Определение №122 от 43536 по ч.пр. дело №548/548 на 1-во тър. отделение, Търговска колегия на ВКС

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

№ 122

гр. София,12.03.2019 год.

ВЪРХОВЕН КАСАЦИОНЕН СЪД на Република България, Търговска колегия, Първо отделение, в закрито заседание на единадесети март през две хиляди и деветнадесета година, в състав
ПРЕДСЕДАТЕЛ: ТОТКА КАЛЧЕВА
ЧЛЕНОВЕ: КРИСТИЯНА ГЕНКОВСКА
МАДЛЕНА ЖЕЛЕВА

като изслуша докладваното от съдия Генковска ч. т. д. № 548 по описа за 2019г., за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по чл. 274, ал. 2 ГПК.
Образувано е по частна жалба на С. М. А. и Гюлсеба А. А. срещу определение от 14.12.2018г. по в.гр.д. № 3642/2018г. на Софийски апелативен съд, с което на основание чл.229, ал.1, т.7 ГПК е спряно въззивното производство, образувано по жалба срещу първоинстанционно решение, постановеното по иск по чл.226, ал.1 КЗ /отм/.
Частните жалбоподатели молят да се отмени атакуваното определение, като неправилно. Поддържат, че липсва информация, респ. в търговския регистър по партида на клона не е обявено решение на компетентен административен или съдебен орган за откриване на производство по ликвидация / несъстоятелност спрямо ЗК „Олимпик” АД, за да бъде спряно производството по осъдителния иск.
Върховен касационен съд, Търговска колегия, Първо отделение, като прецени данните по делото и доводите на страните, приема следното:
Частната жалба е процесуално допустима – подадена е от надлежна страна в преклузивния срок по чл.275, ал.1 от ГПК срещу подлежащ на обжалване съдебен акт, като разгледана по същество е основателна.
Въззивната инстанция е приела, съобразно изнесеното на официалния сайт на КФН, че откриването на производство по ликвидация/ несъстоятелност на Застрахователна компания „Олимпик“АД, регистрирано в ТР на Република Кипър и назначаването на временен ликвидатор са общоизвестни факти. Въз основа на това, решаващият състав е счел, че приложение намира разпоредбата на чл.624, ал.1 КЗ, предвиждаща, че решението за откриване на производство по ликвидация/несъстоятелност на застраховател, получил лиценз в друга дръжава членка, поражда действие в Република България от момента, в който има действие в съответната държава членка. Позовал се е на чл.315, ал.4 от Закона за застраховането и презастраховането и другите свързани с тях въпроси от 2016г., препращащ към чл.220 от Закона за дружествата /Р.Кипър/, съгласно който с факта на издаване на разпореждане за ликвидация или е назначен временен ликвидатор, никое производство не може да продължи или да бъде започнато срещу дружеството, освен ако няма разрешение от съда. В заключение САС е счел, че производството следва да бъде спряно на осн. чл.229, ал.1, т.7 ГПК.
Определението е неправилно.
Необосновано апелативният съд е приел, че по отношение на ЗК „Олимпик” АД е било открито производство по ликвидация /несъстоятелност/.
Видно от вписванията и обявяванията в търговския регистър за клона, служебно известни на съда по чл.23, ал.6 ЗТРРЮЛНЦ, и от доказателствата по делото, кипърското застрахователно дружество е с окончателно отнет лиценз, поради непокриване на капиталовите изисквания за неплатежоспособност. На дружеството на 10.08.2018г. е назначен временен ликвидатор, който поема и контролира всички имуществени и законни права, на които компанията има право или изглежда, че има право. Назначаването, на основание чл.31 от Закона за моторните превозни средства от 2000г. /застраховка „Гражданска отговорност”/ на Кипър, на временния ликвидатор от Фонда за застраховане на МПС в Кипър е във връзка с подадено заявление за прекратяване и ликвидация на застрахователната компания, поради несъстоятелност, тъй като процентът на неуредените задължения по застрахователни полици от клас „Гражданска отговорност” е 90% от общата сума на неуредените задължения на компанията.
Въз основа на така установената фактическа обстановка, настоящата инстанция приема, че лицензът на кипърското застрахователно дружество е отнет, на същото е назначен временен ликвидатор, подадена е молба за откриване на производство по ликвидация /несъстоятелност без право на оздравяване/ на дружество, но по нея няма произнасяне от компетентния съд на Кипър. Следва да се има предвид, че процедурата по отнемане на лиценз, която е приключила, предхожда производството по ликвидация и по своята същност не представлява откриване на производство по ликвидация спрямо застрахователното дружество. Назначаването на временния ликвидатор е от значение за представителната власт по отношение на дружеството с отнет лиценз, но също не се приравнява на решение за откриване на производство по ликвидация. Приложението на разпоредбите на чл.624, ал.1 КЗ и чл.274 от Директива 2009/138/ЕО от 25.11.2009г. /съгласно последната, решението за откриване на производство за ликвидация на дадено застрахователно предприятие, производството за ликвидация и неговите последици са регламентирани от правото, приложимо в държавата-членка по произход/ е обусловено от постановяване на решение за откриване на производство по ликвидация /несъстоятелност/ спрямо кипърското застрахователно дружество. Доколкото такова не е налице, неправилни са изводите на апелативния съд, че въз основа на горните разпоредби спрямо заведените в България срещу кипърския застраховател искове приложимо право е чл.220 от Закона за дружествата на Кипър.
С оглед изложеното, настоящият състав на ВКС счита, че липсва соченото от решаващия състав на САС основание за спиране на производството по делото, поради което обжалваното определение следва да бъде отменено.
Водим от горното, Върховен касационен съд, Търговска колегия, Първо отделение, на основание чл.274, ал.2 ГПК

О П Р Е Д Е Л И:

ОТМЕНЯ определение от 04.12.2018г. по в.гр.д. № 3642/2018г. на Софийски апелативен съд.
ВРЪЩА делото на Софийски апелативен съд продължаване на съдопроизводствените действия.
ОПРЕДЕЛЕНИЕТО не подлежи на обжалване.

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЧЛЕНОВЕ:

Scroll to Top