Определение №123 от 40611 по ч.пр. дело №102/102 на 3-то гр. отделение, Гражданска колегия на ВКС

1

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

№ 123

ГР. София, 09.03.2011 г.

Върховният касационен съд на Република България, трето гр. отделение, в закрито заседание на 7.03.11 г. в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЦЕНКА ГЕОРГИЕВА
ЧЛЕНОВЕ: МАРИЯ ИВАНОВА
ИЛИЯНА ПАПАЗОВА

като разгледа докладваното от съдия И. ч.гр.д. №102/11 г.,
за да се произнесе, намира следното:

Производството е по чл.274, ал.2 от ГПК.
Образувано е по частна жалба на А. А. срещу въззивното определение на Софийски градски съд /ГС/ от 7.01.11 г. по гр.д. №345/10 г., с което е върната на осн. чл.286, т.2 от ГПК касационната му жалба срещу постановеното по делото решение. В частната жалба се правят оплаквания за нищожност и неправилност на определението и се иска отмяната му.
Частната жалба е подадена в срока по чл.275 от ГПК срещу подлежащо на обжалване въззивно определение и е допустима, но неоснователна:
Ал. А. е подал касационна жалба срещу въззивното решение по делото на 3.12.10 г. С разпореждане от 6.12.10 г. жалбата е оставена без движение от въззивния съдебен състав с подробни указания и срок за привеждането й в съответствие с изискванията за редовност по чл.284 от ГПК. В дадения му срок касаторът не е отстранил констатираните нередовности на касационната жалба и изрично писмено е заявил, че отказва да изпълни указанията на съда.
С обжалваното определение от 7.01.11 г. съставът на въззивния съд е върнал касационната жалба поради неотстраняване на нередовностите й. Определението е постановено писмено от посочения в него състав на ГС, по въпрос от компетентността му по разглежданото гр. дело. Затова не е нищожно или недопустимо.
Определението е правилно – касационната жалба на Ал. А. не отговаря на изискванията за редовност по чл.284 от ГПК, указанията на съда, чрез който се подава, за отстраняване на нередовностите не са изпълнени от касатора в дадения му срок и затова връщането й на осн. чл.286, т.2 от ГПК е законосъобразно.
Частната жалба е неоснователна – въззивното определение е валидно, допустимо и правилно и следва да бъде оставено в сила. Затова ВКС на РБ, трето г.о.

О П Р Е Д Е Л И :

ОСТАВЯ В СИЛА определение от 7.01.11 г. на Софийски градски съд по гр.д. №345/10 г.
Определението е окончателно.

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

ЧЛЕНОВЕ:

Scroll to Top