Определение №10 от 3.4.2014 по гр. дело №9/9 на Петчленен състав отделение, Гражданска колегия на ВКС

1

2

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е
№ 10
София, 03.04.2014 година
Върховният касационен съд на Република България, петчленен състав, в закрито съдебно заседание на осемнадесети март през две хиляди и четиринадесета година, в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: СТОЙЧО ПЕЙЧЕВ
ЧЛЕНОВЕ: ВАНЯ АНЧЕВА
КАМЕЛИЯ МАРИНОВА
ПАВЛИНА НАЙДЕНОВА
ВЕСЕЛКА МАРЕВА

като изслуша докладваното от съдията К. Маринова дело № 9 по описа за 2014 година, за да се произнесе съобрази следното:

Производството по делото е образувано по реда на чл.135, ал.4 от Административнопроцесуалния кодекс по спор за подсъдност между Административен съд София град и Софийски районен съд относно компетентния съд, който да разгледа искова молба на И. Б. К. против И. а. „А.” за заплащане обезщетение на основание чл.104, ал.1, изр.1 ЗДСл за времето, през което е останал без работа поради незаконосъобразно прекратяване на служебното правоотношение, обхващащо периода 7.06.2013 г. – 7.12.2013 г.
Искът е предявен пред Административен съд София-град, който с определение № 673/6.02.2014 г. по адм.д. № 1141/2014 г. е приел, че съгласно чл.125 ЗДСл имуществените спорове по този закон се предявяват по общия ред, поради което делото е подсъдно на Софийски районен съд.
С определение от 17.02.2014 г. по гр.д. № 7324/2014 г. Софийски районен съд, ІІ ГО, 56-ти състав изложил съображения, че съгласно чл.128, ал.1, т.5 АПК компетентен да разглежда искове за обезщетяване на вредите от незаконосъобразни актове на административни органи и длъжностни лица е административният съд. Обезщетението по чл.121, ал.1, т.3 ЗДСл съставлява обезщетение за имуществени вреди, причинени от незаконен акт /в случая на изпълнителния директор на ИА”А.”. На гражданския съд са подсъдни само тези имущствени спорове, които нямат за предмет обезщетения за вреди по смисъла на чл.128, ал.1, т.5 АПК. По тези съображения е прието, че искът следва да се разгледа по реда на АПК и е повдигнат спор за подсъдност.
Настоящият съдебен състав, включващ трима представители на ВКС и двама представители на ВАС, счита, че исковата молба на И. Б. К. против И. а. „А.” за заплащане обезщетение на за времето през което е останал без работа поради незаконосъобразно прекратяване на служебното правоотношение, следва да се разгледа от Административен съд София-град, по следните съображения: Съгласно чл.128, ал.1, т.5 АПК, в сила от 1.03.2007 г., всички дела по искания за обезщетения от вреди от незаконосъоразни актове, действия и бездействия на административни органи и длъжностни лица, са подсъдни на административните съдилища. Претенциите, свързани с правото на държавния служител да оспори законността на прекратяването на служебното правоотношение и да иска отстраняване неблагоприятните последици от уволнението се разглеждат по реда на съдебно-административния контрол по същия ред, установен за обжалване на административните актове. След 1.03.2007 г. при условията на чл.125 ГПК по общия исков ред се разглеждат искове за обезщетение на вреди, които не са породени от неправомелно развитие на административни правоотношения.
С оглед изложените съображения петчленният съдебен състав, включващ трима представители на ВКС и двама представители на ВАС

О П Р Е Д Е Л И:
Компетентен да разгледа искова молба вх. № 1141/4.02.2014 г. на И. Б. К. против И. а. „А.”, [населено място] е Административен съд София-Град.

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

ЧЛЕНОВЕ:

Scroll to Top