Определение №133 от 43178 по ч.пр. дело №785/785 на 1-во тър. отделение, Търговска колегия на ВКС

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е
№ 133
гр. София, 19.03.2018 г.

ВЪРХОВЕН КАСАЦИОНЕН СЪД на Република България, Търговска колегия, Първо отделение в закрито заседание на деветнадесети март две хиляди и осемнадесета година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ТОТКА КАЛЧЕВА
ЧЛЕНОВЕ: КРИСТИЯНА ГЕНКОВСКА
МАДЛЕНА ЖЕЛЕВА

като разгледа докладваното от съдия Желева ч. т. д. № 785 по описа за 2018 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по чл. 282, ал. 2, т. 1 ГПК.
Постъпила е молба от [фирма] за спиране изпълнението на невлязлото в сила въззивно решение № 93 от 9. 01. 2018 г. по т. д. № 5048/2017 г. на Софийски апелативен съд. С въззивното решение след отмяната на решението от 12. 06. 2017 г. по т. д. № 27/2016 г. на Благоевградския окръжен съд [фирма] е осъдено да заплати на [фирма] на основание чл. 55, ал. 1, пр. 3 сумата 260 000 евро, представляваща заплатена цена по развален предварителен договор за покупко-продажба на недвижим имот от 10. 09. 2012 г., отнасящ се до поземлен имот с идентификатор № 61813.559.833 по кадастралната карта на [населено място], а на основание чл. 92, ал. 1 ЗЗД – сумата 65 000 евро, представляваща неустойка по т. 6.2 от същия договор, дължима при разваляне на договора, заедно със законната лихва върху сумите от подаване на исковата молба до окончателното изплащане. В молбата се прави позоваване на обезпечаване на вземанията на ищеца чрез налагане на възбрана върху недвижими имоти, собственост на молителя.
С разпореждане от 7. 03. 2018 г. на Председателя на Първо отделение при Търговска колегия на Върховен касационен съд молбата е оставена без движение и на молителя е указано в едноседмичен срок от връчване на разпореждането да представи платежен документ, удостоверяващ внесена по сметка на ВКС държавна такса в размер на 30 лв. за производството по допускане на касационно обжалване, както и платежен документ, удостоверяващ внесено по сметка на ВКС обезпечение в размер на 635 644, 75 лв., представляваща левовата равностойност на присъдената с въззивното решение сума 325 000 евро.
С молба от 16. 03. 2016 г., към която е приложил документ за внесена такса за производството по допускане на касационно обжалване, молителят е поискал да се спре изпълнението на въззивното решение, но без да се внася обезпечение по чл. 282, ал. 2, т. 1 ГПК предвид наложените по изпълнителното дело, образувано въз основа изпълнителния лист, издаден по т. д. № 5048/2017 г. на Софийски апелативен съд, възбрани върху недвижими имоти, собственост на молителя, чиято обща оценка е 1 379 710 евро.
Спирането на изпълнението на обжалвано с допустима касационна жалба въззивно решение се допуска при условията на чл. 282, ал. 2 ГПК – срещу представяне на надлежно обезпечение от страната, която иска спирането. Когато с решението е присъдено парично вземане, обезпечението е в размер на присъдената сума – чл. 282, ал. 2, т. 1 ГПК. На молителя [фирма] е предоставена възможност да внесе надлежно обезпечение по цитираната процесуална норма, като същият е уведомен за размера на подлежащото на внасяне обезпечение. Въпреки предоставената възможност касаторът отказва да внесе дължимото обезпечение като иска за надлежно обезпечение по чл. 282, ал. 2 ГПК да се приемат наложени възбрани върху негови собствени недвижими имоти в изпълнителния процес. Последните не представляват надлежно обезпечение по смисъла на чл. 282 ГПК. Наложената в хода на изпълнението възбрана върху недвижим имот има своя самостоятелна обезпечителна функция – да съхрани имота в имуществената сфера на длъжника и да гарантира осребряването му, без да създава сигурност за удовлетворяването на кредитора. Обезпечението по чл. 282, ал. 2 ГПК е предназначено да послужи за удовлетворяване на вземанията, признати с обжалваното въззивно решение, в случай на влизането му в сила. Невнасянето на надлежно обезпечение по смисъла на чл. 282, ал. 2, т. 1 ГПК е пречка за спиране на изпълнението на обжалваното въззивно решение, поради което молбата следва да се остави без уважение.
Воден от горното, Върховният касационен съд, състав на Първо търговско отделение

О П Р Е Д Е Л И:

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ молбата на [фирма] – [населено място] за спиране изпълнението на въззивно решение № 93 от 9. 01. 2018 г. по т. д. № 5048/2017 г. на Софийски апелативен съд, на основание чл. 282, ал. 2 ГПК.
Определението не подлежи на обжалване.
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
ЧЛЕНОВЕ:

Scroll to Top