Определение №1139 от 40840 по гр. дело №686/686 на 3-то гр. отделение, Гражданска колегия на ВКС

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

№ 1139

С. 24.10.2011г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

Върховният касационен съд на Република България, Трето гражданско отделение, в закрито заседание на двадесети октомври през две хиляди и единадесета година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЦЕНКА ГЕОРГИЕВА ЧЛЕНОВЕ: М. И. И. П.

като изслуша докладваното от съдия П. гр.д.№ 686 по описа за 2011г. на ІІІ г.о. и за да се произнесе взе пред вид следното :
Производството е с правно основание чл.288 от ГПК.
Образувано е въз основа на подадената касационна жалба от Г. Х. Г. от [населено място] пазар,чрез процесуалния представител адвокат М. против въззивно решение № 226 от 2.11.2010г. /поправено с решение от 19.11.10г./ по в.гр.д.№ 601 по описа за 2010г. на Шуменски окръжен съд,с което е отменено решение № 197 от 14.07.2010г. по гр.д. № 394/2010г.на Районен съд Нови пазар и вместо това е постановено друго,с което са отхвърлени предявените искове с правно основание чл.344 ал.1 т.1,2 и 3 от КТ.
Не се сочи конкретно основание по чл.280 ал.1 от ГПК за допустимост на подадената касационна жалба и не се поставя конкретен въпрос,за който да е възможно да се прецени дали е решаван противоре-чиво от съдилищата,дали е от значение за точното прилагане на закона и за развитието на правото и дали въззивният съд се е произнесъл в противо-речие с практиката на ВКС.Изложени са само доводи за неправилност на постановения акт /заповедта за уволнение не е издадена в законоустановения срок по чл.194 от КТ,не са посочени какви системни нарушение е визирал работодателя, настоящият касатор не е допуснал посоченото нарушение в заповедта –злоупотерба с доверието на предприятието, защото се е отчитал всекидневно,извършвал е работата си съобразно въведените от работодателя правила и начин и не е установено той да е получил облага/. Позовава се на четири решения на ВКС/без задължителен характер/,в които са изяснени понятията: ”злоупотреба с доверието на предприятието” и „системни нарушения на трудовата дисциплина”,както и кога се счита,че заповедта за налагане на дисциплинарно наказание е мотивирана.
Срещу подадената касационна жалба не е постъпил отговор от противната страна.
Касационната жалба е подадена в срока по чл.283 от ГПК и е срещу подлежащо на касационно обжалване въззивно решение.При преценката за допустимостта на жалбата до касационно разглеждане, Върховният касационен съд,състав на Трето гражданско отделение,като прецени изложените доводи и данните по делото,намира следното :
За да счете извършеното уволнение за законно, въззивният състав е приел, че е спазен срока по чл.194 ал.1 от КТ за налагане на дисциплинарно наказание и че ищецът е извършил посочените в заповедта за уволнение нарушения,защото в противоречие с вменените му по длъжностна характеристика задължения – да проверява всички документи за сеч и превозните средства,които извозват дървен материал, като изисква документите към тях, както и да осъществява контрол при преработката и движението на дървен материал, е допуснал издаване на провозни билети на три фирми за извозване на дървен материал,без той да е платен.С това той е ощетил дружеството с 6 089.40лв.,като съдът е приел за ирелевнатно за отговорността му обстоятелството,че по-голямата част от тази сумата впоследствие е била заплатена от фирмите.
При липса на поставен конкретен материално-правен или процесуално-правен въпрос от значение за изхода на спора – не е възможно да бъде допуснато касационно обжалване, съгласно дадените разяснения в т.1 от ТР №1/19.02.2010г. на ОСГТК на ВКС /липсват посочени и общо, и специално основание за допустимост/. Изложените –както в касационната жалба,така и в нарочното изложение – доводи за неправилност – на този етап освен,че не могат да бъдат обсъждани,още и не позволяват на съда да изведе въпрос по смисъла на чл.280 от ГПК.Такъв не може да бъде изведен и от цитираната практика,защото всяко едно от посочените от касатора решение касае различен въпрос и е пряко свързано с понятия, касаещи съществото на спора и извършване на преценка за правилност на постановения въззивен акт.
Мотивиран от гореизложеното,Върховен касационен съд,състав на Трето гражданско отделение
О П Р Е Д Е Л И :
НЕ ДОПУСКА касационно обжалване на въззивно решение № 226 от 2.11.2010г. /поправено с решение от 19.11.10г./ по в.гр.д.№ 601 по описа за 2010г. на Шуменски окръжен съд.
ОПРЕДЕЛЕНИЕТО е окончателно.

ПРЕДСЕДАТЕЛ :
ЧЛЕНОВЕ:1.
2.

Scroll to Top