Определение №144 от 40688 по гр. дело №151/151 на 3-то гр. отделение, Гражданска колегия на ВКС

1

Р Е Ш Е Н И Е

№ 144

Гр. С., 25.05.2011 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

Върховният касационен съд на Република България, трето гр. отделение, в публичното заседание на 12 април през 2011 г. в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЦЕНКА ГЕОРГИЕВА
ЧЛЕНОВЕ: М. И.
И. П.

при участието на секретаря Ан. Б.,
като разгледа докладваното от съдия И. гр.д. №151/11 г.,
за да се произнесе, намира следното:

Производството е по чл.73 от ЗЧСИ.
Образувано е по жалба на Б. П. – частен съдебен изпълнител /ЧСИ/, рег. №777 с район на действие СГС – срещу решението на Дисциплинарната комисия на КЧСИ в България от 5.10.10 г. по дисц. дело №11/10 г., с което на осн. чл.68 от ЗЧСИ й е наложено наказание глоба от 4 000 лв.. Решението е обжалвано поради нарушение на закона, съществени нарушения на съдопроизводствените правила и явна несправедливост на наложеното наказание.
Ответниците по жалба Министерство на правосъдието и Камара на частните съдебни изпълнители/КЧСИ/ я оспорват като неоснователна.
Жалбата е подадена в срока по чл.73, ал.2 от ЗСЧИ от легитимирано лице и е допустима.
ВКС на РБ, като разгледа жалбата я намира за неоснователна, поради следното: Наказанието е наложено за нарушаване на установените в ЗЧСИ и ГПК правила за управление и разпореждане с паричните средства по специалната сметка на ЧСИ. На осн. чл.455, ал.1 от ГПК всички средства, които постъпват по изпълнителното дело, следва да се внасят по сметката на съдебния изпълнител. На осн. чл.24 от ЗЧСИ частният съдебен изпълнител следва да има поне една специална сметка на свое име в банка, определена единствено за паричните средства, получени от осребряване имуществото на длъжника. В случая, след извършена финансова проверка е установено, че по специалната сметка в банка на жалбоподателката липсват 69 827 лв., получени по изп. дело №63/06 г. Жалбоподателката е декларирала, че 40 000 евро – равностойни на посочената сума в лева, се съхраняват в каса поради „нестабилната икономическа обстановка в страната и с цел по – бързо удовлетворяване на кредиторите по изпълнителни дела”. Наличието на сумата в касата на жалбоподателката, според дисциплинарния състав, не изключва отговорността й за нарушаване на императивния ред за съхранение на парите, а може да се отчете като смекчаващо обстоятелство при определяне на наказанието. За такива са счетени още липсата на други жалби срещу нея и на наложени й досега дисциплинарни наказания. При определяне вида и размера на наказанието са преценени характера и тежестта на нарушението, свързано с финансовата стабилност и доверието на третите лица в институцията, както и степента на засягане на правата им.
Изводите на Д. състав за извършеното от жалбоподателката нарушение на чл.24 от ЗЧСИ са съответни на закона и данните по делото. Редът за съхранение на паричните суми, постъпили по изпълнителното дело е императивно определен в ГПК и ЗЧСИ и не може да се променя по преценка на ЧСИ, според поддържаното от жалбоподателката. С разпореденото от закона за пазенето на паричните суми се гарантира ефективния контрол за постъпването и изплащането им и се защитава интереса на участниците в изпълнителното производство. Постъпилите по сметката на съдебния изпълнител суми са такива по предназначение. Те служат за удовлетворяване на взискателите, но до изплащането им принадлежат на длъжника. Затова отклоняването им от специалната сметка, превръщането им в евро и държането им в брой от ЧСИ законосъобразно е прието за виновно неизпълнение на задълженията му по закона и санкционирано по реда на чл.67 и сл. от ЗЧСИ.
Жалбоподателката е ангажирала адвокатска защита в дисциплинарното производство. Упълномощила е адв. М. да извършва всички съдопроизводствени действия, а с това – да получава за представляваната призовките и съобщенията по делото. За заседанието, на което е разгледано делото, жалбоподателката е уведомена чрез адвоката си. Призоваването /респ. уведомяването/ на ангажиралото адв. защита лице чрез представителя – адвокат е редовно и се счита за лично – чл.45 от ГПК. От друга страна, осведомяването на клиента за правата и задълженията му/в случая за правото на участие в насроченото заседание на ДК/ е предвидено като задължение на адвоката в чл.40, ал.3 от ЗАдв. и не е необходимо той изрично да го поема пред ДК. Така правото на жалбоподателката на участие и защита в дисциплинарното производство, за което е упълномощила адвокат, не е нарушено.
Наложеното наказание е мотивирано с вида и тежестта на извършеното нарушение на финансовата дисциплина, засягащо авторитета на институцията и доверието в нея на третите лица. Следва да се отчетат още големия размер на отклонената от банковата сметка сума и липсата на разбиране и критичност за извършеното нарушение.
Жалбата е неоснователна. Решението на Дисциплинарната комисия на КЧСИ не е постановено в нарушение на закона или при съществени нарушения на съдопроизводствени правила, а наказанието е мотивирано за съответствие с нарушението и не е явно несправедливо. Затова решението на ДК следва да бъде оставено в сила и ВКС на РБ, трето г.о.

Р Е Ш И :

ОСТАВЯ В СИЛА решението на Дисциплинарната комисия при КЧСИ по дисц. дело №11/10 г. от 5.10.10 г., с което на частен съдебен изпълнител Б. П., рег. №777 с район на действие СГС е наложено наказание глоба от 4000 лв. на осн. чл.68 от ЗЧСИ.
Решението е окончателно.

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

ЧЛЕНОВЕ:

Scroll to Top