Определение №147 от 39896 по ч.пр. дело №17/17 на 1-во тър. отделение, Търговска колегия на ВКС

        О   П    Р   Е   Д   Е   Л   Е   Н   И   Е
 
№ 147
 
     София, 24.03.2009 год.
 
      
ВЪРХОВЕН КАСАЦИОНЕН СЪД – Търговска колегия, І т.о. в закрито заседание на  двадесет и трети март през две хиляди и девета година в състав:
 
                                                 Председател: Таня Райковска  
                                                         Членове: Дария Проданова
                                                                          Тотка Калчева       
 
като изслуша докладваното  от съдията  Проданова ч.т.д.N 17  по описа  за 2009   год. за да се произнесе взе предвид следното:
Производството е по реда на чл.274 ал.3 т.2 ГПК.
Постъпила е частна жалба от Й. Д. К. срещу определението от 07.11.2008 год. на Пловдивския окръжен съд постановено по ч.гр.д. № 2639/08 год. С него е отменено определението от 30.06.2008 год. по гр.д. № 7401/2008 год. на Пловдивския районен съд и е оставено без уважение искането на К. за издаване по реда на чл.418 ал.1 ГПК на заповед за незабавно изпълнение въз основа на документ по чл.417 т.9 ГПК.
Й. К. е сезирала Пловдивския районен съд с искане за издаване на заповед за незабавно изпълнение срещу Г. А. Г. , като издател на запис на заповед. Пловдивският окръжен съд е счел, че депозираният запис на заповед не е редовен от външна страна – няма определен падеж, доколкото в текста е посочено “падеж: 1 (дата) словом една година”, а в предходен текст е отразено, че сумата от 4000 лв. е свързана с “продажба на имот “Б”. Въззивният съд е приел, че няма яснота дали едногодишният срок тече от датата на издаване или от датата на продажбата на имата (за която липсват данни).
Частната касационна жалба депозирана в срока по чл.275 ал.1 ГПК. Била е оставена без движение от въззивния съд за представяне на изложение по чл.284 ал.3 т.1 ГПК вр.чл.274 ал.3 ГПК, както и за отстраняване на други нередовности по нея. В изпълнение на разпореждането, К. , чрез пълномощника си е представила на 05.12.2008 год. молба, възпроизвеждаща в т.1 доводите за неправилност на въззивното определение. По отношение на основанията за допускане на касационно обжалване, буквално е посочено следното: “..считам, че разглеждането на казуса ще е от значение за точното прилагане на закона, както и за развитието на правото.”
Касаторът не е посочил нито кой е същественият материалноправен или процесуалноправен въпрос по който се е произнесъл Пловдивския окръжен съд и по отношение на който да е налице една или всички предпоставки на чл.280 ал.1 т.1-3 ГПК, нито е въвел доводи, които евентуално биха дали основание на съда да прецени допустимостта (а не основателността) на касационното обжалване. Няма валидно дефинирано такова основание, като същото не е въведено и след като въззивният съд изрично е указал на К. да стори това.
Предвид на горното Върховният касационен съд – Търговска колегия, състав на І т.о.
 
О П Р Е Д Е Л И:
 
НЕ ДОПУСКА касационно обжалване на определението от 07.11.2008 год. по ч.гр.д. № 2639/08 год. на Пловдивския окръжен съд.
Определението е окончателно.
 
 
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
 
 
ЧЛЕНОВЕ: 1.
 
2.

Scroll to Top