Определение №146 от 40211 по ч.пр. дело №70/70 на 1-во тър. отделение, Търговска колегия на ВКС

        О   П    Р   Е   Д   Е   Л   Е   Н   И   Е
 
№ 146
 
     София, 02.02.2010 год.
 
      
ВЪРХОВЕН КАСАЦИОНЕН СЪД – Търговска колегия, І т.о.       в закрито заседание на първи февруари през две хиляди и десета година в състав:
                                                 Председател: Таня Райковска  
                                                        Членове: Дария Проданова
                                                                         Тотка Калчева       
 
като изслуша докладваното  от съдията  Проданова ч.т.д.N 70       по описа  за 2010   год. за да се произнесе взе предвид следното:
Производството е по реда на чл.274 ал.3 т.2 ГПК.
Образувано е по частната жалба на Д. Д. Ж. срещу О. № 4* от 30.11.2009 год. на Варненския окръжен съд по ч.гр.д. № 2400/2009 год. с което е потвърдено постановеното по реда на чл.389 ГПК определение от 20.10.2009 год. по гр.д. № 9871/2009 год. на Варненски районен съд. С него е постановен отказ за допускане на обезпечителна мярка „възстановяване на електрозахранване на недвижим имот в с К. ; по искане на Д. Д. Ж. за обезпечаване на неин отрицателен установителен иск срещу“Е.он Б. мрежи“АД за недължимост на сумата 9938.54 лв. Съдилищата са се позовали на това, че исканата обезпечителна мярка за вменяване на задължение за действие е неподходяща.
Основанието за допускане на касационен контрол на което се позовава Ж. е по чл.280 ал.1 т.2 ГПК.
Частната касационна жалба на Д. Д. Ж. е депозирана в срока по чл.275 ал.1 ГПК, но е недопустима, тъй като въззивното определение не подлежи на касационен контрол.
Касае се за определение, което не прегражда развитието на спора, не дава разрешение по същество на друго производство и не прегражда неговото развитие. Обжалваемостта му произтича от закона – чл.396 вр.чл.274 ал.1 предл.2 ГПК, поради което контролът по отношение на него е двуинстанционен.
По отношение на определенията с които съдът се е произнесъл по обезпечителна мярка не намира приложение чл.280 ал.1 т.3 ГПК, тъй като препращането на ал.3 на чл.274 ГПК обхваща само преграждащите развитието на спора определения и тези с които се дава разрешение по същество на други производства или се прегражда тяхното развитие. По отношение на въззивния акт на ВнОС не е налице нито едната от изчерпателно изброените предпоставки на чл.274 ал.3 ГПК – не се прегражда развитието на спора и няма произнасяне по същество на друго производство.
Касае се за привременнна мярка, която може да бъде изменяна или отменяна в рамките на същото производство от съда, който я е допуснал или да бъде допусната нова (подходяща) обезпечителна мярка от съда, пред който делото е висящо.
Предвид на горното Върховният касационен съд – Търговска колегия, състав на І т.о.
 
О П Р Е Д Е Л И:
 
ОСТАВЯ без разглеждане частната касационна жалба на Д. Д. Ж. срещу О. № 4* от 30.11.2009 год. по ч.гр.д. № 2400/2009 год. на Варненския окръжен съд.
Определението подлежи на обжалване с частна жалба пред друг състав на ВКС-Търговска колегия в едноседмичен срок от съобщението на касатора.
 
 
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
 
 
ЧЛЕНОВЕ: 1.
 
2.

Scroll to Top