат отношение към решаващия извод на Смолянски окръжен съд . Като е приел ,че едно действие по подаване на тъжба би могло да е деликтно , ако се установи състав на набедяване или злоупотреба с право и за да се приеме за противоправно подобно поведение, злоупотребата от страна на тъжителя следва да бъде установена , а не предполагана , въззивният съд не е дал противно на константната и задължителна съдебна практика разрешение. Приложен е закона, преценени са доказателствата . Като един от комулативните елементи на деликтната отговорност,противоправността на конкретното вредоносно поведение има самостоятелно значение и това е изтъкнато от решаващия съд ,съответно основание за допускане до касационно разглеждане съгласно критерия на чл. 280 ал.1 т.1 от ГПК не е налице .
Сезирането на компетентния съд с частна тъжба от страна на гражданите е тяхно право и в случай ,че не се установи от субективна страна умисъла, криминализиран в съставите на гл.VІІІ раздел ІІІ от НК, нито злоупотреба с право в по- обща хипотеза ,извод за превратно упражняване на права от страна на тъжителя , съответно и основание за възникване на гражданска отговорност за вреди от деликт не е налице.
Това съответно за закона разбиране е застъпено и в обжалваното решение , ето защо доводът за относимост на случая към въпрос от значение за точното прилагане на закона също е неоснователен , приетото от въззивния съд по конкретното дело не поставя спорна проблематика по прилагането на института на деликтната отговоност, касационно обжалване не следва да се допуска по критерия на чл. 280 ал.1 т.3 от ГПК и Върховният касационен съд, състав на ІІІ г.о.
Следва да се присъдят разноски от ответника в това производство за правна защита , установени в размер на 300 лева
 
О П Р Е Д Е Л И :
Не допуска касационно обжалване на решение решение №51 от 14.03.2009г. по гр.дело № 32/2009г. на Смолянски окръжен съд
Осъжда И. С. И. от гр. С. да заплати на А. К. С. от същия град с. лева разноски в настоящето производство
 
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
 
ЧЛЕНОВЕ: 1. 2 .

Оценете статията

Вашият коментар